Ako sa vyhnúť dvojitému zdaneniu príjmov zo zahraničia

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 8. 8. 2016
Ak máte príjmy zo zahraničia, nezabudnite, že aj oni podliehajú slovenskej daňovej povinnosti. Nie vždy je nutné platiť daň zo zahraničných príjmov. Ukážeme vám, ako neplatiť alebo platiť menej.
Ako sa vyhnúť dvojitému zdaneniu príjmov zo zahraničia

Zdroj: Shutterstock

Podľa zákona o dani z príjmov, musí daňový rezident SR zdaniť svoj celosvetový príjem.

Týka sa vás to teda ak máte na Slovensku trvalý pobyt alebo sa zdržiavate aspoň 183 dní v roku.

Nie vždy však musíte platiť dane z vašich zahraničných príjmov dvakrát – raz v zahraničí a potom ešte raz na Slovensku.

S jednotlivými štátmi a krajinami sveta má Slovensko podpísané zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia alebo aspoň dohovor o vzájomnej administratívnej pomoci v daňových záležitostiach. V súčasnosti existuje 91 takýchto zmlúv.

Pokiaľ máte príjmy dosiahnuté v niektorej európskej krajine, môžete si byť takmer istý, že sa dvojitému zdaneniu vyhnete úplne alebo aspoň čiastočne.  Horšie to je už so situáciou vo zvyšku sveta.  Dohovor o vzájomnej pomoci v daňových záležitostiach funguje medzi Slovenskom a niektorými karibskými ostrovnými štátmi ako Aruba, Anguilla a iné.

O zamedzení dvojitého zdanenia sa Slovensko dohodlo na Blízkom východe napríklad so Sýriou, Líbyou, Kuvajtom.  V Afrike je platná dohoda medzi JAR, Kamerunom, Seychelami, Nigériou, a Ázii je to napríklad Vietnam a Uzbekistan, Indonézia, India a Čína či Japonsko.

Na príjmy zo Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie či napríklad z Peru sa zamedzenie dvojitého zdanenia momentálne nevzťahuje.

Podrobný prehľad krajín, s ktorými má Slovensko uzatvorené zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia nájdete na stránkach Ministerstva financií alebo tiež v našej prehľadnej abecede Ako zdaniť príjmy zo zahraničia.

Aké sú spôsoby na zamedzenie dvojitého zdanenia

Zákon o dani z príjmov presne upravuje spôsob, akým si môžete upraviť základ dane z vašich zahraničných príjmov. Taktiež závisí metódy, ktorá je uvedená v zmluve s konkrétnou krajinou.

Používajú sa dve metódy na zabránenie dvojitého zdanenia:

metóda zápočtu dane

metóda vyňatia príjmu

Príjmy, ktoré dosiahnete v zahraničí, aj keď nakoniec nebudú na Slovensku zdanené, musíte uviesť v daňovom priznaní k dani z príjmov.

Následne použijete jednu z metód.

Výnimka pri príjmoch zo závislej činnosti v zahraničí

Pri príjmoch zo závislej činnosti (zo zamestnania), ktoré boli v zahraničí preukázateľne zdanené, je možné použiť metódu vyňatia príjmov (aj keď je v zmluve uvedená metóda zápočtu dane).

Takáto situácia môže nastať, ak máte príjmy zo zamestnania napríklad  v Českej republike. 

Zamedzenie dvojitému zdaneniu metódou vyňatia príjmov

Použitie metódy vyňatia príjmov vyplýva zo zmlúv s týmito krajinami:

Bosna a Hercegovina, Brazília, Cyprus, Čína, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, India, Japonsko, Luxembursko, Macedónsko, Mongolsko, Nigéria, Nórsko, Rakúsko, Srí Lanka, Veľká Británia, Nemecko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Tunisko.

Zamedzenie dvojitému zdaneniu metódou zápočtu dane

Austrália, Belgicko, Bielorusko, Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Chorvátsko, Gruzínsko, Indonézia, Írsko, Island, Izrael, JAR, Kanada, Kazachstán, Južná Kórea, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta Moldavsko, Mongolsko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Singapur, Slovinsko, USA, Mexiko, Srbsko, Čierna Hora, Švajčiarsko, Turecko, Turmenistan, Ukrajina, Uzbecko, Vietnam

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

Návrh na zmiernenie transakčnej dane, ktorý predložil Andrej Danko, môže priniesť úľavu malým podnikateľom. Podľa návrhu by sa daň nemala týkať fyzických osôb – podnikateľov a malých... celý článok

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

V snahe obísť traksakčnú daň sa niektorí podnikatelia vracajú k hotovostným transakciám, zatiaľ čo iní objavili staronovú možnosť: poštové poukážky. Slovenská pošta hlási zvýšený záujem... celý článok

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

11. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

Slovenská transakčná daň dnes zasahuje aj tam, kde to nedáva žiadnu logiku – do platieb DPH aj do vyplácania daňových bonusov. Daňový a odvodový expert Jozef Mihál kritizuje, že štát... celý článok

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

10. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

Transakčná daň, ktorá od svojho zavedenia vyvolala vlnu nevôle u slovenských podnikateľov, sa opäť dostáva do centra pozornosti. Andrej Danko, predseda SNS, sa snaží presadiť jej zrušenie,... celý článok