Ako požiadať o materské a na čo si dať pozor? Použite tento návod

Roland Regely | rubrika: Článok | 6. 5. 2020
Materské je dávka nemocenského poistenia, ktorú poskytuje štát a vypláca Sociálna poisťovňa na základe starostlivosti o dieťa resp. tehotenstva.
Ako požiadať o materské a na čo si dať pozor? Použite tento návod

Zdroj: Shutterstock

Materské nedostanete automaticky, musíte o túto dávku požiadať. Najprv však musíte mať na ňu nárok - na rozdiel od rodičovského príspevku, na ktorý má nárok v zásade každý rodič, bez ohľadu na to, či pred pôrodom pracoval alebo nie.

Pri materskom sa berie do úvahy to, či ste poistencom, ktorý platí nemocenské poistenie, resp. zamestnancom za ktorého nemocenské poistenie platí zamestnávateľ.

Aj výška materského je u každého poistenca individuálna. Vypočítava sa ako 75 % z vymeriavacieho základu (v prípade zamestnanca z hrubej mzdy).

Kedy vzniká nárok na materské?

Ak požiadate o materské, štát skúma či ste nemocensky poistení, prípadne či trvá ochranná lehota, ak už poistenie zaniklo. Ďalšie podmienky sú stanovené podľa toho, či ste zamestnanec alebo SZČO. Poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Obdobie vzniku dôvodu na poskytnutie materského je spravidla 34. týždeň tehotenstva, resp. 32. týždeň tehotenstva, ak žena neporodí skôr.

Ak ste SZČO, treba si dať pozor na to, aby ste nemali podlžnosti na poistnom vyššie ako 5 eur. Sociálnu poisťovňu bude zaujímať obdobie posledných 5 rokov.

 

Koho a ako žiadať o materské?

O materské musíte požiadať s príslušným formulárom od gynekológa. Tlačivo Sociálnej poisťovne sa volá “Žiadosť o materské” a vystaví vám ho lekár (gynekológ) na tehotenskej poradni. 

Žiadosť o materské vystaví lekár najskôr na začiatku ôsmeho týždňa, spravidla však na začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Robí sa tak spravidla v 32. týždni tehotenstva. Lekár v tlačive uvedie aj dátum očakávaného dňa pôrodu. 

Žiadosť o materské je potrebné doručiť buď osobne alebo poštou príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Vzhľadom k aktuálnej situácii to odporúčame radšej poštou.

Pred odoslaním Sociálnej poisťovni je poistenec povinný:

 • vyznačiť údaje vo vyhlásení (či si uplatňuje nárok na dávku zo súbehu poistení a spôsob poukazovania dávky)

 • podpísať vyhlásenie

 • v prípade zamestnanca, predložiť na potvrdenie aj zamestnávateľovi

Prechádzate z rodičovskej dovolenky na materskú? Dajte si pozor - musíte sa odhlásiť z poberania rodičovského príspevku. Robí sa tak osobne žiadosťou na ÚPSVaR.

Žiadosť o materské v skratke

 • Požiadať lekára o vystavenie žiadosti o materské

 • Vyplniť žiadosť o materské

 • Vyznačiť v žiadosti spôsob výplaty (číslo účtu)

 • Vyznačiť v žiadosti odkedy si chcete uplatniť nárok na materské

 • Podpísať žiadosť

 • Dať potvrdiť žiadosť zamestnávateľovi

 • Odoslať žiadosť do Sociálnej poisťovne

Oznámenie o nástupe na materskú dovolenku zdravotnej poisťovni za vás urobí Sociálna poisťovňa. 

Pozor však na to, aby ste začiatok či skončenie čerpania materskej dovolenky nahlásili samotnej Sociálnej poisťovni. V prípade, že ste zamesnanec, je povinný túto skutočnosť oznámiť Sociálnej poisťovni zamestnávateľ do 8 dní od začiatku čerpania a do 8 dní od skončenia čerpania materskej dovolenky. V prípade tehotnej ženy evidovanej na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, nezamestnanej tehotnej ženy alebo živnostníčky, je túto skutočnosť povinná nahlásiť na Sociálnu poisťovňu tehotná žena sama.

Idete skôr na materskú? Budete PN

Zamestnankyne, ktoré počas tehotenstva musia nastúpiť na rizikové tehotenstvo, sú posudzované ako práceneschopné. Majú nárok na vznik nemocenskej dávky z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorý vzniká až do obdobia poberania materského.

Kto ešte okrem matky môže čerpať materské?

Materské sa poskytuje za kalendárne dni za iného poistenca, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti:

 • otec dieťaťa,
  • ak matka dieťaťa zomrela,
  • alebo aj manžel matky dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,

  • po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

 • manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela,
 • fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Anketa

Podporuje štát rodičov na materskej (rodičovskej) dovolenke dostatočne?

Akú dávku môžete čerpať z nemocenského poistenia?

Z dôchodkového poistenia plynie:

Aby ste mohli čerpať dávku v nezamestnanosti, musíte:

Keď máte nezaplatené poistné t.j. dlhy na poistnom, nemôžete čerpať dávky zo sociálneho poistenia:

Zistiť výšku odvedeného poistného môžete:

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

22. 2. 2024 | Daniel Výcha

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

Predčasný dôchodok láka mnohých. Má však určité obmedzenia, kvôli ktorým nemusí byť výhodný pre úplne každého. Pre ktoré skupiny ľudí sa oplatí v tomto roku ísť do predčasného dôchodku... celý článok

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

23. 1. 2024 | Marek Mittaš

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

Druhý pilier prejde v roku 2024 jednou výraznou zmenou, ktorá spôsobí, že si v ňom nasporíme menej. Od januára dôjde k trvalému zníženiu príspevkovej sadzby z 5,5 % na 4 %. Podľa vlády... celý článok

Čo sa mení v roku 2024 pre dôchodcov: Kto si prilepší a kto nie?

11. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa mení v roku 2024 pre dôchodcov: Kto si prilepší a kto nie?

Začiatok roka už tradične prináša viaceré zmeny, vrátane tých, ktoré sa týkajú dôchodcov. Penzisti sa môžu tešiť na vyššie dávky a trináste dôchodky. Zmeny však neobídu ani vyplácanie... celý článok

Trinásty dôchodok v praxi: Čo si pripravila nová vláda pre penzistov?

30. 11. 2023 | Marek Mittaš

Trinásty dôchodok v praxi: Čo si pripravila nová vláda pre penzistov?

O trinástom dôchodku sa v posledných týždňoch hovorilo viac než zvyčajne. Najprv vláda informovala, že ho nebude možné vyplatiť v plnej hodnote, teda v sume priemerného dôchodku. Neskôr... celý článok

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodok v roku 2024

23. 11. 2023 | Redakcia

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodok v roku 2024

Ak plánujete ísť na dôchodok, môže sa vám oplatiť stihnúť to ešte v tomto roku. Výška dôchodkov priznaných pred rokom 2024 bude totiž zrejme vyššia, ako tých, ktoré sa priznajú po 1.... celý článok