Všetky pokladne budú čoskoro online pripojené priamo na daniarov

Roland Regely | rubrika: Článok | 16. 7. 2018
Finančná správa pripravuje projekt online napojenia všetkých pokladníc na portál finančnej správy.
Všetky pokladne budú čoskoro online pripojené priamo na daniarov

Zdroj: Shutterstock

Apríl 2019 bude pre slovenských podnikateľov pracujúcich s registračnými pokladnicami prelomový. Presne o desať mesiacov zavedú daniari veľkú zmenu. Všetky kasy postupne budú musieť byť pripojené na server Finančnej správy. A tá tak bude online vidieť, čo blokujú, na čom zarábajú a z čoho by teda mali platiť dane. V prvej línii budú hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice. Od júla 2019 sa k nim pridajú služby a maloobchod. 

Čo to bude novinka znamenať v praxi

Ako sa systém prejaví v praxi a čo to bude znamenať pre podnikateľov? V súčasnosti, ak chce Finančná správa skontrolovať registračnú pokladnicu, príde na prevádzku a údaje získa z takzvaného fiškálneho modulu. Po novom jej informácie budú prichádzať automaticky. Tento systém dostal názov eKasa. Niečo podobné už nejaký čas funguje v Česku pod názvom EET. 

V praxi to teda bude znamenať, že o každom nákupe/transakcii bude mať finančná správa informáciu okamžite, nakoľko každý vydaný doklad bude zaevidovaný na centrálnom úložisku eKasa. Podmienkou je internetové pripojenie, prostredníctvom ktorého sa informácie budú odosielať na centrálne úložisko finančnej správy.

Odporúčame tiež:

Na zmenu podnikateľov pripravujú už roky

Finančná správa už v roku 2012 zaviedla desiatky opatrení z akčných plánov boja proti daňovým podvodom. Vďaka tomu znížila daňovú medzeru zo 41% na 26% a do štátnej pokladnice priniesla viac o približne 3,7 mld. eur. Ani daňová medzera na úrovni 26% však nie je ideálny stav, preto prichádza finančná správa s novým projektom eKasa. Nový systém prinesie výhody nielen podnikateľom, ale aj kupujúcim.

Už od roku 2015 platí, že pokladnice musia byť pripojiteľné na internet. Návrh navyše počíta s liberalizáciou v oblasti koncových zariadení – na vydávanie bločkov môže slúžiť nielen pokladnica, ale napríklad aj mobil či tablet.

V prvej etape nebudú všetci podnikatelia

 „V prvej etape chceme k eKase pripojiť segment HORECA – hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice. Neskôr maloobchod, služby a ostatné sektory. Predbežne hovoríme o termínoch apríl a júl 2019,“ vysvetlil prezident Imrecze. „

Našim cieľom je pomôcť podnikateľom, ale aj kupujúcim. Projekt prinesie podnikateľom zníženie administratívnej záťaže, zníženie nákladov a kupujúcim zase zvýšenie ochrany pred nespoľahlivými subjektami, ale napríklad aj elektronické bločky. Nám projekt prinesie zvýšenie efektivity kontrol, nárast výberu DPH a elimináciu podvodov,“ doplnil prezident finančnej správy.

Zmena má priniesť nové milióny do rozpočtu

Výnosy z postupného celoplošného zavedenia eKasy v roku 2019 odhaduje finančná správa na 72,3 mil. eur. a 117,9 mil. eur v roku 2020, následne každý ďalší rok približne 122 mil. eur. Zavedenie eKasy zníži daňovú medzeru na DPH v sektoroch HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne), v sektore maloobchodu a v sektore služieb o 15%. Suma daňovej medzery na DPH v spomínaných sektoroch za rok 2014 totiž dosahovala výšku až 491 mil. eur.

Celkový odhadovaný finančný dopad na strane štátu, resp. finančnej správy na zavedenie eKasy predstavuje čiastku 18 mil. eur s DPH. Klesnúť by mali celkové prevádzkové náklady podnikateľských subjektov na údržbu pokladníc a to v priemere o 56 eur na pokladňu. Zavedenie e-Kasy si vyžiada dodatočné náklady v prevádzkach, ktoré nemajú internetové pripojenie. Z počtu 123 000 podnikateľských subjektov s ERP by malo ísť o 19% podnikateľských subjektov.

Virtuálne registračné pokladnice v skratke

  • fungujú od apríla 2015
  • zatiaľ registrujú daniari 30-tisíc záujemcov o tento typ pokladnice
  • využívajú ich najmä účtovníci, audítori a taxislužby, ale aj cestovné kancelárie

Foto: Shutterstock.com

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

daňový úrad, peniaze

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register