Nezamestnaní si od júla prilepšili: Koľko dostanete po novom?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 6. 7. 2022 | 1 komentár
Výpadok pravidelného príjmu je nepríjemnou situáciou. Človek, ktorý sa v nej ocitne, musí často vyčerpať všetky svoje finančné rezervy, ak nejaké vôbec má. Aby si nezamestnaní dokázali udržať aspoň nejakú životnú úroveň, Sociálna poisťovňa im môže vyplácať dávku v nezamestnanosti. V tomto článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o podpore v nezamestnanosti, vrátane zmien od júla 2022.
Nezamestnaní si od júla prilepšili: Koľko dostanete po novom?

Zdroj: Shutterstock

Kedy vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti?

Samotný fakt, že ste prišli o zamestnanie, nie je dostačujúcim dôvodom na to, aby vám Sociálna poisťovňa začala vyplácať túto dávku. Presné podmienky pre vznik nároku obsahuje zákon o sociálnom poistení. Poistenec musí spĺňať tieto dva body:

 • je registrovaný v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade sociálnych vecí, práce a rodiny,
 • v posledných štyroch rokoch mal zaplatené poistné za poistenie v nezamestnanosti pre obdobie minimálne dvoch rokov (730 dní).

Na dávku môže mať nárok povinne poistená osoba, teda zamestnanec zamestnaný na trvalý pracovný pomer, na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným mesačným príjmom. Nárok vzniká aj SZČO, ktoré poistenie v nezamestnanosti síce nemajú povinné, ale rozhodli sa ho platiť. Samozrejme, v oboch prípadoch je nutné splnenie dvoch vyššie uvedených podmienok.

Kto nemá nárok?

Mnohí poistenci sa v prípade straty zamestnania začnú báť o svoj nárok alebo výšku dávky kvôli špecifickým podmienkam ich zárobkovej činnosti. V tejto súvislosti je často spomínaný napríklad spôsob ukončenia pracovného pomeru, typ úväzku, prípadne, či bol pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú alebo neurčitú.

Tieto faktory však nevplývajú na samotný vznik nároku ani na výšku dávky a obdobie jej poskytovania. Stačí, že sú splnené obe základné podmienky a detaily o vašom bývalom zamestnaní dávku neovplyvnia. Rodičov detí bude určite zaujímať aj to, že do obdobia poistenia potrebného na získanie nároku sa započítavajú aj dni počas prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti, ak bolo dôvodom čerpanie rodičovskej dovolenky.

V zákone o sociálnom poistení sú uvedené prípady, keď osoba nemá nárok na podporu v nezamestnanosti:

 • fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov,
 • fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ktorá má priznaný
  • starobný dôchodok,
  • predčasný starobný dôchodok,
  • invalidný dôchodok,
  • výsluhový dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek,
  • invalidný výsluhový dôchodok,
 • žiak strednej školy a študent vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe,
 • fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o zaradení do aktívnych záloh podľa osobitného predpisu.

Uplatnenie nároku

Aby vám Sociálna poisťovňa začala vyplácať dávku v nezamestnanosti, musíte o to aktívne požiadať. Na výber máte z dvoch možností:

 • Cez Sociálnu poisťovňu – na pracovisku, ktoré prislúcha adrese vášho trvalého bydliska, podáte vyplnené tlačivo Žiadosť o dávku v nezamestnanosti (klik na odkaz, stiahne sa dokument). V tomto prípade však musíte najprv absolvovať návštevu na úrade práce, aby vás zaradili do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
 • Cez úrad práce, sociálnych vecí a rodiny – keď žiadate o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, môžete súčasne požiadať aj o dávku v nezamestnanosti. Ak si vyberiete túto možnosť, potom už nemusíte ísť na pobočku Sociálnej poisťovne.

Výška dávky v nezamestnanosti

Podpora v nezamestnanosti je vyplácaná Sociálnou poisťovňou za jednotlivé dni počas obdobia poberania tejto dávky. Výška je určená ako 50 % denného vymeriavacieho základu poistenca.

Dávka v nezamestnanosti však má svoje horné ohraničenie, ktoré sa od 1. júla 2022 zmenilo. Noví žiadatelia o podporu v nezamestnanosti budú mať nárok maximálne na sumu:

 • 1 194,50 € za 30-dňový mesiac (nárast o 77 € oproti predošlému obdobiu),
 • 1 234,30 € za 31-dňový mesiac (nárast o 79,5 € oproti predošlému obdobiu).

Za nových žiadateľov sa považujú tí, ktorým vznikol nárok na dávku 1. júla a neskôr.

Dĺžka poberania dávky

Poistencovi Sociálnej poisťovne, ktorý príde o prácu a získa nárok na dávku v nezamestnanosti, začína plynúť podporné obdobie. Kľúčovým bodom je zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce. Od daného dňa môže podporné obdobie trvať maximálne šesť mesiacov. Ak dôjde k vyradeniu z evidencie uchádzačov o zamestnanie, podporené obdobie skončí predčasne.

Zánik nároku na dávku v nezamestnanosti nastáva okrem vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie aj v týchto prípadoch:

 • počas dní, keď má osoba nárok na nemocenskú dávku, ošetrovné (OČR), materské, rodičovský príspevok,
 • úmrtím osoby,
 • jednorazovým vyplatením polovice dávky za zostávajúcu časť podporného obdobia – o to musí osoba s nárokom aktívne požiadať.

Jednoduchšie to už nejde

Chcem vedieť viac

Požičať si v banke pre dnešných ľudí nie je veda, ide to online či offline. My máme totiž dnešné riešenie pre všetkých.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

2. 3. 2023 | Daniel Výcha

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

16. 02. 2023 NR SR schválila novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Jej hlavným cieľom je čo najefektívnejšie poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Súčasťou novely je aj zmena valorizačného... celý článok

Od novembra platí nárok na otcovské: Kto má naň nárok a ako o dávku požiadať?

8. 11. 2022 | Marek Mittaš

Od novembra platí nárok na otcovské: Kto má naň nárok a ako o dávku požiadať?

Medzi dávkami, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, sa od 1. novembra 2022 objavilo otcovské. Cieľom tejto dávky je podporiť otcov v tom, aby mohli tráviť čas so svojím novonarodeným dieťaťom.... celý článok

Ste zdravotne postihnutá SZČO? Máte nárok na 1 000 eur pre asistenta

14. 10. 2022 | Barbora Magočová

Ste zdravotne postihnutá SZČO? Máte nárok na 1 000 eur pre asistenta

Príspevok na činnosť pracovného asistenta je pomerne vysoká forma podpory, ktorá môže pomôcť hneď dvom ľuďom. Zdravotne postihnutá osoba sa vďaka nemu môže aktívne zárobkovo realizovať;... celý článok

Porovnanie výšky výživného v SR a ČR + návod na jeho výpočet

11. 10. 2022 | Barbora Magočová

Porovnanie výšky výživného v SR a ČR + návod na jeho výpočet

České ministerstvo spravodlivosti nedávno zverejnilo nové tabuľky, ktoré majú pomôcť s výpočtom výživného. Na Slovensku podobná iniciatíva zatiaľ chýba; konkrétne čísla treba prácne... celý článok

Na aké dávky bude mať rodič nárok v roku 2023?

10. 10. 2022 | Redakcia

Na aké dávky bude mať rodič nárok v roku 2023?

Každý rodič vie, že starostlivosť o deti sa dokáže podpísať na rodinnom rozpočte. Tu je prehľad príspevkov a dávok, ktoré vám v roku 2023 pomôžu s výdavkami na nového člena rodiny. celý článok