Maximálna suma na materské sa budúci rok zvýši

Roland Regely | rubrika: Článok | 4. 10. 2018
Rodičia na materskej sa potešia. Materská dávka, rodičovský príspevok a aj prídavky na deti totiž pôjdu od budúceho roka hore.
Maximálna suma na materské sa budúci rok zvýši

Zdroj: Shutterstock

Na budúci rok sa opäť zvýši maximálna výška materskej. Každoročne od 1. januára sa zvyšuje v závislosti od zvýšenia maximálneho denného vymeriavacieho základu. Maximálny denný vymeriavací základ bude v roku 2019 predstavovať sumu 62,7288 eura, z čoho maximálna denná suma materskej dávky tvorí 47,05 eur.

Ako dosiahnuť maximálny vymeriavací základ

„Maximálny denný vymeriavací základ v roku 2019 dosiahne tá poistenka, ktorej vymeriavací základ, z ktorého platila poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období (spravidla v roku 2018), bol mesačne vo výške aspoň 1 908 eur,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne, Peter Višváder.

Maximálna suma na materské v roku 2019

Môže za to vyššia priemerná mzda

Pri 31-dňovom mesiaci najvyššia možná materská dávka stúpne z tohtoročných 1 394,30 eura na 1 458,50 eura a pri 30-dňovom mesiaci pôjde o nárast z tohtoročných 1 349,30 eura na 1 411,40 eura.

Nárast maximálnej sumy materskej dávky každoročne súvisí so zvýšením priemernej mzdy na Slovensku, keďže najvyššia možná materská dávka sa počíta z dvojnásobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Úroveň čistej mzdy

Suma materskej dávky sa od začiatku mája minulého roka zvýšila zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO).

Táto dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa, tak pri tohtoročnom hrubom zárobku do 1 824 eur dosahuje úroveň čistej mzdy, ktorú mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku.

Rodičovský príspevok a prídavok na dieťa

Tieto dva príspevky sa neodvíjajú od hrubej mzdy, ale od výšky životného minima. A keďže sa od 1. júla 2018 opäť životné minimum zvýšilo, vzrástli aj tieto príspevky.

Prídavky na deti boli vo výške 23,68 eur a zvyšujú sa na sumu 24,34 eur. Vyplácať sa začnú od 1. januára 2019.

Rodičovský príspevok štát vypláca rodinám, kde sa jeden z rodičov stará o dieťa do troch rokov, v prípade s nepriaznivým zdravotným stavom do veku 6 rokov. Aktuálne je vo výške 214,70 eur. Od 1.januára vzrastie na 220,70 eur.

Chcete mať prehľad o všetkých dávkach, ktoré ako rodič získate? Pozrite si náš prehľadný sumár príspevkov pre matku.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register