Ako si zabezpečiť vyšší dôchodok? Každá z možností vás bude niečo stáť

Roland Regely | rubrika: Článok | 30. 8. 2019
Pracujte dlhšie, zvýšte si vymeriavací základ, zabezpečte sa aj dobrovoľne. Dôchodok si možno zvyšovať viacerými formami.
Ako si zabezpečiť vyšší dôchodok? Každá z možností vás bude niečo stáť

Zdroj: Shutterstock

Mať slušnú penziu a žiadne starosti. To je sen azda každého pracujúceho človeka. Mnohí sa boja, že po tom čo prestanú pracovať prídu o viac ako polovic svojho príjmu. Kto si chce zvýšiť svoj dôchodok, mal by začať okamžite.

K 30. aprílu 2019 predstavoval priemerný starobný dôchodok podľa štatistík Sociálnej poisťovne 458,20 eura. „Najnižšia“ minimálna penzia sa pri tridsiatich rokoch kvalifikovaného obdobia poistenca v tomto roku pohybuje na úrovni 278,90 eura. Ak má niekto odrobených napríklad 40 rokov kvalifikovaného obdobia, jeho minimálny dôchodok bude vyšší a dosiahne 322 eur.

Poučky hovoria, že klient by si mal sporiť vo výške aspoň 30% svojho hrubého príjmu a zabezpečiť si dôchodok na úrovni aspoň 70% svojho príjmu. Dá sa niečo také reálne dosiahnuť? Prinášame tipy na zvýšenie dôchodku.

 

Ako sa dopracovať k vyššiemu dôchodku

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Vyššie odvody, vyšší dôchodok

Čím vyššie odvody na dôchodkové poistenie, tým máte vyššiu suma budúceho dôchodku. Zamestnancom sa výška dôchodku úmerne upravuje podľa výšky ich platu. Pri živnostníkoch sa prihliada na vymeriavaci základ, ktorý závisí od dosiahnutého zisku. Živnostníci však často platia len minimálne odvody, preto by pri snahe o vyšší dôchodok mali porozmýšľať nad zvýšením odvodov do Sociálnej poisťovne.

Svoj vymeriavaci základ môžete navýšiť tromi spôsobmi. Požiadate o zvýšenie mzdy, zvýšite svoj príjem ako SZČO alebo sa stanete dobrovoľne poistenou osobou.

Ak si chcete vypočítať približnú výšku svojej penzie, môžete na to použiť kalkulačku na informatívny výpočet dôchodku.

Žiadna z možností nie je zadarmo

Zvýšenie dôchodku vás vždy bude niečo stáť. Jednou z možností ako si dvihnúť dôchodok je nájsť si k aktuálnemu zamestnaniu aj prácu na dohodu. Dohodári platia odvody a takýto príjem sa započítava pri výpočte dôchodku.

Ďalšou alternatívou je dobrovoľné dôchodkové poistenie. V takom prípade prispievate mesačne vyše 120 eur. Po roku sa váš budúci dôchodok navýši len o pár eur mesačne. Preto s dobrovoľným poistením je potrebné začať čím skôr.

Druhý a tretí pilier

Často využívanou formou je aj druhý pilier. V tomto prípade záleží len na sporiteľovi, akou sumou a ako často bude prispievať. Takéto príspevky si možno odpočítať z daňového základu. Keďže sporenie na dôchodok a investovanie v dôchodkových fondoch (2. pilier) je dlhodobou záležitosťou, nie je vstup do 2. piliera pre všetkých výhodný. Hlavným kritériom vstupu do 2. piliera je vek. Ak máte do 35 rokov a zatiaľ ste do II. dôchodkového piliera nevstúpili, tak by ste tak mali určite urobiť a nespoliehať sa len na dôchodok z I. piliera, teda od Sociálnej poisťovne. 

Napokon spomenieme aj tretí pilier. Hlavný rozdiel je v tom, že zabezpečenie na dôchodok v 3. pilieri je dobrovoľné. Platíte zo svojej mzdy podľa vlastného uváženia a istou čiastkou vám zvyčajne prispieva aj váš zamestnávateľ.

Sporte alebo kúpte nehnuteľnosť na biznis

Pre dostatočne vysoký dôchodok je dnes nevyhnutné sporiť, prípadne investovať do nehnuteľností. Sporenie môžete v poproduktívnom veku zrušiť a zhodnotené peniaze užiť podľa potreby.

Výnosy z predaja či prenájmu nehnuteľnosti vám môžu zabezpečiť nadštandardný príjem aj v starobe.

Anketa

Aká je podľa Vás najlepšia forma sporenia na dôchodok?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako budú vyzerať minimálne dôchodky od 1. októbra 2023?

27. 9. 2023 | Daniel Výcha

Ako budú vyzerať minimálne dôchodky od 1. októbra 2023?

Dňa 1. októbra 2023 nás čaká už tretie zvyšovanie dôchodkov v tomto roku. Prvýkrát sa valorizovali 1. januára, kedy novoročná zmena priniesla 11,8-percentný nárast. Po schválení novely... celý článok

Poslanci schválili valorizáciu dávok: Čo všetko sa bude zvyšovať?

5. 9. 2023 | Daniel Výcha

Poslanci schválili valorizáciu dávok: Čo všetko sa bude zvyšovať?

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky stihli ešte pred začiatkom leta schváliť novelu zákona o hmotnej núdzi. Podľa nej budú zvyšované, resp. už boli zvýšené, niektoré dávky,... celý článok

Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

10. 8. 2023 | Redakcia

Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

Júl 2023 priniesol slovenským penzistom mimoriadne významné zvýšenie dôchodkov. Ide o reakciu vlády na vysokú dôchodcovskú infláciu z posledného obdobia, ktorá mnohých penzistov prinútila... celý článok

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

4. 7. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

Vo februári tohto roku parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení. Týmto rozhodnutím poslanci opäť zabezpečili rast minimálnych dôchodkov, ktoré boli predtým zmrazené vládou... celý článok

Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

23. 6. 2023 | Daniel Výcha

Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

Dôchodcovia s pracujúcimi deťmi sa dočkali. Sociálna poisťovňa začala v máji vyplácať rodičovské dôchodky. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa zmena v dôchodkovom systéme prejavila... celý článok