PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 13. 5. 2024
Od 15. mája 2024 vstupujú do platnosti zmeny v dôchodkovom systéme. Predčasné dôchodky budú pre mnohé mladšie generácie nedostupné. Zároveň sa mení spôsob výpočtu ich výšky.
PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

Zdroj: Archív Canva/EllenaZ

Predčasný dôchodok postupne zanikne. Každý ročník bude musieť odpracovať viac a viac rokov a mesiacov, aby na prečasný dôchodok dosiahol. Napokon sa nárok na predčasný dôchodok stretne s riadnym dôchodkovým vekom. To však nie je jediná zmena, ktorá vstupuje do platnosti od 15. mája 2024. Došlo k výrazným zmenám nielen v kritériách pre odchod do predčasného dôchodku, ale aj v metóde výpočtu jeho výšky.

Odídeme do dôchodku starší a s menej peniazmi

Historicky mohli ľudia odísť do predčasného dôchodku viac ako dva roky pred oficiálnym dosiahnutím dôchodkového veku, ak mali na konte aspoň 40 odpracovaných rokov. Podľa novej úpravy sa teraz predčasný dôchodkový vek určuje ako rozdiel medzi všeobecným dôchodkovým vekom (ktorý nie je znížený o výchovu detí) a číslom 23 prispôsobeným pre konkrétny ročník narodenia.

V súčasnosti sa dôchodkový vek pre ľudí narodených pred 1. januárom 1967 ustálil na 64 rokoch. Tým, ktorí chcú ísť do predčasného dôchodku, sa po novom vyžaduje 41 rokov odpracovaného času. Ak všeobecný dôchodkový vek pre daný ročník ešte nie je určený, počet odpracovaných rokov sa bude zvyšovať o dva mesiace s každým ďalším rokom narodenia. Toto pravidlo sa začne uplatňovať od ročníkov narodených v roku 1967 a neskôr, ktorí tak budú musieť odpracovať minimálne 41 rokov a dva mesiace.

Táto zmena má však dlhodobé dôsledky, najmä pre mladšie generácie. Vzhľadom na stúpajúci dôchodkový vek a požiadavky na počet odpracovaných rokov sa predčasný dôchodok stáva čoraz menej dostupným. Ako ilustruje prípad osôb narodených v roku 2004, ktorým vznikne nárok na riadny dôchodok až v 69 rokoch, získanie predčasného dôchodku bude náročné. Ak začnú pracovať v 23 rokoch a budú musieť odpracovať 46 rokov, ich predčasný dôchodok by vznikol v rovnakom čase ako riadny dôchodok.

Trend predlžovania pracovnej aktivity a súvisiace zvyšovanie požiadaviek na odpracované roky môže v budúcnosti viesť k tomu, že nárok na predčasný dôchodok bude iba teoretický, najmä pre mladšie generácie, ktoré vstupujú na trh práce.

Predčasní dôchodcovia dostanú menej peňazí

 

 

Ďalšou zásadnou zmenou je nový spôsob určenia sumy predčasného dôchodku. Všetky predčasné starobné dôchodky s dátumom priznania po 14. máji 2024 sa budú znižovať bez ohľadu na počet získaných odpracovaných rokov o 0,5 % za každých začatých 30 dní, ktoré poistencovi zostávajú do dovŕšenia dôchodkového veku. Predtým sa znižovali o 0,3 % za každých začatých 30 dní.

Zníženie o 0,3 % platilo od 1. januára 2023, pred týmto dátumom sa predčasné dôchodky krátili koeficientom 0,5 %, teda tak, ako to ukladá aj najnovšia úprava. Sociálna poisťovňa však bude prepočítavať výšku predčasných dôchodkov pred týmto dátumom. Suma dôchodkov sa navýši tak, akoby sa krátili len o 0,3 % mesačne. V máji tohto roka môžu predčasní dôchodcovia, ktorí odpracovali minimálne 40 rokov a odišli do predčasného dôchodku pred 1. januárom 2023, očakávať príjemné prekvapenie od Sociálnej poisťovne. 

Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr, táto zmena sa dotkne približne 125 000 dôchodcov. Títo budú mať nielen vyššie mesačné dôchodkové výplaty, ale dostanú aj jednorazový príspevok ako kompenzáciu za obdobie od začiatku roka 2023 až do dátumu, keď začne platiť nový koeficient. Dôchodcovia nemusia robiť žiadne špeciálne kroky na to, aby bolo ich dôchodkové rozdelenie prepočítané. Sociálna poisťovňa sa zaoberá automatickým prepočítavaním týchto dôchodkov v súlade so zákonom o sociálnom poistení, ktorý jej ukladá povinnosť dokončiť tento proces do konca roku 2026.

V prípade, že niektorí z postihnutých dôchodcov nedostanú svoje nové rozhodnutia do konca mája 2024, nemusia sa obávať. Celý proces prepočítania sa vykonáva postupne a je plánovaný v niekoľkých etapách, v závislosti od počtu dôchodcov, ktorí spĺňajú kritériá pre nový výpočet.

 

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako si zvýšiť dôchodok: 4 finty, o ktorých väčšina ľudí netuší

29. 5. 2024 | Natália Stašíková

Ako si zvýšiť dôchodok: 4 finty, o ktorých väčšina ľudí netuší

Dôchodcovia dostanú trináste dôchodky v decembri a od budúceho roka im na účet pribudne viac peňazí. Existuje však niekoľko spôsobov, ako si môžu prilepšiť ešte viac. Ako na to?

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

Sociálna poisťovňa čoskoro začne vyplácať rodičovské dôchodky za rok 2024, čo prinesie významnú finančnú podporu pre dôchodcov, ktorí vychovali deti. Tento nový systém prináša viacero... celý článok

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

Byť dôchodcom na Slovensku v roku 2024 je ako vyhrať v lotérii. Tým, čo šli do predčasného dôchodku pred viac ako rokom, sa prepočítajú sumy. Od júla ich čaká valorizácia a v decembri... celý článok

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Dôchodcom, ktorí dostávajú štedré penzie, štát ešte pridá. Reč je o výsluhových dôchodkoch, ku ktorým sa pridáva starobná penzia a tučný trinásty dôchodok.