Ako podať daňové priznanie po smrti daňovníka (návod)

Roland Regely | rubrika: Článok | 6. 5. 2019
Aj v ťažkom období, ktorým si rodina prechádza, je potrebné myslieť na povinnosti. Ak zosnulý podnikal alebo mal aj iné príjmy ako zo závislej činnosti – bude potrebné podať daňové priznanie.
Ako podať daňové priznanie po smrti daňovníka (návod)

Zdroj: Shutterstock

So smrťou blízkej osoby často prichádza aj množstvo povinností pre pozostalých. Okrem vybavovania pohrebu a dedičského konania je potrebné vysporiadať aj daňové povinnosti zosnulého. Ak daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia zomrie, povinnosť podať daňové priznanie z jeho zdaniteľných príjmov za príslušnú časť roka pripadá na jeho dediča.

Kto podáva daňové priznanie po zosnulom

Ak dedíte po zosnulom – potom dedíte okrem aktív aj pasíva. Zároveň je vašou povinnosťou vysporiadať daňové povinnosti. Ak dedí niekoľko ľudí, daňové priznanie podáva ten, ktorému to vyplýva z dohody dedičov. Pokiaľ sa dediči nedohodnú na tom, kto podá daňové priznanie, dediča povinného podať daňové priznanie za zosnulého daňovníka určí správca dane.

Daňové priznanie za zomrelého daňovníka nemusí podávať len dedič, môže to byť aj osoba, na ktorú prechádzajú peňažné nároky zomrelého zamestnanca podľa § 35 Zákonníka práce. Podať daňové priznanie za zosnulého musí dedič aj vtedy, ak mal podať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie pred svojím úmrtím, no túto povinnosť už nestihol splniť.

 

Dokedy treba podať daňové priznanie po zosnulom

Lehotou na podanie daňového priznania po zosnulom sú 3 kalendárne mesiace po jeho smrti. Pre dediča existuje možnosť podať žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania. Táto žiadosť však musí byť podaná najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie.

Ako podať daňové priznanie po zosnulom

Zamestnávateľ vystaví doklad - potvrdenie o zamestnávateľom vyplatenom príjme - pričom v úhrne jeho príjmov budú uvedené aj príjmy, na ktoré prešlo právo podľa Zákonníka práce. Dedič, ktorý podáva daňové priznanie vyplní prvú stranu priznania (údaje o osobe, za ktorú ho podáva) a na 2. strane vyplní II. oddiel - údaje o dedičovi, ktorý podáva daňové priznanie.

Prílohou priznania je tlačivo "Potvrdenie o zamestnávateľom vyplatených zdaniteľných príjmoch", úmrtný list nie je prílohou daňového priznania.

Príjem pozostalých na príjem zamestnanca

Smrťou zamestnanca nezanikajú jeho peňažné nároky zo zamestnania. Čo to znamená v praxi? Do štvornásobku priemerného mesačného zárobku zosnulého prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, a to ak s ním žili v čase smrti v domácnosti.

Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet. Pozostalí majú nárok aj na dôchodok. Všetky príjmy, ktoré takto prešli na rodinu musia byť zdanené v daňovom priznaní po zosnulom. Ak dedič získa príjem po zosnulom po podaní daňového priznania, bude musieť zdaniť uvedené príjmy v dodatočnom daňovom priznaní.

Daňové priznanie po smrti živnostníka

V prípade úmrtia podnikateľa, resp. SZČO majú pozostalí na výber z dvoch možností: pokračovať v živnosti alebo nie. V prípade, že dedič nemá záujem pokračovať v podnikaní po zomrelom živnostníkovi, tak má povinnosť podať do 3 mesiacov po skončení posledného zdaňovacieho obdobia daňové priznanie k dani z príjmov a v rovnakej lehote zaplatiť daň.

V tomto prípade podáva daňové priznanie typu B.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Šetríte si na svoj pohreb?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

Návrh na zmiernenie transakčnej dane, ktorý predložil Andrej Danko, môže priniesť úľavu malým podnikateľom. Podľa návrhu by sa daň nemala týkať fyzických osôb – podnikateľov a malých... celý článok

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

V snahe obísť traksakčnú daň sa niektorí podnikatelia vracajú k hotovostným transakciám, zatiaľ čo iní objavili staronovú možnosť: poštové poukážky. Slovenská pošta hlási zvýšený záujem... celý článok

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

11. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

Slovenská transakčná daň dnes zasahuje aj tam, kde to nedáva žiadnu logiku – do platieb DPH aj do vyplácania daňových bonusov. Daňový a odvodový expert Jozef Mihál kritizuje, že štát... celý článok

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

10. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

Transakčná daň, ktorá od svojho zavedenia vyvolala vlnu nevôle u slovenských podnikateľov, sa opäť dostáva do centra pozornosti. Andrej Danko, predseda SNS, sa snaží presadiť jej zrušenie,... celý článok