Príspevok na opatrovanie môže získať aj príbuzný (návod)

Roland Regely | rubrika: Článok | 4. 10. 2019
Staráte sa o nevládneho rodinného príslušníka a spôsobuje vám to problémy v zamestnaní? Požiadajte štát o príspevok na opatrovanie.
Príspevok na opatrovanie môže získať aj príbuzný (návod)

Zdroj: Shutterstock

Opatrovať zdravotne ťažko postihnutého príbuzného napr. rodiča môže akýkoľvek člen rodiny. Rovnako však aj súdom stanovený opatrovník alebo osoba, ktorá žije s opatrovaným v spoločnej domácnosti. Takýto príspevok však môže získať v rámci opatrovanej osoby len jediná oprávnená osoba.

Opatrovať možno aj popri zamestnaní

Príspevok môžete poberať aj popri zamestnaní. Zárobok však nesmie presahovať dvojnásobok životného minima a vaše zamestnanie nesmie byť v rozpore s účelom opatrovania.

Opatrovať rodiča môže aj študent vysokej školy. Avšak v čase svojej neprítomnosti musí zabezpečiť za seba adekvátnu náhradu. Opatrovať môže osoba, ktorá je plnoletá, spôsobilá na právne úkony, fyzicky a psychicky zvládne opatrovanie a rodič s jeho pomocou súhlasí.

 

Kto je odkázaný na opatrovanie?

Odkázanosť na opatrovanie sa posudzuje podľa zdravotného stavu dotknutej osoby, pričom sa používa tzv. bodovanie. Za jednotlivé oblasti sa prideľujú body, a to buď 10, čo znamená, že zdravotne postihnutý pomoc nepotrebuje, 5, ak pomoc potrebuje pri niektorých úkonoch, alebo 0, keď pomoc potrebuje pri všetkých svojich úkonoch.

Sleduje sa najmä to, či dotknutá osoba zvláda bez pomoci bežné úkony spojené so stravovaním, osobnej hygieny, základných ľudských potrieb či pohybom po domácnosti.

Kto môže byť opatrovateľom?

Opatrovateľom môže byť iba rodinný príslušník ťažko zdravotne postihnutého. Najmä manžel, manželka, rodič, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec alebo osoba, ktorá s opatrovaným býva, t. j. má rovnakú adresu trvalého alebo prechodného pobytu.   

Ako požiadať o príspevok na opatrovanie

Žiadosť o príspevok na opatrovanie je potrebné podať osobne v pobočke úradu práce, sociálnych vecí a rodiny alebo elektronicky. Žiadosť sa podáva písomne a podkladom na rozhodnutie o vyplácaní je komplexný posudok.

Elektronická forma má svoje špecifiká. Žiadosť treba podpísať zaručeným elektronickým podpisom oprávnenej osoby. Budete však v tomto prípade musieť elektronicky predložiť aj zdravotnú dokumentáciu.

Výška príspevku na opatrovanie

Výška príspevku sa odvíja od toho, či je človek v produktívnom veku, alebo ide o penzistu. Pri opatrovaní jednej osoby môže človek v produktívnom veku poberať príspevok vo výške 369,36 eur.

Ak je opatrovateľom penzista, pri opatrovaní jednej osoby má nárok na 184,71 eura, pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb je to 246,20 eura.

Ak osoba s ťažkým zdravotným postihnutím zomrie: peňažný príspevok na opatrovanie sa poskytne za celý kalendárny mesiac, v ktorom táto osoba zomrela, a za nasledujúci kalendárny mesiac.

Sumu príspevkov možno navýšiť o 100 eur a to v prípade, že je opatrovanou osobou s ťažkým postihnutím jedno alebo viacero nezaopatrených detí. Zároveň však fyzická osoba, ktorá vykonáva opatrovanie takejto osoby, nemá v čase opatrovania príjem zo zamestnania a nepoberá dávky dôchodok.

Od júla vyšší príspevok

Od 1. júla 2019 stúpla výška príspevku na opatrovanie o 35 eur a budúci rok v júli sa má opäť zvýšiť o ďalších 35 eur. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP (ťažké zdravotné postihnutie) je to suma 492,34 eura.

Na výpočet použite kalkulačku

Chcete si vypočítať výšku opatrovateľského príspevku? Využite KALKULAČKU, ktorú pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na svojej stránke.

Kalkulačka umožňuje žiadateľom skontrolovanie nároku a nezáväzný výpočet výšky príspevku na opatrovanie. Je potrebné zadať parametre - výšku príjmu, dôchodku, či je ťažko zdravotne postihnutá osoba nezaopatrené dieťa a pod. Kalkulačka následne vypočíta sumu príspevku.

Suma vraj nie je dostatočne adekvátna

Asociácia odborných pracovníkov sociálnych služieb privítala zvýšenie príspevku na opatrovanie, no minimálnu mzdu nepovažuje za adekvátnu fyzickej, ako aj psychickej náročnosti, ktorú si vyžaduje opatrovateľské povolanie. Uvádza to v správe prezidentka Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb Mária Kovaľová.

Ako ďalej upozornila, opatrovatelia sú vystavovaní psychickej aj senzorickej záťaži, ktorá zvyšuje ich vyčerpanosť, chorobnosť, syndróm vyhorenia a v neposlednej miere aj chybovosť pri samotnom výkone. Uvádza ďalej, že ak budeme chcieť bezpečné a kvalitné opatrovanie, potom štát bude musieť zvýšiť príspevky o ešte raz takú sumu, ako majú opatrovatelia dnes. Podobne je to podľa nej aj s osobnou asistenciou.

Anketa

Zvýšil sa Váš opatrovateľský príspevok?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

13. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

Od 15. mája 2024 vstupujú do platnosti zmeny v dôchodkovom systéme. Predčasné dôchodky budú pre mnohé mladšie generácie nedostupné. Zároveň sa mení spôsob výpočtu ich výšky.

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Dôchodcom, ktorí dostávajú štedré penzie, štát ešte pridá. Reč je o výsluhových dôchodkoch, ku ktorým sa pridáva starobná penzia a tučný trinásty dôchodok.

Druhý pilier môže časť Slovákov pripraviť o peniaze. Koho sa to týka?

7. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Druhý pilier môže časť Slovákov pripraviť o peniaze. Koho sa to týka?

Namiesto dôchodku sklamanie. Sporenie v druhom pilieri niektorým Slovákom nielenže neprinieslo lepší dôchodok, ale dokonca im ho znížilo. Niektorým dokonca vzal 2. pilier šancu na odchod... celý článok

Viac ako 125 000 dôchodcov čaká prekvapenie od štátu, dostanú peniaze navyše

6. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Viac ako 125 000 dôchodcov čaká prekvapenie od štátu, dostanú peniaze navyše

Sociálna poisťovňa v súčasnosti vykonáva prepočet predčasných starobných dôchodkov pre poistencov, ktorí splnili podmienku 40 odpracovaných rokov pred dovŕšením dôchodkového veku a... celý článok

Slovákom zarobil dve miliardy eur, vlády ho masakrovali. Druhý pilier oslavuje 20 rokov

6. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovákom zarobil dve miliardy eur, vlády ho masakrovali. Druhý pilier oslavuje 20 rokov

Vo svete ide o bežnú súčasť systému dôchodkového zabezpečenia, na Slovensku sa naň stále pozeráme s nedôverou. Pre početné zásahy dnes vynáša o celé miliardy menej, než by mohol.