Školské prázdniny (školský rok 2023/2024)

Povinnú školskú dochádzku na našom území zaviedla ešte Mária Terézia. Tá istá panovníčka ale stanovila aj školské prázdniny. Vtedy však trvali od konca septembra až do konca októbra.

Jej syn Jozef II. presunul prázdniny na leto, keďže práve v čase žatvy boli deti žiadanou pracovnou silou. Prázdniny trvajúce celý júl a august sa u nás zaviedli v časoch prvej republiky. Okrem letných prázdnin však majú školopovinné deti viaceré prázdniny počas celého roka. Donedávna mali deti aj polročné prázdniny v januári, tie sa však v rou 2022 zrušili.

Takto idú za sebou všetky školské prázdniny na Slovensku od začiatku školského roka:

 • Jesenné prázdniny
 • Vianočné prázdniny
 • Jarné prázdniny
 • Veľkonočné prázdniny
 • Letné prázdniny

Po letných prázdninách nasledujú jednodňové jesenné koncom októbra. Vianočné umožňujú voľno na prelome roka a jarné prázdniny sa často využívajú na lyžovačky, keďže bývajú skôr na konci zimy než na jar. Jarné prázdniny trvajú týždeň a každý región ich má v inom termíne. Krátko po nich si žiaci môžu užiť týždeň veľkonočných prázdnin.

Prázdniny v nasledujúcich rokoch

Súvisiace otázky a odpovede (FAQ)

 • Školský rok obvykle začíná na začiatku septembra a končí na konci júna. V júli a auguste majú deti letné prázdniny, ktoré sú predelom medzi jednotlivými školskými rokmi. Pri plánovaní dovoleniek, letných táborov a pobytov u babičiek a dedkov je ale dobré byť presný. Pretože prázdniny vlastne môžu, keď sa do toho šikovne pripletie víkend, fakticky začínať či končiť o kúsoček inak.
 • Školský rok trvá na Slovensku desať mesiacov. Mínus prázdniny, víkendy a sviatky. V priemere to vychádza zhruba tak, že slovenské deti si v škole odsedia niečo cez 190 dní ročne.
 • Prvé prázdniny kalendárneho roku sú jarné prázdniny, tie trvajú týždeň a ich termíny sa líšia podľa krajov. Aby si celé Slovensko nebralo dovolenku v rovnaký týždeň a aby nám nepraskli Tatry.

  Veľkonočné prázdniny sú pohyblivé rovnako ako celá Veľká noc. Trvajú síce fakticky len dva pracovné dni, konkrétne sa vyhlasujú na Zelený štvrtok a nasledujúci deň po Veľkonočnom pondelku. Ale v skutočnosti sú deti doma 6 dní, pretože do toho vstupujú dva štátne sviatky.

  Potom sú tie najdlhšie prázdniny, prázdniny letné. Dnes už však deti nemusia pomáhať rodičov s prácou na poli, pretože väčšina rodičov poľa nemá. A aby bez zamestnania deti doma nevlčili, pracujú často menej aj rodičia a vyberajú si dovolenku, k tomu deti jazdia na letné tábory, k starým rodičom – a ako sa dá.

  V ďalšom školskom roku ich potom čakajú prázdniny jesenné , ktoré bývajú okolo 28. októbra, trvajú dva dni.

  A potom už sú prázdniny vianočné, ktoré okrem samotných Vianoc prekryjú aj Nový rok. Trvajú od 22./23. decembra do Troch Kráľov, tj. 6. januára.

 • Školské prázdniny – ktoré platia pre základné školy, stredné školy, konzervatória a základné umelecké školy – sú vopred stanovené v organizačných harmonogramoch pre príslušné školské roky. Tie vydáva s dostatočným predstihom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Najbližšie medzinárodné dni

Najbližšie štátne sviatky

Najbližšie meniny

Tadeáš, Olívia
Adriána
Ladislav, Ladislava
Beáta
Peter, Pavol, Petra
Melánia
Diana
Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Konkrétny medzinárodný deň?

Súvisiace články na tému Sviatky, Štátne sviatky, prázdniny