Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

PR článok | rubrika: SEO PR | 31. 3. 2024
Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú predovšetkým agentúry verejnej mienky prostredníctvom svojich prieskumov preferencií. Svoj vlastný „prieskum“ však ponúkajú aj stávkové kancelárie – kurzy, ktoré vypísali na oboch kandidátov, sú taktiež istým indikátorom vývoja spoločenských nálad.
Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Zdroj: Shutterstock

Druhé kolo volieb prezidenta SR: ako vznikajú kurzy na kandidátov

Bookmakeri ako špecializovaní zamestnanci stávkových kancelárií musia na jednej strane výškou kurzov čo najviac zohľadniť pravdepodobnosť jednotlivých tipov – čím je kurz nižší, tým je šanca na úspech daného kandidáta na prezidenta vyššia (a naopak). Na strane druhej však musia reflektovať aj početnosť jednotlivých stávok – ako napríklad pred prvým kolom volieb, keď kurz na Štefana Harabina postupne klesol z pôvodných hodnôt presahujúcich 1000,00 až na 99,00 (Fortuna, 22. 3. 2024).

Tipy na prezidentské voľby: favorit 2. kola podľa bookmakerov

Po tom, čo prvé kolo prezidentských volieb vyhral Ivan Korčok, došlo k obratu aj v kurzoch dvoch najväčších favoritov. Petra Pellegriniho totiž bookmakeri stávkových kancelárii dlhodobo favorizovali, Korčok však napokon ich predpovede obrátil naruby a najväčšiemu favoritovi volieb vypálil rybník. V súčasnosti už stávkové kancelárie mierne favorizujú práve Korčoka, kurzy sú však nesmierne vyrovnané a zrejme ešte k menším pohybom (aj na základe vývoja a početnosti stávok) dôjde.

Prezidentské voľby 2024: koho favorizujú tipéri v 2. kole

Počas prvého kola prezidentských volieb sme mohli byť svedkami zaujímavého vývoja, kedy sa tipéri s bookmakermi značne rozchádzali. V rozpore s akýmikoľvek predpoveďami a prieskumami verejnej mienky bolo totiž v stávkovej kancelárii Tipsport najviac peňazí stavených na Harabina, až vyše 40 percent z celkovej sumy. Na tejto vlne sa snažil zviesť aj samotný bývalý predseda Najvyššieho súdu, ktorý svojich voličov priamo vyzýval, aby si naňho stavili. Tí napokon zostali sklamaní, keďže Harabin sa k najúspešnejšej dvojici kandidátov ani len nepriblížil a do druhého kola volieb prezidenta nepostúpil.

Značný nesúlad medzi stávkovými kanceláriami a ich zákazníkmi môžeme vidieť aj teraz – kým bookmakeri väčšiny stávkoviek sa mierne prikláňajú ku Korčokovi, tipéri Tipsportu majú už teraz jasno v tom, že celkovým víťazom sa stane jeho súper. Až dve tretiny tipujúcich totiž pri stávkach uprednostňujú Petra Pellegriniho.

2. kolo volieb prezidenta: ako to vidia prieskumy preferencií

Kurzy stávkových kancelárií, pochopiteľne, zohľadňujú aj dáta zozbierané pomocou prieskumov preferencií. Aktuálne čísla agentúry AKO, ktorá zisťovala preferencie voličov neúspešných kandidátov, ako aj nevoličov z prvého kola, naznačujú veľmi tesný súboj. Svoje prieskumy postupne prinášajú všetky relevantné agentúry, najviac sa však azda čaká na výsledky novej agentúry SCIO, ktorú založil dnes už bývalý politik Martin Klus. Tá nielenže uhádla Korčokove víťazstvo, ale takmer na desatinné miesto presne určila aj jeho náskok. K takejto presnosti sa pred prvým kolo nepriblížila ani jedna z notoricky známych etablovaných agentúr.

Tipovanie ako súčasť prezidentských volieb

Stávky na prezidenta sa (nielen) na Slovensku tešia narastajúcej popularite. Tento trend bol badateľný aj počas prezidentských volieb v susednom Česku, kde dokonca faktor tipovania výrazne vstúpil aj do predvolebnej kampane. Aj tam sa väčšina tipérov rozchádzala s prieskumami preferencií a za prezidenta tipovala Andreja Babiša, na ktorého bol vypísaný podstatne vyšší kurz ako na jeho hlavného rivala – a napokon aj víťaza volieb – Petra Pavla. Nás čaká nemenej zaujímavý – a s najväčšou pravdepodobnosťou o niečo tesnejší – súboj, a to aj bez toho, aby ktorýkoľvek z dvojice kandidátov vytiahol „tipérsku kartu“.

 

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

20. 5. 2024 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

Česi a Slováci žili dlhý čas v spoločnom štáte. Po rozdelení si ale obe krajiny začali spravovať svoje záležitosti samy. Hoci to nepočúvame radi, treba si priznať, že nás Česko v mnohých... celý článok

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

Väčšinový vlastník bývalého diamantového monopolu sa chce sústrediť na ťažbu medi a železa. Slávna firma, ktorá má na konte pravidlo troch výplat za snubný prsteň, môže zmeniť majiteľa... celý článok

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

Po rozvode v roku 2021 prichádza k deleniu slávnej nadácie. Melinda Gates už v dobročinnej organizácii pôsobiť nebude. Berie si so sebou aj svoj podiel, ktorý podľa vlastných slov chce... celý článok

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

14. 5. 2024 | Redakcia

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

Časy enormného zdražovania sú preč. Inflácia v apríli spomalila na na 2,1 %. Ceny potravín boli rovnaké ako pred rokom.