Výhodná dovolenka v roku 2017. Ako platiť a nepreplatiť?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 7. 6. 2017
Kúpou dovolenky sa letné výdavky zďaleka nekončia. Nemalú úsporu však môže priniesť správny postup pri narábaní s peniazmi.
Výhodná dovolenka v roku 2017. Ako platiť a nepreplatiť?

Zdroj: Shutterstock

Lacné dovolenky v tomto roku

Konečná suma, ktorú zaplatíme za letné leňošenie v princípe závisí od ceny letenky, benzínu, mýta, ceny ubytovania, poistenia a vreckového, ktoré sme ochotný minúť za služby, či stravovanie.

Celkové náklady sa tak odvíjajú aj od hodnoty eura v danej krajine.

Podľa Zuzana Ďuďákovej, hovorkyne UniCredit Bank je dobrou správou, že kúpyschopná sila Slovákov v zahraniční posledných 10 rokov rastie. Pre Slovákov môžu byť lacné najmä európske krajiny mimo Európskej únie. „Napríklad pri výlete do Čiernej Hory, kde si užijete teplé Jadranské more, ale aj prekrásne hory, vzrastie hodnota „slovenskej“ 100 eurovky až o polovicu. Za 100 slovenských tu nakúpite tovary a služby, ktoré by mali na Slovensku hodnotu až 150 EUR.  Lacné je stále Bulharsko, kde má „slovenská“ 100 eurovka až o takmer polovicu vyššiu hodnotu (147 EUR),“ hovorí Ďuďáková. Preto ak sa chcete na dovolenke cítiť ako králi, je vhodné vybrať si destináciu, kde sa vám nebude zdať veľa zaplatiť aj za kopček zmrzliny. 

Pri Slovenskom mori bude (opäť) draho

Pre Slovákov je synonymom výhodnej dovolenky stále Chorvátsko. No už dávno nie je najlacnejšie. Pri porovnaní s akciových last minut dovolenkami napríklad do krajín so zaručene slnečným počasím ako Tunisko, či Egypt vychádza Slovenské more drahšie.

Počas letnej dovolenkovej sezóny je v Chorvátsku výrazne drahšie ako u nás. Podľa analýzy ČSOB je najdrahším chorvátskym letoviskom jednoznačne Dubrovník. O takmer polovicu sú tu drahšie najmä ceny v miestnych reštauráciách.

Dovolenku v tomto letovisku Slovákom zvýšia aj náklady za cestu. Dvíha sa cena mýta a pribudne aj letná prirážka. Úsek zo Záhrebu do Splitu  stál 23,50 eura, po novom bude stáť 24,60 eura a s letnou prirážkou to bude 27 eur. Aj takéto maličkosti si totiž pri plánovaní cesty treba započítať do rozpočtu.

Debetná karta sa vám oplatí viac

Na dovolenke sa oplatí mať so sebou kreditnú kartu, napríklad na rezervovanie ubytovania, či požičanie auta, ale na bežné platby a výbery hotovosti sa viac oplatí karta debetná, teda klasická, ktorú máte k účtu.

Základné pravidlo pri tomto type kariet totiž je, že pri výbere hotovosti v krajinách eurozóny nemôže byť poplatok vyšší, ako za výber na Slovensku z bankomatu cudzej banky. Ak ide o krajiny mimo eurozóny, tu sa pri výbere  najčastejšie uplatňuje vzorec minimálnych percent z transakcie.

To však platí len pri debetných kartách, pri kreditných môžu sumy presahovať desiatky eur. Kvôli poplatku pri výbere hotovosti a platbe v zahraničí nikto nebude meniť banku, no je vhodné pozrieť si platný sadzobník poplatkov. Niektoré inštitúcie majú dokonca aj obmedzený počet výberov bezplatných.

Zmenáreň, alebo bankomat?

V zásade platí, že vybrať peniaze z bankomatu je lacnejšie ako meniť hotovosť v zmenárni. Dôvod je, že v rámci eurozóny neplatíte žiadne, alebo len minimálne poplatky za výber. Zároveň je transakcia prepočítaná na euro a vyhnete sa poplatkom, ktoré si účtujú zmenárne či banky.

Avšak treba si dať pozor na položku dynamický prepočet meny v krajine, kde sa neplatí eurom. Terminál alebo bankomat vtedy klientovi ponúkne možnosť vybrať si, v ktorej mene bude jeho transakcia zúčtovaná. Môže si tak napríklad zvoliť, že výber z bankomatu v Turecku mu bude zúčtovaný v eurách. Štandardne preto  platí, že je výhodnejšie vyberať si v zahraničí možnosť bez konverzie.

Pretože banka si pri zaúčtovaní transakcií mimo eurozóny v inej mene môže uplatniť poplatok za prevalutovanie vo výške niekoľkých percent z objemu transakcie, takzvaný bank crossborder fee. Niektoré banky ho uplatňujú, iné nie. 

Výhodné je meniť aj nemeniť

Okrem platobných kariet je výhodné si so sebou do zahraničia vziať aj finančnú hotovosť v malých bankovkách. Aj v krajinách mimo eurozóny, kde dovolenkujú slovenskí turisti, netreba niekedy peniaze meniť ani v prípade, že delegát cestovnej kancelárie to odporúča.

Napríklad na bazároch v Turecku, či Egypte, Tunisku a blízkych krajinách berú aj eurá. Kurz síce nie je výhodný, ale v konečnom dôsledku pri kúpe maličkostí ušetríte v porovnaní s tým, ak by ste menili vyššiu čiastku peňazí a tie by vám aj tak na konci dovolenky zostali. Zároveň pri každej výmene na oficiálnych miestach je potrebné si všímať nielen výmenný kurz, ale aj poplatky

Zaujímavým fenoménom, s ktorým sa možno stretnúť, je výmena minci v prímorských destináciách. Nejde o žiadnu šmelinu, ani podvod. Na takejto výmene neprerobíte.  Problémom je, že napríklad banky v Egypte neberú na výmenu za domácu menu mince. To znamená, že obchodník chce euro mince zmeniť za papierové peniaze. Nemusíte sa báť, nejde o žiadny čierny obchod. Spravíte mu službu a on sa obvykle zasa odmení darčekom, či lepšou cenou. 

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Peňaženky Slovákov si vydýchnu, inflácia dosiahla trojročné minimum

15. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Peňaženky Slovákov si vydýchnu, inflácia dosiahla trojročné minimum

Peňaženky Slovákov si môžu po dlhej dob vydýchnuť. Spotrebiteľské ceny v júni 2024 stagnovali, čo signalizuje spomalenie rastu cien tovarov a služieb. Medziročná inflácia sa drží na... celý článok

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

11. 7. 2024 | Barbora Magočová

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

Koncesionárske poplatky sú zrušené už presne rok a zrušená je aj samotná RTVS. To však neznamená, že štát zabudol na nevybraté koncesionárske poplatky. Výzva na zaplatenie vám môže... celý článok

Sú peniaze koreň všetkého zla, alebo kľúčom k úspechu? Otestujte sa a zistite, aký ste finančný typ

3. 7. 2024 | Redakcia

Sú peniaze koreň všetkého zla, alebo kľúčom k úspechu? Otestujte sa a zistite, aký ste finančný typ

Prečo je dôležité s deťmi hovoriť o peniazoch? Ako to ovplyvní ich vzťah k peniazom a aké sú najčastejšie postoje ľudí k peniazom? O tom a omnoho viac sa v ďalšom diely podcastu No... celý článok

Štát dá tisícom Slovákov cestovné pasy zadarmo. Mnohí však môžu prísť o svoje dovolenky

26. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát dá tisícom Slovákov cestovné pasy zadarmo. Mnohí však môžu prísť o svoje dovolenky

Od 1. apríla sa zvyšovali poplatky za vydanie cestovného pasu, čo vyvolalo nápor žiadostí v marci. Tisíce Slovákov teraz márne čakajú na svoje pasy. Poslanec PS Ján Hargaš obviňuje... celý článok

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

22. 6. 2024 | Michael Durčák

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

Ak niektoré odvetvie hospodárstva od základu zmenilo model predplatného, je to jednoznačne zábavný priemysel. Zatiaľ čo zdieľanie áut a ďalšie nápady sa rozbiehajú, hudbu a filmy už... celý článok