Darovanie nehnuteľnosti – všetko, čo potrebujete vedieť

Roland Regely | rubrika: Článok | 29. 11. 2016
Darovacia zmluva často predchádza sporom o dedičstvo a šetrí aj peniaze. Ako to ale spraviť tak, aby boli uspokojení všetcí účastníci a zároveň sa vyhnúť problémom?
Darovanie nehnuteľnosti – všetko, čo potrebujete vedieť

Zdroj: Shutterstock

Darovať už dnes možno čokoľvek. Auto, byt, majetok. No zatiaľ čo pri darovaní mnohých vecí nepotrebujete spisovať žiadne zmluvy, pri darovaní nehnuteľnosti je to inak. Všetko musí byť riadne na papieri.

Darovanie je bezplatný prevod vlastníctva medzi darcom a obdarovaným. Základom je darovacia zmluva, kde je presne špecifikované, kto je darca, kto je obdarovaný, a o akú nehnuteľnosť sa jedná. Keďže ide o dar, nesmie byť zaň zaplatená ani symbolická suma.

Nezabudnite na vecné bremeno

Ak svoj byt alebo dom darujete svojim deťom a chcete, aby vás z neho nevyhodili, resp. aby ste v ňom mohli aj naďalej pokojne žiť, nezabudnite do zmluvy uviesť tzv. vecné bremeno. V zmluve by tak mali byť uvedený všetky osoby, ktoré byt môžu užívať.

Kto môže byť obdarovaný

Obdarovať môžete kohokoľvek, kto je spôsobilý na právne úkony. A výnimkou nie sú ani neplnoleté deti, kde ale do hry vstupuje kolízny opatrovateľ, ktorý v tomto prípade zastupuje záujmy dieťaťa. Takéto darovanie neplnoletej osobe musí schváliť súd a musia s ním súhlasiť obaja rodičia dieťaťa.

Delí sa dar medzi manželov?

V prípade, že prepíšete svoju nehnuteľnosť na svoje dieťa, patrí výhradne jemu a nespadá do bezpodielového vlastníctva manželov. To znamená, že ak darujete napríklad byt svojmu synovi, jeho manželka na ňho nemá nárok, iba v prípade, že by ste ju do zmluvy tiež uviedli, alebo, že by syn polovicu bytu prepísal na ňu.

Možno dar získať naspäť?

Darovanie ako proces nemožno zvrátiť. Ak obdarovaný splnil všetky povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o darovaní, nehnuteľnosť mu právom patrí a darovaciu zmluvu už tak možno napadnúť len v krajných prípadoch. Je to najmä vtedy, ak by došlo zo strany obdarovaného k hrubému porušeniu dobrých mravov. To znamená, že by darovateľa fyzicky napadol alebo by mu odmietol pomôcť.

Koľko vás vyjde darovanie

Darovaciu zmluvu si už dnes viete vypracovať aj doma s pomocou šablón na internete. Je však potrebné overiť podpisy na nej. Môžete tak urobiť prostredníctvom notára (drahší variant) alebo na miestnom úrade (lacnejší variant). Ak však chcete nepriestrelnú zmluvu alebo si s ňou jednoducho neviete rady, obráťte sa na služby notára. Vyjde vás to na desiatky eur.

Návrh na vklad do katastra stojí 66 eur, elektronicky vás to vyjde na 33 eur.

Dedičské konanie

Pri dedičskom konaní sa do dedičstva započítava aj výška darov od poručiteľa, ktoré jeden z dedičov nadobudol počas jeho života. Ak teda rodičia darujú nehnuteľnosť jednému zo svojich detí, po ich smrti sa automaticky zaráta do dedičského podielu obdarovaného, čiže hodnota domu sa zohľadní pri rozdeľovaní pozostalosti. Darovať nehnuteľnosť sa preto odporúča vtedy, keď rodičia môžu delenie zabezpečiť tak, že jedno z detí dostane dom a druhé zodpovedajúcu sumu peňazí.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+26
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok