Darovanie nehnuteľnosti – všetko, čo potrebujete vedieť

Roland Regely | rubrika: Článok | 29. 11. 2016
Darovacia zmluva často predchádza sporom o dedičstvo a šetrí aj peniaze. Ako to ale spraviť tak, aby boli uspokojení všetcí účastníci a zároveň sa vyhnúť problémom?
Darovanie nehnuteľnosti – všetko, čo potrebujete vedieť

Zdroj: Shutterstock

Darovať už dnes možno čokoľvek. Auto, byt, majetok. No zatiaľ čo pri darovaní mnohých vecí nepotrebujete spisovať žiadne zmluvy, pri darovaní nehnuteľnosti je to inak. Všetko musí byť riadne na papieri.

Darovanie je bezplatný prevod vlastníctva medzi darcom a obdarovaným. Základom je darovacia zmluva, kde je presne špecifikované, kto je darca, kto je obdarovaný, a o akú nehnuteľnosť sa jedná. Keďže ide o dar, nesmie byť zaň zaplatená ani symbolická suma.

Nezabudnite na vecné bremeno

Ak svoj byt alebo dom darujete svojim deťom a chcete, aby vás z neho nevyhodili, resp. aby ste v ňom mohli aj naďalej pokojne žiť, nezabudnite do zmluvy uviesť tzv. vecné bremeno. V zmluve by tak mali byť uvedený všetky osoby, ktoré byt môžu užívať.

Kto môže byť obdarovaný

Obdarovať môžete kohokoľvek, kto je spôsobilý na právne úkony. A výnimkou nie sú ani neplnoleté deti, kde ale do hry vstupuje kolízny opatrovateľ, ktorý v tomto prípade zastupuje záujmy dieťaťa. Takéto darovanie neplnoletej osobe musí schváliť súd a musia s ním súhlasiť obaja rodičia dieťaťa.

Delí sa dar medzi manželov?

V prípade, že prepíšete svoju nehnuteľnosť na svoje dieťa, patrí výhradne jemu a nespadá do bezpodielového vlastníctva manželov. To znamená, že ak darujete napríklad byt svojmu synovi, jeho manželka na ňho nemá nárok, iba v prípade, že by ste ju do zmluvy tiež uviedli, alebo, že by syn polovicu bytu prepísal na ňu.

Možno dar získať naspäť?

Darovanie ako proces nemožno zvrátiť. Ak obdarovaný splnil všetky povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o darovaní, nehnuteľnosť mu právom patrí a darovaciu zmluvu už tak možno napadnúť len v krajných prípadoch. Je to najmä vtedy, ak by došlo zo strany obdarovaného k hrubému porušeniu dobrých mravov. To znamená, že by darovateľa fyzicky napadol alebo by mu odmietol pomôcť.

Koľko vás vyjde darovanie

Darovaciu zmluvu si už dnes viete vypracovať aj doma s pomocou šablón na internete. Je však potrebné overiť podpisy na nej. Môžete tak urobiť prostredníctvom notára (drahší variant) alebo na miestnom úrade (lacnejší variant). Ak však chcete nepriestrelnú zmluvu alebo si s ňou jednoducho neviete rady, obráťte sa na služby notára. Vyjde vás to na desiatky eur.

Návrh na vklad do katastra stojí 66 eur, elektronicky vás to vyjde na 33 eur.

Dedičské konanie

Pri dedičskom konaní sa do dedičstva započítava aj výška darov od poručiteľa, ktoré jeden z dedičov nadobudol počas jeho života. Ak teda rodičia darujú nehnuteľnosť jednému zo svojich detí, po ich smrti sa automaticky zaráta do dedičského podielu obdarovaného, čiže hodnota domu sa zohľadní pri rozdeľovaní pozostalosti. Darovať nehnuteľnosť sa preto odporúča vtedy, keď rodičia môžu delenie zabezpečiť tak, že jedno z detí dostane dom a druhé zodpovedajúcu sumu peňazí.

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+26
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Nehnuteľnosť

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register