Rebríček najlepších škôl na Slovensku podľa INEKO

Roland Regely | rubrika: Článok | 23. 9. 2016
Hľadáte vhodnú školu pre vaše dieťa a neviete si vybrať spomedzi všetkých možností? Alebo máte doma žiaka, ktorý chodí do školy a radi by ste vedeli viac o výsledkoch jej žiakov? Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) aktualizoval rebríček najlepších škôl na území Slovenska. Môže vám pomôcť napríklad aj pri výbere správnej školy pre vašu ratolesť.
Rebríček najlepších škôl na Slovensku podľa INEKO

Zdroj: Shutterstock

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zverejnil nový rebríček desiatich najlepších základných a stredných škôl za uplynulý rok. Analytici ho vylepšili a pozreli sa na viaceré údaje, ktoré vypovedajú o výsledkoch žiakov.

Z najnovších hodnotení vyplýva, že najlepšia dopadla táto trojica: Základná škola na Krosnianskej ul. v Košiciach, Obchodná akadémia v Trnave na Kukučínovej 2 a košické Gymnázium na Poštovej.

Novinkou v kritériách rebríčka INEKO je tzv. pridaná hodnota. "Vypovedá o tom, ako sa za štyri roky (počas štúdia na SŠ) v priemere zlepšili výsledky absolventov školy v predmete slovenský jazyk oproti očakávaniu," vysvetľuje spolupracovník INEKO Matej Tunega. INEKO doplnilo výsledky žiakov základných škôl v Testovaní 5 za všetky predmety - slovenský jazyk, maďarský jazyk a matematika. Pri stredných školách doplnili údaje o pridanej hodnote.

Desať stredných odborných škôl a desať gymnázií s najvyššou pridanou hodnotou

460t

461t

Údaje o pridanej hodnote majú potenciál byť dosial najlepšími dátami, ktoré sú dostupné o slovenských školách, keďže nemerajú iba výsledky žiakov, ale to, ako sa dokázali žiaci na jednotlivých školách posunúť oproti ich počiatočnej úrovni. "Pridaná hodnota dokáže oceniť školy, ktoré mali na štarte slabších žiakov, no dokázali ich počas štúdia významne posunúť, na rozdiel napr. od škôl, ktoré pracovali s už na vstupe veľmi šikovnými žiakmi, ktorých výsledky v maturite však boli napokon iba priemerné - v takom prípade pridaná hodnota školy môže byť záporná," píše sa v blogu INEKO.

Desať najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii základné školy

459t

V prípade základných škôl sa v hodnotení odrážajú výsledky Testovania 9 (váha 60 %), Testovania 5 (20 %) a mimoriadne výsledky oceňované ministerstvom školstva (20 %).

Desať najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii stredných odborných škôl a gymnázií

457t

458t

V hodnotení stredných odborných škôl patrí prvenstvo Obchodnej akadémii v Trnave, Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove Obchodnej akadémii v Trenčíne.

Trojicu najlepších gymnázií na Slovensku otvára Gymnázium na Poštovej ulici v Košiciach, nasleduje Gymnázium Jána Hronca v Bratislave a napokon Škola pre mimoriadne nadané deti na Teplickej ulici, v Bratislave.

Pri posudzovaní kreditu sa berú do úvahy najmä písomné maturity (40%), no najväčšiu vypovedaciu hodnotu (50%) má pre analytikov to, či sa študenti aj uplatňujú na regionálnej úrovni. Do istej miery do výsledkov vstupujú aj individuálne výsledky. Pri gymnáziach sa výsledky posudzujú hlbšie, do úvahy sa berú údaje z obdobia 4 rokov.

Máte záujem vidieť kompletné výsledky? Pozrite si ich priamo na stránke INEKO.

Zdroj: INEKO

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

29. 11. 2023 | Daniel Výcha

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

Koronakríza ovplyvnila viaceré sektory vrátane bánk, ktoré počas nej pristúpili k masívnemu rušeniu svojich kamenných pobočiek. Tento trend pokračuje aj naďalej. Za necelých deväť mesiacov... celý článok

Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

10. 11. 2023 | Marek Mittaš

Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

Ceny poštových služieb sa od budúceho roka zvýšia. Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktoré je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ide pritom už o druhé zvyšovanie cien za... celý článok

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

11. 10. 2023 | Daniel Výcha

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

Deficit Slovenska dosiahol tento rok rekordnú výšku, ktorá momentálne dosahuje 3,9 miliardy eur. V porovnaní s minulým rokom ide o trojnásobné zvýšenie. Aký vplyv to bude mať na rozpočet... celý článok

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

10. 10. 2023 | Marek Mittaš

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

Najnovšie štatistiky o čistom finančnom majetku a dlhu jasne naznačujú, že práca s financiami nie je pre Slovákov taká prirodzená. V rebríčku Allianz Global Wealth Report 2023 sa nachádzame... celý článok

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

4. 10. 2023 | Marek Mittaš

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

Keď sa vodiči dozvedeli o pôvodnom návrhu emisnej normy Euro 7, mnohí sa obávali možných dôsledkov. Cieľom tejto normy bolo ďalšie zníženie emisií. Avšak nápad z Bruselu sa rýchlo stretol... celý článok