Študentský účet – prečo sa oplatí

Roland Regely | rubrika: Článok | 14. 9. 2016
Mať štatút študenta prináša okrem množstva povinností aj niekoľko zaujímavých výhod. Jednou z nich je možnosť disponovať študentským účtom v banke. Študenti sa vďaka nemu môžu naučiť hospodáriť s peniazmi a prichádzajú do styku s prvými bankovými produktmi za zvýhodnené ceny. Pozreli sme sa na najväčšie benefity študentských účtov.
Študentský účet – prečo sa oplatí

Zdroj: Shutterstock

Študentské účty ponúkajú takmer identické možnosti aké majú bežní klienti a to pritom za zlomok ceny. Zaraďujeme ich preto medzi najvýhodnejšie účty vôbec. Banky ich zvyčajne poskytujú bez mesačného poplatku, alebo len s minimálnym poplatkom a obsahujú aj veľké množstvo služieb ako napríklad výber z bankomatu zdarma.

Pri výbere študentského účtu zvážte tri veci

Ešte predtým, než si študent založí svoj účet v banke by mal do úvahy zahrnúť tieto tri veci:

  • poplatky
  • aký účet majú ostatní členovia rodiny
  • kde bude študovať

Poplatky sú zrejme jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere. Sú banky, ktoré poskytujú študentské účty úplne zdarma, ale nájdu sa aj také, ktoré si pýtajú rovnako, ako za bežné osobné účty. Pri rozhodovaní je dôležité aj to, aký počet transakcií má študent v balíku, či obsahuje internetbanking, aplikáciu pre smartfóny, SMS notifikácie, kartu k účtu, akú má hustotu siete bankomatov, vernostný program na zníženie mesačných nákladov, kombináciu bežného účtu so sporiacim, a v neposlednom rade, samozrejme, cena mesačného poplatku za študentský účet.

  • Neprehliadnite: kompletné porovnanie študentských účtov podľa cien

Ďalším faktorom je to, kde majú účet rodičia alebo súrodenci študenta. Ak to totiž bude v rovnakej banke, posielanie peňazí (napr. vreckové) či vkladanie na účet prebehne bez zbytočných poplatkov.

Tretím spomínaným je miesto štúdia. Ak bude v rámci Slovenska, je tento faktor bezpredmetné riešiť. No ak sa škola nachádza mimo územia SR, v krajinách EÚ alebo aj mimo krajín EÚ, je potrebné sledovať aj poplatky jednotlivých bánk za výber z bankomatu v zahraničí.

Kto má nárok na študentský účet v banke

Na založenie študentského účtu potrebujete byť študentom základnej, strednej alebo vysokej školy a musíte spĺňať aj vekovú kategóriu od 15 do 26 rokov (v niektorých bankách je táto hranica do 28 rokov). Pri zakladaní účtu musíte doložiť doklad, s ktorým sa študenti stretávajú zrejme najčastejšie počas svojho pôsobenia na škole - potvrdenie o návšteve školy. Tento dokument musia banke odovzdať vždy pri začatí nového školského roka, inak ich banka začne evidovať ako bežných klientov a budú platiť za účet rovnako, ako všetci ostatní.

Tip redakcie: banka vás väčšinou na odovzdanie potvrdenia o návšteve školy neupozorní, preto buďte iniciatívny a potvrdenie vždy odovzdajte ihneď po začatí nového školského roka.

Väčšina bánk ponúka študentom tieto produkty bezplatne:

  • platobnú kartu
  • platby u obchodníkov (cez POS terminály)
  • výbery z bankomatov (vlastnej banky)
  • kredity na účet (pripísanie platieb na účet)
  • jednorazové prevody z účtu
  • elektronické bankovníctvo (internetbanking, mobilbanking, aplikácie)

Ktoré banky poskytujú študentom povolené prečerpanie na účte a kreditnú kartu

Niektoré banky na základe pohybov na účte povoľujú študentom "ísť do mínusu" resp. umožňujú im využívať povolené prečerpanie na účte alebo im časom zriadia aj kreditnú kartu. Takáto je aktuálna ponuka:

Povolené prečerpanie alebo kreditnú kartu môžete získať, ak máte študentský účet v týchto bankách:

  • ČSOB
  • Tatrabanka
  • Prima banka
  • Unicredit bank
  • VÚB

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok