Krúžkovné sa zamieta a ako to bude s novým bonusom?

Redakcia | rubrika: Článok | 19. 9. 2022
Vláda v máji 2022 schválila návrh Igora Matoviča (OĽaNO) zameraný na finančnú pomoc pre rodičov detí do 18 rokov. Rodinný balíček, ako ho minister financií nazval, má v čase vysokej inflácie a rastúcich cien za energie prispieť do rozpočtov rodín s deťmi. Pôvodne sa hovorilo o sume 200 € mesačne od 1. januára 2023. Avšak s postupným príchodom ďalšieho roka sa ukazuje, že Matovičov návrh bol príliš optimistický.
Krúžkovné sa zamieta a ako to bude s novým bonusom?

Zdroj: Shutterstock

Príspevok na krúžky sa ruší

Zatiaľ najväčším ústupkom od plánu spomínaného v návrhu z mája 2022 je zrušenie „krúžkovného.“ Príspevok, známy aj ako služby deťom, bol súčasťou rodinného balíčka, ktorý Matovič v parlamente presadil vďaka podpore poslancov zo strany Mariána Kotlebu (ĽSNS).

Krúžkovné, ako už z názvu vyplýva, mal byť príspevok určený výhradne na krúžky pre deti. Hlavným cieľom bolo zabezpečiť, že rodičia tieto financie skutočne použijú v športových kluboch a komunitných centrách, kde by deti mohli zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Na to mala slúžiť aplikácia, ktorá by umožnila platby iba v týchto zariadeniach.

Mesačný príspevok vo výške 60 € na krúžky sa ale v roku 2023 vyplácať nebude. Matovič z toho obvinil ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS): „Bohužiaľ, minister školstva zakázal zamestnancom ministerstva na zavedení krúžkovného čokoľvek robiť. Trapko,“ napísal Matovič v príspevku na Facebooku.

Gröhling na to reagoval tým, že Matoviča obvinil z klamstva a pridal vysvetlenie situácie zo svojho pohľadu: „V skutočnosti naši zamestnanci na ňom pomáhali a pripomienkovali ho. Len Igor Matovič ich úplne odignoroval.“

Výsledkom teda je, že aplikácia určená na prerozdeľovanie a využívanie krúžkovného sa používať nebude. Namiesto toho je v pláne vyplácanie príspevku vo forme financií, ktoré budú môcť rodičia využiť na čokoľvek. 60 € z krúžkovného sa teda rozdelí medzi zvyšné dve časti rodinného balíčku – daňový bonus a príspevok na dieťa.

Daňový bonus

Daňový bonus na dieťa funguje už dlhé roky. Doteraz bol systém nastavený tak, že výška bonusu sa každoročne prepočítala podľa výšky životného minima. V praxi to znamenalo pomalý, ale stabilný rast. Zvyčajne išlo o pár desiatok centov na mesiac s každým novým rokom. Od nového roka sa však s valorizáciou výšky daňového bonusu nepočíta.

Za uplynulý rok sa v súvislosti s daňovým bonusom na dieťa odohralo viacero zmien. Jednak sa kvôli rastu spotrebiteľských cien zvýši suma, ktorú si daňovník môže uplatniť. Taktiež sa od 1. 1. 2023 dokončí prechod na nový systém výpočtu výšky bonusu. Po novom sa nebudú rozlišovať tri vekové kategórie detí a im prislúchajúce daňové bonusy. Výsledná suma sa určí na základe čiastkového základu dane rodiča a toho, či dieťa má viac ako 15 rokov.

Matovičov návrh z mája 2022 počítal s tým, že od 1. januára 2023 bude mať rodič dieťaťa:

  • do 15 rokov nárok na 100 € mesačne,
  • nad 15 rokov nárok na 50 € mesačne.

Avšak po neúspechu s krúžkovným už ohlásil plán na pridanie 40 € z príspevku na voľnočasové aktivity k daňovému bonusu. Ten by tak mohol narásť až na 140 € mesačne.

Prídavok na dieťa

Tretia časť finančnej pomoci pre rodiny bojujúce s krízou upravuje podmienky prídavku na dieťa. Ide o štátnu sociálnu dávku, na ktorú má nárok rodič nezaopatreného dieťaťa do veku 25 rokov. Jej cieľom je finančne pomôcť s výchovou, výživou a štúdiom dieťaťa.

