Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 10. 5. 2024
Dôchodcom, ktorí dostávajú štedré penzie, štát ešte pridá. Reč je o výsluhových dôchodkoch, ku ktorým sa pridáva starobná penzia a tučný trinásty dôchodok.
Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Zdroj: Archív Canva/Robert Kneschke

Slovensko je v roku 2024 hotový raj pre dôchodcov. Čoskoro začnú platiť zmeny, z ktorých najväčšou je zavedenie trinásteho dôchodku ako riadnej dôchodkovej dávky. Tešiť sa môžu najmä seniori, ktorí dosiahli dôchodkový vek a zároveň pôsobili v silových zložkách štátu. Okrem výsluhového dôchodku môžu poberať aj starobný dôchodok a dostanú aj trinásty dôchodok.

Výsluhoví dôchodcovia dostanú finančnú injekciu

Slovenskí výsluhoví dôchodcovia, ktorí sa môžu pochváliť dlhoročnou službou v rôznych silových zložkách, sa môžu tešiť na významné zmeny, ktoré sa týkajú ich dôchodkov. 

Vypočítajte si, koľko peňazí dostanete v decembri

Výpočet 13. dôchodku

Ďalšie kalkulačky

 

Výsluhoví dôchodcovia by mali v tomto roku dostať 13. dôchodok vo výške 606,30 eura, čo predstavuje významný finančný príspevok pre mnohých z nich. Toto rozhodnutie je súčasťou vládnej novely zákona o sociálnom poistení, ktorá bola schválená Národnou radou SR. Novelizácia zákona zahŕňa aj poberateľov invalidného výsluhového dôchodku a ďalších výsluhových dôchodkov, ako sú vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky.

„Trinásty dôchodok dostanú aj bývalí príslušníci bezpečnostných zborov. Vyhoveli sme aj združeniam, ktoré zastrešujú invalidných seniorov a to tak, že poberatelia, ktorí už dosiahli dôchodkový vek, dostanú 13. dôchodok vo výške 606,30 eura," povedal minister práce Erik Tomáš na tlačovej besede.

„Ide o poberateľov výsluhového dôchodku, ktorí dovŕšili dôchodkový vek podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení, o poberateľov invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku a sirotského výsluhového dôchodku,“ vysvetlil pre TREND hovorca rezortu vnútra Matej Neumann.

Z dôvodu rovnakého zaobchádzania s poberateľmi penzií podľa zákona o sociálnom poistení silové zložky navrhli poskytnúť 13. dôchodok aj tejto skupine poberateľov, bez ohľadu na to, kto je ich platiteľom.

Bonusom bude aj valorizácia

Okrem 13. dôchodku dostanú bývalí vojaci, policajti a ďalší veteráni viac peňazí počas roka. Výsluhové a všetky ostatné dôchodky sa tento rok v júli zvýšia o 14,5 percenta. Táto valorizácia predstavuje pre štát značné finančné zaťaženie, ktoré má hodnotu približne 40 miliónov eur.  

Výsluhové dôchodky na Slovensku

Počet poberateľov výsluhového dôchodku na Slovensku sa postupne zvyšuje. V roku 2021 si výsluhový dôchodok vyplácalo 19 335 osôb, v roku 2022 to bolo 20 135 osôb a v roku 2023 už 20 639 osôb.

Čo sa týka spôsobu výpočtu výsluhovej renty na Slovensku, systém je postavený na základe počtu odpracovaných rokov:

  • Za 25 rokov služby dosiahne výsluhový dôchodok 37,5% z výsluhového základu.
  • Za každý ďalší rok od 26. do 30. roku vrátane sa výsluhový dôchodok zvyšuje o 2% za každý rok.
  • Od 31. do 35. roku vrátane je to zvýšenie o 3% za každý rok.
  • Od 36. roku služby sa výsluhový dôchodok zvyšuje o 0,5% za každý ďalší odpracovaný rok až do maximálnej možnej výšky, ktorá je 65% základu.

 

Zdroje: Databáza poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia, Ministerstvo vnútra SR, echo24.cz

 

Vojaci, policajti a hasiči majú právo získať výsluhový dôchodok už po 25 rokoch služby, čo je zmena oproti pôvodnej hranici 15 rokov. Po týchto 25 rokoch majú nárok na dôchodok vo výške 37,5 percenta svojej mzdy. Ak po skončení svojej služby pracujú ešte aj v civilnom sektore, štát predpokladá, že po dosiahnutí veku pre odchod do dôchodku budú môcť dostávať aj ďalší dôchodok zo Sociálnej poisťovne.

Novela zákona o sociálnom poistení by sa však potrebovala zosúladiť s judikatúrou Najvyššieho súdu SR. Ministerstvo práce analyzovalo nesúlad medzi súčasným stavom a judikatúrou a dospelo k záveru, že je potrebné prispôsobiť zákon tak, aby bol spravodlivý pre všetkých. V praxi to znamená, že ministerstvo chce zmeniť spôsob, ako sa vypočítava výška dôchodku pre tých, ktorí majú zároveň výsluhový dôchodok a príspevky zaplatené do sociálneho poistenia. Cieľom je zaistiť, aby bol výpočet dôchodku spravodlivý a konzistentný pre všetkých, čo by sa malo odraziť v najbližšej novele zákona.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako budú vyzerať trináste dôchodky v praxi? Zákon už podpísal prezident, o rok môže byť všetko inak

4. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako budú vyzerať trináste dôchodky v praxi? Zákon už podpísal prezident, o rok môže byť všetko inak

Prezident Peter Pellegrini podpísal zmenu, ktorá určuje, že maximálna výška trinásteho dôchodku bude na Slovensku 606,30 eur. Menej peňazí oproti pôvodnej legislatíve teda dostanú predčasní... celý článok

Jeden chýbajúci doklad vás môže pripraviť o dôchodok

25. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Jeden chýbajúci doklad vás môže pripraviť o dôchodok

Narodili ste sa po roku 1963? Potom by ste mali vedieť, že jedno chýbajúce tlačivo vás môže pripraviť o celý dôchodok. Do roku 2003 sa roky štúdia rátali do dôchodku ako odpracované... celý článok

Nečakaná zmena v trinástych dôchodkoch. Jedna skupina seniorov dostane menej

21. 6. 2024 | Redakcia

Nečakaná zmena v trinástych dôchodkoch. Jedna skupina seniorov dostane menej

Nová legislatíva prináša zmenu v trinástych dôchodkoch, ktorá zjednocuje výšku 13. dôchodku pre predčasných a riadnych starobných dôchodcov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny... celý článok

Nelogické trináste dôchodky, krúti hlavou odborník. 606 eur dostane každý

20. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Nelogické trináste dôchodky, krúti hlavou odborník. 606 eur dostane každý

Trinásty dôchodok vo výške 606 eur dostane každý starobný dôchodca bez ohľadu na to, aký dôchodok mu bol priznaný. Dostanú ho aj ľudia, ktorí nepracovali.

Analytici: 13. dôchodok je plytvanie miliónmi. Slovenskí dôchodcovia sú na tom veľakrát lepšie ako pracujúci

11. 6. 2024 | Redakcia

Analytici: 13. dôchodok je plytvanie miliónmi. Slovenskí dôchodcovia sú na tom veľakrát lepšie ako pracujúci

Štát by podľa analytikov INESS mohol ušetriť desiatky miliónov eur. 13. dôchodok totiž tento rok dôstanú aj dôchodcovia ktorí ho vôbec nepotrebujú. Ich príjmy sú často vyššie, než príjmy... celý článok