Energia pôjde opäť hore: V hre je aj stopercentný nárast

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 11. 8. 2023
Minuloročné problémy s dodávkami plynu a ropy prinútili dočasnú vládu Eduarda Hegera prijať rôzne opatrenia v reakcii na energetickú krízu. Zastropovanie cien a príspevky na platby za energie poskytli mnohým občanom prijateľné cenové podmienky na záver minulého a počas celého aktuálneho roku. Pomaly sa blíži ďalšia zima a s ňou aj nový rok. S týmto obdobím sa opäť otvárajú viaceré otázky, ktoré by sa dali zhrnúť do jednej: Ako to bude s energiami počas nasledujúceho roka?
Energia pôjde opäť hore: V hre je aj stopercentný nárast

Zdroj: Shutterstock

Dôležitý bude zásah vlády

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) koncom júla zverejnil analýzu vývoja cien v energetike. Súčasný trend trhových cien je priaznivý – pomaly, ale stabilne klesajú. Avšak, ak by platné opatrenia zavedené vládou koncom roku 2023 skončili zo dňa na deň, Slováci by si za energie poriadne priplatili. Dôvodom je, že pomalý pokles cien nestačí na vyrovnanie prudkého zdraženia spôsobeného nedostatkom ropy a plynu v Európe z minulého roku.

Ak by vláda nezasiahla do situácie, ceny by sa mohli až zdvojnásobiť. ÚRSO varuje pred potenciálnym zdražením elektriny v priemere až o 81 % a plynu dokonca až o 110 %. Regulačný úrad vo svojej analýze tiež vypracoval niekoľko postupov, ktoré by nám mohli opäť pomôcť predísť náhlemu zvyšovaniu cien.

Čo navrhuje ÚRSO?

V súvislosti s elektrinou ÚRSO vo svojich odporúčaniach navrhuje pokračovať v dohode o dodávkach za zvýhodnenú cenu. Okrem zlacnenej elektriny zo Slovenských elektrární sa tiež zmieňuje o rozvoji využívania obnoviteľných zdrojov a pripájania nových zariadení na uskladnenie elektrickej energie.

Avšak zmluva so Slovenskými elektrárňami nepomôže všetkým odberateľom energie na Slovensku. Mnoho domácností má iného dodávateľa elektriny alebo ich hlavným zdrojom energie je plyn. Preto ÚRSO navrhuje zaviesť v súvislosti s týmito prípadmi adresnú pomoc, najmä zameranú na domácnosti v energetickej chudobe. Na tento účel však bude nevyhnutné legislatívne definovať pojem energetická chudoba a následne vytvoriť vhodný systém opatrení.

Dohoda so Slovenskými elektrárňami

Regulačný úrad vo svojej analýze uvádza, že trhová cena elektriny s fyzickou dodávkou v roku 2024 poklesla od decembra 2022 do júna 2023 o viac ako 43 %. Na konci tohto obdobia sa pohybovala okolo 149 €/MWh. V porovnaní s aktuálnou zastropovanou cenou 61,20 €/MWh by to stále znamenalo zhruba 143 % zdraženie.

Dôležité je brať do úvahy, že tieto čísla sa vzťahujú iba na samotnú cenu elektriny. Celkové sumy na faktúrach budú tiež odrážať rast nákladov spojených s distribúciou energie. Našťastie však momentálne všetko naznačuje úspešnému predĺženiu dohody so Slovenskými elektrárňami o dodávkach za zastropovanú cenu 61,20 €/MWh. Keďže Slovenské elektrárne predstavujú najväčšieho výrobcu elektriny na Slovensku, mnohé domácnosti by sa tak vyhli náhlemu zdraženiu.

Práca na zmluve

Podľa Oľgy Bakovej, hovorkyne Slovenských elektrární, spoločnosť podniká všetky potrebné kroky na definitívne uzatvorenie zmluvy so štátom na rok 2024. Vláda už podľa návrhu ministra hospodárstva Petra Dovhuna schválila zmluvu, na ktorej sa ešte minulý rok dohodol štát so zástupcami akcionárov Slovenských elektrární. Momentálne je v schvaľovacom procese u Európskej komisie.

„Slovenské elektrárne sú pripravené podľa dohody v memorande dodávať elektrinu pre domácnosti na Slovensku za zvýhodnenú cenu 61,20 €/MWh aj v nasledujúcom roku,“ povedala Baková. Na oplátku sa štát zaviazal poskytnúť maximálnu podporu pre spustenie nových jadrových blokov v Mochovciach bez zavedenia špeciálnych daní pre Slovenské elektrárne.

Neistota nad plynom

Diskusia o kompenzácii vysokých cien plynu pre rok 2024 je omnoho menej výrazná než tá o elektrine. V prípade plynu zatiaľ chýba určený postup, ktorý by pomohol domácnostiam zvládnuť náhle zvyšovanie cien. Reakcia na analýzu ÚRSO prišla z ministerstva hospodárstva s vyhlásením, že pri poskytovaní pomoci sa bude dodržiavať programové vyhlásenie vlády. To zabezpečuje, že v prípade vysokých cien energií bude pomoc cielená a adresná, nie plošná.

Jedno z navrhovaných riešení spočíva v príprave adresných kompenzácií pre sociálne slabšie domácnosti. Táto pomoc by mohla byť implementovaná prostredníctvom sociálneho systému s prihliadnutím na daňové príjmy jednotlivých domácností. „Je to náročné na implementáciu, preto sa tomu každá vláda doteraz vyhýbala,“ zhodnotil odborník na obchodovanie s energiami, Ján Pišta.

Príspevky na plyn už prekročili pol miliardy

V prvom kole opatrení vláda síce nezastropovala ceny plynu na presne stanovenej sume, ale určila maximálnu mieru zdraženia. Minuloročné nariadenie umožňovalo zvýšiť ceny plynu najviac o 15 %. Domácnosti tak zaznamenali len mierny nárast súm na faktúrach za plyn. Avšak štát musí neustále vyrovnávať rozdiel medzi trhovou hodnotou plynu a cenou pre koncových spotrebiteľov.

Podľa štatistík zverejnených rezortom hospodárstva tento krok stál štát viac ako 6 miliónov eur denne, čo sa týka obdobia od januára do marca 2023. Za 3 mesiace bolo na dotovanie plynu pre domácnosti použitých spolu 560 miliónov eur.

Ak by štát mal pokračovať v doplácaní rozdielu medzi spotrebiteľskou a skutočnou cenou plynu, musela by sa na to vyčleniť nemalá suma peňazí. Aj to môže byť dôvod, prečo sa k cene plynu vláda zatiaľ veľmi nevyjadruje.

Anketa

Cítite zdražovanie energií?

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok