Rebríček bohatstva: Slovensko si výrazne pohoršilo, predbiehajú nás už aj Bulhari a Rumuni

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 2. 10. 2024
Podľa správy Allianz Global Wealth Report 2024 Slovensko kleslo v rebríčku bohatstva na 41. miesto. Kým globálne finančné aktíva rastú, slovenské domácnosti sa stále nedokázali plne zotaviť z pandémie a inflácia výrazne ovplyvnila ich kúpnu silu.
Rebríček bohatstva: Slovensko si výrazne pohoršilo, predbiehajú nás už aj Bulhari a Rumuni

Zdroj: Shutterstock

Slovensko sa podľa aktuálnej správy Allianz Global Wealth Report 2024 ocitá v nepriaznivej situácii, keď jeho finančné aktíva zaostávajú za úrovňou spred pandémie. V roku 2023 globálne finančné aktíva vzrástli o 7,6 %, zatiaľ čo slovenské domácnosti zaznamenali len 4 % rast, ktorý po úprave o infláciu nebol dostatočný. To viedlo k poklesu Slovenska v rebríčku bohatstva na 41. miesto. Náš pomalý rast môže viesť k ešte väčšiemu prepadu. Veľmi rýchlo si totiž polepšili štáty, ktoré sa považujú v rámci EÚ za chudobné. To už pomaly prestáva platiť.

Rebríček bohatstva: Prečo sa Slovensko prepadáva

V roku 2023 slovenské domácnosti zvýšili svoje finančné aktíva o 4 %, no po úprave o infláciu tento nárast nebol dostatočný. Najväčší podiel v raste mali cenné papiere, ktoré zaznamenali vyše 10 % nárast, a poistenie a dôchodky, ktoré vzrástli o 6,8 %. Na druhej strane, bankové vklady, ktoré tvoria 48 % portfólia slovenských domácností, klesli o 1,8 %. Táto situácia odráža globálny trend, keď vklady do bánk strácajú na popularite a sporitelia sa viac zameriavajú na investície do cenných papierov a dôchodkov.

Pokiaľ ide o záväzky, Slovensko v roku 2023 zaznamenalo spomalenie rastu dlhov na úroveň 6,6 %, čo je v súlade so širším európskym trendom poklesu zadlženosti domácností. To malo za následok zníženie pomeru dlhu domácností, ktorý klesol na 47 %. Hoci čisté finančné aktíva slovenských domácností vzrástli o 1,2 %, stále to nestačilo na to, aby dobehli západoeurópske krajiny. Čo je horšie, predbiehajú nás už aj štáty EÚ, ktoré boli ešte donedávna považované za najchudobnejšie.

Kalendár

Dnes je Svetový deň čokolády

Svetový deň čokolády sa každoročne oslavuje 7. júla. Tento deň bol zvolený na počesť histórie a významu tohto obľúbeného dezertu. Tento sviatok bol prvýkrát zavedený vo Francúzsku v roku 2009 a od svojho... Viac

Preskúmajte ďalšie dni v našom kalendári

Predbiehajú nás už aj najchudobnejšie štáty

Bulharsko a Rumunsko dosiahli v posledných dvoch desaťročiach zaznamenali výraznejší rast čistého finančného majetku na obyvateľa. Bulharsko zaznamenalo až osemnásobný nárast čistého bohatstva, zatiaľ čo v Rumunsku to bolo šesťnásobné zvýšenie. Tento rýchly rast viedol k zlepšeniu životnej úrovne v oboch krajinách a prispel k rýchlejšiemu rastu prosperity v porovnaní so Slovenskom​.

Hoci Rumunsko a Bulharsko stále zaostávajú za západnou Európou, ich rýchly rast a schopnosť doháňať vyspelé trhy znamená, že ich čistý finančný majetok rýchlo stúpa. Slovensko napriek svojim výzvam však stále udržuje vyššiu úroveň čistého finančného majetku na obyvateľa než tieto dve krajiny, no dynamika rastu v Bulharsku a Rumunsku ich môže v budúcnosti priviesť bližšie k Slovensku.

Susedom sa dívame na chrbáty

V porovnaní so susednými krajinami sa Slovensko ocitá v náročnejšej situácii. Česká republika, napríklad, s čistým finančným majetkom na obyvateľa vo výške 31 910 eur sa umiestnila na 24. priečke, zatiaľ čo Maďarsko a Poľsko skončili tiež vyššie ako Slovensko. Tento rozdiel možno pripísať pomalšiemu zotaveniu slovenských domácností po pandémii, ktoré výrazne ovplyvnila aj inflácia, čím sa znížila kúpna sila finančných aktív o 6,2 % v reálnych hodnotách.

Na pozadí globálneho rastu finančných aktív a zotavujúcich sa trhov sa Slovensko musí vysporiadať s viacerými výzvami, vrátane nutnosti zefektívnenia investícií a zníženia závislosti na bankových vkladoch, ktoré postupne strácajú svoj význam. Rozšírenie investícií do cenných papierov, poistení a dôchodkov by mohlo prispieť k dlhodobému posilneniu finančnej stability slovenských domácností.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

23. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

Slovensko sa v máji 2025 opäť ocitlo na nelichotivom treťom mieste v rámci eurozóny, čo sa týka medziročného rastu cien. Harmonizovaná inflácia u nás dosiahla 4,3 %, čo je viac než... celý článok

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

20. 6. 2025 | Natália Stašíková

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

Inofest 2025 prinesie do Trnavy kľúčové diskusie o budúcnosti slovenského priemyslu, výzvach digitalizácie, umelej inteligencii a inováciách vo výrobe. Festival spojí odborníkov, firmy... celý článok