Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 10. 11. 2023
Ceny poštových služieb sa od budúceho roka zvýšia. Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktoré je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ide pritom už o druhé zvyšovanie cien za posledný rok.
Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

Zdroj: Shutterstock

Ceny sa zvýšia až o 11 %

Posledné zdraženie poštových služieb prebehlo v marci 2023, kedy celkové navýšenie predstavovalo nárast o 16,91 %. Pri využití ePodacieho hárku sa cena zvýšila o 13,39 % a v prípade úradných zásielok išlo o nárast o 11,63 %.

Jednotlivé služby sa v marci 2023 zvýšili v hodnote od 10 do 40 centov. Najvýraznejší rast pritom zaznamenali listy prvej a druhej triedy.

Najbližšie zdraženie, ktoré je naplánované na január 2024, by malo presiahnuť 11 % oproti súčasnej úrovni. Niektoré oblasti, ako napríklad balíky, však zostanú nedotknuté a ich cena sa nezmení.

Zdražovanie prišlo skôr, než bolo obvyklé

Zdražovanie poštových služieb nie je ničím novým. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (ÚREKPS) pravidelne reaguje na aktuálnu situáciu a podľa nej upravuje maximálne ceny za univerzálne služby. Avšak tentoraz k zdraženiu dôjde skôr, než bolo naposledy.

Zdraženie, ktoré sme zažili v marci 2023, nastalo presne po roku. Inflácia si však vyžiadala zásah oveľa skôr. ÚREKPS preto navrhol, aby nové upravené ceny nadobudli platnosť už od 1. januára 2024.

Zmena cien pre úradné zásielky

Ceny jednotlivých poštových služieb sa budú zvyšovať v závislosti od ich typu. Napríklad ceny obyčajných listov 1. triedy by podľa návrhu mali stúpnuť o 30 centov. To znamená, že:

 • nová cena listov do 50 gramov bude 1,50 eur (zvýšenie o 25 %),
 • nová cena listov do 100 gramov bude 1,80 eur (zvýšenie o 20 %).

Výnimkou bude list do 2 kilogramov, ktorého cena by mala vzrásť len o 10 centov.

Ceny listov 2. triedy budú nasledovné:

 • listy do 50 gramov budú drahšie o 10 centov (nárast približne o 11 %),
 • listy do 100 gramov budú drahšie o 20 centov (nárast približne o 18 %).

„Zvýšenie cien listov 1. a 2. triedy a služby doporučene sa odrazí aj v cenách zapísaných listových zásielok, ako sú doporučené listy, poistené listy a úradné zásielky,“ uviedol regulačný úrad.

Ďalej sa zvýšia aj ceny doporučených listov 1. triedy, a to nasledovne:

 • nová cena listov do 50 gramov bude 2,90 eur,
 • nová cena listov do 100 gramov bude 3,20 eur.

V prípade doporučených listov 2. triedy sú ceny nasledovné:

 • listy do 50 gramov budú stáť 2,40 eur,
 • listy do 100 gramov budú stáť 2,70 eur.

Ďalej sa zvyšujú ceny: 

 • poukazov na adresu (hotovosť – hotovosť) v rozpätí od 20 centov do 1 eura,
 • poštových poukazov na výplatu (účet – hotovosť) v rozpätí od 20 do 50 centov,
 • poukazov na účet (hotovosť – účet) v rozpätí od 10 do 50 centov.

Jediné, čo sa meniť nebude, sú ceny balíkov.

Test osobnosti

Na akú profesiu sa hodíte?

 • Priradíme vás k jednému z 16 osobnostných typov
 • Detailne popíšeme váš typ osobnosti
 • Vybereme povolania, pre ktoré sa hodíte

Nižšie ceny vďaka elektronickému podaciemu hárku

Dobrou správou je, že jednotlivé ceny si môžete znížiť využívaním podávania zapísaných zásielok cez tzv. elektronický podací hárok (ePH). Ceny doporučeného a poisteného listu sú prostredníctvom neho nižšie o 50 centov. V prípade úradnej zásielky je cena nižšia o 60 centov.

„Cena doporučeného listu podávaného cez ePH sa v priemere zvyšuje o 8 % a cena úradnej zásielky podávanej cez ePH sa v priemere zvyšuje o 11,5 %,“ hovorí regulátor.

Straty sú čoraz väčšie

ÚREKPS pri úprave cien zohľadňuje viacero faktorov. Do úvahy berie najmä vysoké náklady na energie a pohonné hmoty. Problémom je aj pretrvávajúci trend poklesu poštových služieb, a to najmä v oblasti listových zásielok, balíkov podávaných v rámci univerzálnej služby a poštového platobného styku.

Predchádzajúca cenová úprava, ktorá prebehla v marci 2023, mala za cieľ tieto vysoké náklady zmierniť, avšak neuspela. Slovenská pošta hospodárila v prvom polroku so stratou viac ako 8 miliónov eur z univerzálnej služby.

Napriek zvýšeniu cien za služby sa nepodarilo pokryť výrazný a nepredvídaný pokles objemu podaných zásielok. Úradu preto nezostávalo nič iné, len zvýšiť poplatky.

Výrazný pokles

Slovenská pošta zaznamenáva už nejaký čas menší záujem o svoje služby. Najvýraznejší pokles nastal v roku 2022, ktorý následne pokračoval aj v prvej a druhej polovici roka 2023.

V prvom polroku 2023 došlo k poklesu podaných listov o približne 1 %, pričom v prípade doporučených a poistených listov a úradných zásielok to bol pokles o 6 %.

Pošta sa snaží znížený záujem kompenzovať vyššími cenami za služby, avšak zvýšenie cien v marci 2023 zatiaľ nemalo príliš veľký efekt.

Anketa

Ste spokojní so službami Slovenskej pošty?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

ceny, inflácia, Slovenská pošta

Toto ste už čítali?

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

29. 11. 2023 | Daniel Výcha

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

Koronakríza ovplyvnila viaceré sektory vrátane bánk, ktoré počas nej pristúpili k masívnemu rušeniu svojich kamenných pobočiek. Tento trend pokračuje aj naďalej. Za necelých deväť mesiacov... celý článok

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

11. 10. 2023 | Daniel Výcha

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

Deficit Slovenska dosiahol tento rok rekordnú výšku, ktorá momentálne dosahuje 3,9 miliardy eur. V porovnaní s minulým rokom ide o trojnásobné zvýšenie. Aký vplyv to bude mať na rozpočet... celý článok

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

10. 10. 2023 | Marek Mittaš

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

Najnovšie štatistiky o čistom finančnom majetku a dlhu jasne naznačujú, že práca s financiami nie je pre Slovákov taká prirodzená. V rebríčku Allianz Global Wealth Report 2023 sa nachádzame... celý článok

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

4. 10. 2023 | Marek Mittaš

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

Keď sa vodiči dozvedeli o pôvodnom návrhu emisnej normy Euro 7, mnohí sa obávali možných dôsledkov. Cieľom tejto normy bolo ďalšie zníženie emisií. Avšak nápad z Bruselu sa rýchlo stretol... celý článok

Inflácia klesá, ale na vytúžené 2 % si ešte počkáme

2. 10. 2023 | Redakcia

Inflácia klesá, ale na vytúžené 2 % si ešte počkáme

Február 2023 priniesol slovenskej ekonomike dobré správy. Práve v tomto mesiaci sa zlomila krivka medziročnej inflácie, ktorá rástla od roku 2021. O tejto skutočnosti informoval Štatistický... celý článok