S prídavkom na dieťa súvisia dve hlavné zmeny. Prvou je opäť zvyšovanie sumy z dôvodu inflácie. V tomto prípade sa mal príspevok podľa pôvodného návrhu od začiatku roku 2023 zvýšiť na 40 €.

Avšak so zrušením krúžkovného (60 €), z ktorého časť (40 €) by sa mala pripočítať k daňovému bonusu, zostalo ešte 20 €, ktoré chce Matovič mesačne vyplácať rodičom detí. Podľa jeho vyjadrení na Facebooku plánuje o túto sumu zvýšiť prídavok na dieťa. Keďže v návrhu z mája je uvedená suma 40 €, znamenalo by to od 1. 1. 2023 prídavok na dieťa vo výške 60 €.

Druhou zmenou je zrušenie jednorazového navýšenia prídavku na dieťa, ktoré prvýkrát nastupuje do prvého ročníku základnej školy. Vďaka tomuto bonusu mali rodičia malých prváčikov k dispozícií ďalších 106,33 € na školské pomôcky či iné výdavky spojené s prvým nástupom dieťaťa do školy. Vyzerá to tak, že táto finančná podpora bude posledný raz vyplatená v októbri 2022 a od ďalšieho roku sa zruší.

Dostanú rodiny sľubovaných 200 € na dieťa?

Podľa vyjadrení Igora Matoviča by sa balík pomoci pre rodiny s deťmi mohol udržať v sľúbenej výške až do 200 € mesačne na jedno dieťa. Na to by sa však muselo krúžkovné rozdeliť medzi daňový bonus a prídavok na dieťa.

Vďaka tomu by sa príspevok týkal väčšieho počtu detí. Dôvod je jednoduchý – zatiaľ čo krúžkovné bolo iba pre deti vo veku 5 – 18 rokov, zvyšné dva príspevky sa týkajú aj detí mimo tohto intervalu.

Minister financií sa k tomu vyjadril nasledovne: „Navyše urobíme zmeny, ktoré rozšíria možnosť mať 200 eur na dieťa na všetky deti od 0 do 18 rokov. Prídavok na dieťa zvýšime z júnových 25 eur na 60 eur. Plus daňový bonus zvýšime až do 140 eur.“ Samozrejme, tento jeho plán by najprv musel podporiť dostatok poslancov v parlamente.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Bezbariérové úpravy nehnuteľnosti: Ako získať príspevok v roku 2023?

25. 5. 2023 | Barbora Magočová

Bezbariérové úpravy nehnuteľnosti: Ako získať príspevok v roku 2023?

Peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu či garáže môže osobám so zdravotnými problémami pomôcť k významnému skvalitneniu ich každodenného života. Nie je limitovaný len na odstránenie... celý článok

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

2. 3. 2023 | Daniel Výcha

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

16. 02. 2023 NR SR schválila novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Jej hlavným cieľom je čo najefektívnejšie poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Súčasťou novely je aj zmena valorizačného... celý článok

Od novembra platí nárok na otcovské: Kto má naň nárok a ako o dávku požiadať?

8. 11. 2022 | Marek Mittaš

Od novembra platí nárok na otcovské: Kto má naň nárok a ako o dávku požiadať?

Medzi dávkami, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, sa od 1. novembra 2022 objavilo otcovské. Cieľom tejto dávky je podporiť otcov v tom, aby mohli tráviť čas so svojím novonarodeným dieťaťom.... celý článok

Ste zdravotne postihnutá SZČO? Máte nárok na 1 000 eur pre asistenta

14. 10. 2022 | Barbora Magočová

Ste zdravotne postihnutá SZČO? Máte nárok na 1 000 eur pre asistenta

Príspevok na činnosť pracovného asistenta je pomerne vysoká forma podpory, ktorá môže pomôcť hneď dvom ľuďom. Zdravotne postihnutá osoba sa vďaka nemu môže aktívne zárobkovo realizovať;... celý článok

Porovnanie výšky výživného v SR a ČR + návod na jeho výpočet

11. 10. 2022 | Barbora Magočová

Porovnanie výšky výživného v SR a ČR + návod na jeho výpočet

České ministerstvo spravodlivosti nedávno zverejnilo nové tabuľky, ktoré majú pomôcť s výpočtom výživného. Na Slovensku podobná iniciatíva zatiaľ chýba; konkrétne čísla treba prácne... celý článok