Ako požiadať o podporu v nezamestnanosti

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 6. 11. 2018
Stratili ste zamestnanie a čo teraz? Na krátku dobu vám nedostatok prostriedkov pomôže prekonať podpora v nezamestnanosti. V nasledujúcich 5 krokoch sa dočítate, ako ju získať.
Ako požiadať o podporu v nezamestnanosti

Zdroj: Shutterstock

1. Podpora v nezamestnanosti nie je pre každého

Ak si myslíte, že chodiť do práce a stratiť zamestnanie sú jediné podmienky pre získanie podpory v nezamestnanosti, mýlite sa.

Aby vám podporu v nezamestnanosti schválili, musíte byť poistený v nezamestnanosti.

Byť poistený v nezamestnanosti znamená, že aspoň dva roky ste si odvádzali poistné do Sociálnej poisťovne. Za zamestnanca toto poistenie odvádza zamestnávateľ. Je súčasťou odvodov na sociálnej poistenie, ktoré sa každému zamestnancovi strháva zo mzdy. Živnostníci, podnikatelia a či dobrovoľný poistníci, toto poistenie odvádzajú do Sociálnej poisťovne sami.

 

2. Na dôvode ukončenia pracovného pomeru nezáleží

Veľkou výhodou je, že sa neskúma dôvod ukončenia pracovného pomeru. Žiadať o dávku v nezamestnanosti tak môžu i osoby, ktoré prišli o prácu kvôli hromadnému prepúšťaniu či z vlastnej vôle. Dokonca aj pri výpovedi kvôli porušeniu pracovnej disciplíny si môže prepustený zamestnanec o podporu v nezamestnanosti požiadať.

3. Zaregistrovanie sa medzi uchádzačov o zamestnanie

Ak ste dúfali, že sa vyhnete úradu práce, dúfali ste márne. Pred podaním žiadosti o dávku v nezamestnanosti sa musíte zaregistrovať na úrade práce podľa miesta trvalého bydliska.

Na úrade práce obdržíte Oznámenie o zaradení medzi uchádzačov o zamestnanie.  Toto oznámenie je nutná príloha k žiadosti o dávku v nezamestnanosti.

Aby vás na úrade práce zaregistrovali, potrebujete tieto doklady:
    • platný občiansky preukaz
    • kópiu dokladu o spôsobe skončenia pracovného pomeru
    • kópiu dokladu o skončení alebo pozastavení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti
    • čestné vyhlásenie, že nevykonávate zárobkovú činnosť
    • potvrdenie o ukončení školy
    • doklad o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti
    • potvrdenie o prepustení z väzby
    • potvrdenie o prepustení z výkonu trestu odňatia slobody
    • právoplatné rozhodnutie o nepriznaní predčasného starobného dôchodku
    • prípadne ďalšie poklady

4. Dávka v nezamestnanosti od Sociálnej poisťovne

Podporu v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa.

Ak teda spĺňate podmienku, že ste v uplynulých štyroch rokoch boli aspoň dva roky poistení v nezamestnanosti a zaevidovali ste sa na úrade práce medzi uchádzačov o zamestnanie, môžete požiadať o dávku v nezamestnanosti.

Na pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska podáte žiadosť o dávku v nezamestnanosti.

Spolu s vyplnenou žiadosťou odovzdáte na Sociálnej poisťovni aj oznámenie o zaradení medzi uchádzačov o zamestnanie.

V žiadosti vyplňujete údaje o sebe, trvalom pobyte, kontaktnej adrese, údaje o tom, či poberáte  alebo ste poberali podobnú dávku v členskej krajine EÚ, údaje o výsluhovom príspevku, o dôchodku, o poberaní dávky v hmotnej núdzi. Taktiež sa tam uvádzajú údaje o maloletých deťoch a ďalších vyživovaných osobách.

5. Výška dávky v nezamestnanosti

Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje najviac v dĺžke 6 mesiacov. Počas celej doby poberania musí byť uchádzač evidovaný na úrade práce medzi uchádzačmi o zamestnanie.

Ak bude počas poberania dávky žiadateľovi priznaný starobný alebo invalidný dôchodok (70 % pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť), vyplácanie dávky v nezamestnanosti sa zastaví.

Výška dávky v nezamestnanosti závisí od denného vymeriavacieho základu. Ten sa určí výpočtom za dni, kedy bol uchádzač poistený v posudzovanom období.

Dávka sa potom vypláca vo výške 50 % z denného vymeriavacieho základu. Zjednodušene predstavuje asi polovicu hrubej mzdy.

Po troch mesiacoch poberania dávky, môžete požiadať o vyplatenie časti nároku (teda za zostávajúce tri mesiace). Dostanete však len polovičnú sumu, než ako keby ste zostali v evidencii. Ak teda napríklad mesačne poberáte 360 eur, vyplatia vám len 1/2 z (360x3) a to je 540. Keby ste zostali v evidencii, bolo by vám vyplatených 1 080 eur.

Nárok na ďalšiu dávku v nezamestnanosti máte najskôr až po dvoch rokoch.

Anketa

Zdá sa Vám výška podpory v nezamestnanosti postačujúca?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+11
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

O koľko porastú v budúcom roku dôchodky? Nevyzerá to dobre, rast bude pomalý

8. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

O koľko porastú v budúcom roku dôchodky? Nevyzerá to dobre, rast bude pomalý

keďže dôchodcovská inflácia sa spomaľuje pod štyri percentá. V článku sa dozviete, aké sú predbežné odhady valorizácie, ako sa vypočítava a o koľko si penzisti reálne prilepšia.

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

3. 7. 2025 | Natália Stašíková

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera sa môžu zdať ako luxus, ktorý si v dnešnej ekonomickej klíme nemôžeme dovoliť. Avšak práve teraz, keď inflácia a rastúce životné náklady tlačia... celý článok

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

30. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

Vek odchodu do dôchodku na Slovensku sa od 1. júla mení a prispôsobuje sa strednej dĺžke dožitia. Pre ľudí narodených v roku 1967 to znamená konkrétne zmeny, ktoré ovplyvnia ich plány... celý článok

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

26. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

Prvý pilier dôchodkového systému na Slovensku je často mylne vnímaný ako forma sporenia na dôchodok, no pravda je oveľa zložitejšia. Tento systém funguje na princípe priebežného financovania,... celý článok

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

20. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

Od 1. júla 2025 sa menia podmienky pre predčasný dôchodok. Sociálna poisťovňa zvýši minimálnu hranicu dôchodku, ktorú musí žiadateľ splniť – z 438,40 na 454,70 eura. Kto podá žiadosť... celý článok