Kedy sa uvádza výhra v súťaži v daňovom priznaní

Redakcia | rubrika: Článok | 25. 2. 2019
Prinášame vám príklady a prehľad pravidiel, kedy musíte výhru uviesť v daňovom priznaní a kedy nie.
Kedy sa uvádza výhra v súťaži v daňovom priznaní

Zdroj: Shutterstock

Výhra v súťaži patrí buď medzi príjmy od dane oslobodené úplne, alebo len čiastočne. Od povinnosti platiť daň sú oslobodené výhry v lotériách ako Keno, Loto, a podobne.

U ostatných prijatých cenách alebo výhrach v rôznych iných súťažiach si môžete uplatniť oslobodenie do sumy 350 eur. V daňovom priznaní potom uvediete len sumu ceny nad 350 eur, tj. ak ste vyhrali napríklad bicykel v hodnote 1000 eur, v daňovom priznaní uvediete sumu 650 eur.

Daň tiež už neplatíte z výhry, z ktorej bola odvedená zrážková daň organizátorom.

Taktiež, ak by vaše príjmy v roku 2018 neboli vyššie ako 1 915,01 eur, nemusíte podávať daňové priznanie ani platiť daň z príjmu.

Príklad: Nepeňažná výhra a nízke príjmy

Študent Zolo vyhral v súťaži notebook v hodnote 800 eur. V roku 2018 však žiadne príjmy nedosiahol. Keďže jeho celkový príjem nie je vyšší ako 1 915,01 eur, nemá povinnosť podávať daňové priznanie ani platiť daň.

Keby si popri škole ešte privyrábal a jeho príjmy by spolu s odmenou boli vyššie ako 1 915,01 eur, musel by príjem z výhry uviesť v daňovom priznaní. Avšak,  mohol by si uplatniť 350 eur ako oslobodenie a v daňovom priznaní by uviedol sumu 450 eur (800 – 350).

Študentka Viera taktiež v roku 2018 nemala žiadne príjmy, ale bola v súťaži úspešnejšia a vyhrala televízor v hodnote 2 100 eur. Ani Viera však nemusí podávať daňové priznanie, pretože po uplatnení oslobodenia sú jej príjmy nižšie ako 1 915,01 eur.

  • Výhra Viery: 2100 eur
  • Daňové oslobodenie: 350 eur
  • Celkové príjmy: 1 750 eur
 

Kde sa v daňovom priznaní uvádzajú príjmy z výhry

Príjmy z výhry patria medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov.

Ostatné príjmy sa uvádzajú v daňovom priznaní k dani z príjmov – typ B:

  • VIII. oddiel, riadok číslo 9, strana číslo 7

Príjmy z výhry patria medzi tzv. pasívne príjmy a nedá sa na ne uplatniť nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka, ani sa neposudzujú pre poskytnutie daňového bonusu.

Anketa

Akým spôsobom podávate daňové priznanie?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+8
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce