Za akých okolností je daňové priznanie neplatné

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 3. 2. 2014
Chýbajúce rodné číslo, podpis, príloha či použitie nesprávneho formulára. Aj v takomto prípade je daňové priznanie neplatné.
Za akých okolností je daňové priznanie neplatné

Zdroj: Shutterstock

Daňové priznanie: vyhnite sa najčastejšie opakujúcim sa chybám

Každoročne sa pri vypĺňaní daňového priznania opakujú rovnaké chyby. Prinášame vám prehľad najčastejšie sa opakujúcich nedostatkov pri vypĺňaní daňového priznania, aby ste ho podali úspešne na prvý krát a nemuseli chodiť na daňový úrad údaje dopĺňať či opravovať. Aké sú teda najčastejšie chyby pri vypĺňaní daňového priznania?

  • Jedným z pravidelne opakujúcich sa nedostatkov je, že daňovníci často krát zabúdajú uviesť základné identifikačné údaje, akými sú napríklad rodné číslo.
  • Ďalšou chybou, ktorej sa často daňové subjekty pri podávaní daňového priznania dopúšťajú, je použitie neaktuálneho tlačiva, takého, ktoré neplatí pre uvedené zdaňovacie obdobie. Ak podáte daňové priznanie na nesprávnom alebo neaktuálnom tlačive, tak sa nepovažuje za podané.
  • Tlačivo daňového priznania je často vyplnené nečitateľne. Dôležité je tlačivo vypĺňať paličkovým písmom.
  • Daňové priznanie je neplatné, ak nie je úplné, to znamená, že vám k daňovému priznaniu chýbajú potrebné povinné či voliteľné prílohy, ako napríklad potvrdenia, ktoré dokladáte v prípade uplatnenia nároku na daňový bonus alebo iné druhy potvrdení, ktoré sa chystáte uplatniť. Nezabudnite tiež vyplniť údaj o počte príloh na zadnej strane daňového priznania.
  • Tlačivo priznania k dani z príjmov je jeden z najzložitejších dokumentov, je vhodné využiť adekvátne služby odborníka, ktorý sa v problematike orientuje, a to najmä v prípade, že ide o vaše prvé daňové priznanie.
  • Daňové priznanie môžu za vás vyplniť daňoví poradcovia alebo účtovníci, avšak podpis na konci formulára musí patriť práve vám
  • Často sa stáva, že hoci je daňové priznanie kompletne a stopercentne vyplnené, chýba v ňom podpis na konci. V tomto prípade je daňové priznanie neplatné. Príslušný daňový úrad vás vyzve na doplnenie podpisu. Možno to znie zvláštne, ale chýbajúci podpis je častou príčinou neplatného daňového priznania.

Ak aj napriek uvedeným radám spravíte v daňovom podaní chybu, máte niekoľko možností.

  • Opravné daňové priznanie
    Ak chybu zistíte ešte pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania, môžete podať opravné daňové priznanie, pričom platí, že na predchádzajúce daňové priznanie sa neprihliada.
  • Dodatočné daňové priznanie
    Ak zistíte chyby v daňovom priznaní po uplynutí lehoty na jeho podanie, musíte vyplniť a podať dodatočné daňové priznanie.

    Nestihnutie termínu na podanie daňového priznania
    Daňové priznanie k dani z príjmov dosiahnutých v minulom roku je nutné podať najneskôr do pondelka 31. marca 2014. Môžete ho podať osobne na daňovom úrade príslušnom podľa vášho miesta bydliska alebo ho na tento daňový úrad môžete zaslať poštou. V prípade, že tento termín nestíhate a máte príjmy zo zahraničia , radšej si vybavte odklad.Je to úplne jednoduché: oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania doručíte na príslušný daňový úrad, a to najneskôr do 31. marca. Vzor oznámenia si môžete bezplatne stiahnuť aj z našich stránok: 
    Sťahuj oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov 2013

    O odklade daňového priznania sa dočítate viac v článku Nestíhate podať daňové priznanie? Nevadí, vybavte si odklad!



Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Až 80 % Slovákov by zachovalo „dve percentá“ z daní, ukázal prieskum

14. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Až 80 % Slovákov by zachovalo „dve percentá“ z daní, ukázal prieskum

Až sedem z desiatich Slovákov verí, že poukazovanie 2 % z dane neziskovým organizáciám pozitívne ovplyvňuje život v krajine. Tento systém je jednou z najpopulárnejších foriem podpory... celý článok

Jedna chyba a môžete prísť o stovky eur, ktoré vám patria: na toto pri daňovom priznaní pozor

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Jedna chyba a môžete prísť o stovky eur, ktoré vám patria: na toto pri daňovom priznaní pozor

Podanie daňového priznania môže byť pre mnohých zamestnancov a SZČO výzvou, ktorá so sebou nesie riziko straty značných finančných prostriedkov. Odborníčka upozorňuje na najväčšie,... celý článok

Všeko o transakčnj dani: nový účet nepotrebujete, ale má to háčik (PREHĽAD)

12. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Všeko o transakčnj dani: nový účet nepotrebujete, ale má to háčik (PREHĽAD)

Transakčná daň, ktorá vstúpi do platnosti už v apríli 2025, prinesie pre podnikateľov nové výzvy a povinnosti. Ako sa budú zdaňovať bežné bankové prevody a aké sú presné sadzby tejto... celý článok

Slovákov zaťaží úplne nová daň, potvrdil minister. Mohla by zaplatiť celú konsolidáciu

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovákov zaťaží úplne nová daň, potvrdil minister. Mohla by zaplatiť celú konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický potvrdil, že plánuje zavedenie novej dane z hazardu. Tá by mohla pokryť značnú časť financií potrebných na konsolidáciu. Slovensko je známe svojím... celý článok

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok