Výhodná dovolenka v roku 2017. Ako platiť a nepreplatiť?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 7. 6. 2017
Kúpou dovolenky sa letné výdavky zďaleka nekončia. Nemalú úsporu však môže priniesť správny postup pri narábaní s peniazmi.
Výhodná dovolenka v roku 2017. Ako platiť a nepreplatiť?

Zdroj: Shutterstock

Lacné dovolenky v tomto roku

Konečná suma, ktorú zaplatíme za letné leňošenie v princípe závisí od ceny letenky, benzínu, mýta, ceny ubytovania, poistenia a vreckového, ktoré sme ochotný minúť za služby, či stravovanie.

Celkové náklady sa tak odvíjajú aj od hodnoty eura v danej krajine.

Podľa Zuzana Ďuďákovej, hovorkyne UniCredit Bank je dobrou správou, že kúpyschopná sila Slovákov v zahraniční posledných 10 rokov rastie. Pre Slovákov môžu byť lacné najmä európske krajiny mimo Európskej únie. „Napríklad pri výlete do Čiernej Hory, kde si užijete teplé Jadranské more, ale aj prekrásne hory, vzrastie hodnota „slovenskej“ 100 eurovky až o polovicu. Za 100 slovenských tu nakúpite tovary a služby, ktoré by mali na Slovensku hodnotu až 150 EUR.  Lacné je stále Bulharsko, kde má „slovenská“ 100 eurovka až o takmer polovicu vyššiu hodnotu (147 EUR),“ hovorí Ďuďáková. Preto ak sa chcete na dovolenke cítiť ako králi, je vhodné vybrať si destináciu, kde sa vám nebude zdať veľa zaplatiť aj za kopček zmrzliny. 

Pri Slovenskom mori bude (opäť) draho

Pre Slovákov je synonymom výhodnej dovolenky stále Chorvátsko. No už dávno nie je najlacnejšie. Pri porovnaní s akciových last minut dovolenkami napríklad do krajín so zaručene slnečným počasím ako Tunisko, či Egypt vychádza Slovenské more drahšie.

Počas letnej dovolenkovej sezóny je v Chorvátsku výrazne drahšie ako u nás. Podľa analýzy ČSOB je najdrahším chorvátskym letoviskom jednoznačne Dubrovník. O takmer polovicu sú tu drahšie najmä ceny v miestnych reštauráciách.

Dovolenku v tomto letovisku Slovákom zvýšia aj náklady za cestu. Dvíha sa cena mýta a pribudne aj letná prirážka. Úsek zo Záhrebu do Splitu  stál 23,50 eura, po novom bude stáť 24,60 eura a s letnou prirážkou to bude 27 eur. Aj takéto maličkosti si totiž pri plánovaní cesty treba započítať do rozpočtu.

Debetná karta sa vám oplatí viac

Na dovolenke sa oplatí mať so sebou kreditnú kartu, napríklad na rezervovanie ubytovania, či požičanie auta, ale na bežné platby a výbery hotovosti sa viac oplatí karta debetná, teda klasická, ktorú máte k účtu.

Základné pravidlo pri tomto type kariet totiž je, že pri výbere hotovosti v krajinách eurozóny nemôže byť poplatok vyšší, ako za výber na Slovensku z bankomatu cudzej banky. Ak ide o krajiny mimo eurozóny, tu sa pri výbere  najčastejšie uplatňuje vzorec minimálnych percent z transakcie.

To však platí len pri debetných kartách, pri kreditných môžu sumy presahovať desiatky eur. Kvôli poplatku pri výbere hotovosti a platbe v zahraničí nikto nebude meniť banku, no je vhodné pozrieť si platný sadzobník poplatkov. Niektoré inštitúcie majú dokonca aj obmedzený počet výberov bezplatných.

Zmenáreň, alebo bankomat?

V zásade platí, že vybrať peniaze z bankomatu je lacnejšie ako meniť hotovosť v zmenárni. Dôvod je, že v rámci eurozóny neplatíte žiadne, alebo len minimálne poplatky za výber. Zároveň je transakcia prepočítaná na euro a vyhnete sa poplatkom, ktoré si účtujú zmenárne či banky.

Avšak treba si dať pozor na položku dynamický prepočet meny v krajine, kde sa neplatí eurom. Terminál alebo bankomat vtedy klientovi ponúkne možnosť vybrať si, v ktorej mene bude jeho transakcia zúčtovaná. Môže si tak napríklad zvoliť, že výber z bankomatu v Turecku mu bude zúčtovaný v eurách. Štandardne preto  platí, že je výhodnejšie vyberať si v zahraničí možnosť bez konverzie.

Pretože banka si pri zaúčtovaní transakcií mimo eurozóny v inej mene môže uplatniť poplatok za prevalutovanie vo výške niekoľkých percent z objemu transakcie, takzvaný bank crossborder fee. Niektoré banky ho uplatňujú, iné nie. 

Výhodné je meniť aj nemeniť

Okrem platobných kariet je výhodné si so sebou do zahraničia vziať aj finančnú hotovosť v malých bankovkách. Aj v krajinách mimo eurozóny, kde dovolenkujú slovenskí turisti, netreba niekedy peniaze meniť ani v prípade, že delegát cestovnej kancelárie to odporúča.

Napríklad na bazároch v Turecku, či Egypte, Tunisku a blízkych krajinách berú aj eurá. Kurz síce nie je výhodný, ale v konečnom dôsledku pri kúpe maličkostí ušetríte v porovnaní s tým, ak by ste menili vyššiu čiastku peňazí a tie by vám aj tak na konci dovolenky zostali. Zároveň pri každej výmene na oficiálnych miestach je potrebné si všímať nielen výmenný kurz, ale aj poplatky

Zaujímavým fenoménom, s ktorým sa možno stretnúť, je výmena minci v prímorských destináciách. Nejde o žiadnu šmelinu, ani podvod. Na takejto výmene neprerobíte.  Problémom je, že napríklad banky v Egypte neberú na výmenu za domácu menu mince. To znamená, že obchodník chce euro mince zmeniť za papierové peniaze. Nemusíte sa báť, nejde o žiadny čierny obchod. Spravíte mu službu a on sa obvykle zasa odmení darčekom, či lepšou cenou. 

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

23. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

Slovensko sa v máji 2025 opäť ocitlo na nelichotivom treťom mieste v rámci eurozóny, čo sa týka medziročného rastu cien. Harmonizovaná inflácia u nás dosiahla 4,3 %, čo je viac než... celý článok

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

20. 6. 2025 | Natália Stašíková

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

Inofest 2025 prinesie do Trnavy kľúčové diskusie o budúcnosti slovenského priemyslu, výzvach digitalizácie, umelej inteligencii a inováciách vo výrobe. Festival spojí odborníkov, firmy... celý článok