Kto podáva daňové priznanie k dani z príjmov?

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 16. 3. 2012
Nie ste si istí, či musíte podávať daňové priznanie z vašich príjmov získaných v roku 2011? V nasledujúcom článku vám ozrejmime kedy túto povinnosť máte a aký typ daňového priznania by ste mali použiť.
Kto podáva daňové priznanie k dani z príjmov?

Zdroj: Shutterstock

Príjmy pod 1 779,65 eur

Ak ste v roku 2011 nedosiahli žiadne príjmy, alebo takmer žiadne príjmy nemusíte podávať daňové priznanie k dani z príjmov. Akonáhle ste však zarobili viac ako 1 779,65 eur táto povinnosť vás neminie.

Ak ste v roku 2011 dosiahli stratu (týka sa napr. živnostníkov) automaticky musíte daňové priznanie podávať.

 

Niektoré príjmy sú však o dane z príjmu oslobodené:

  • z predaja zdedenej nehnuteľnosti, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti do vlastníctva. Musí ísť o dedenie v priamom rade alebo niektorým z manželov.
  • dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, individuálneho zdravotného poistenia, sociálneho poistenia, nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu  a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
  • dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, sociálne služby,  peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia,  štátne sociálne dávky, 
  • plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia,
  • štipendiá poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, 
  • a ďalšie podľa zákona od dani z príjmov.

Aj v prípade, že nemáte povinnosť podávať daňové priznanie, môžete ho podať dobrovoľne. Pokiaľ vás však správca dane vyzve, aby ste daňové priznanie podali, musíte tak urobiť.

Aký typ daňového priznania k dani z príjmov podávať

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A vypĺňa daňovník, ktorý má príjmy len zo závislej činnosti (teda zamestnanec), ktoré sú predmetom dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 5 zákona zákona o dani z príjmov a nie sú oslobodené od dane.

Aj v prípade, že máte príjmy zo zahraničia, ktoré sú zo závislej činnosti, podávate daňové priznanie - typ A. Toto daňové priznanie podáva tiež daňovník, ktorému zamestnávateľ nevykonával ročné zúčtovanie.

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B vypĺňa daňovník, ktorý má príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 5 až § 8 zákona a nie sú oslobodené od dane.Teda pokiaľ má daňovník príjmy z rôznych zdrojov. Ak je napríklad zamestnancom a má ešte príjmy napr. z prenájmu automaticky podáva daňové priznanie k dani z príjmov - typ B.

Stiahnite si formuláre daňové priznanie 2011

Príjmy zo zahraničia: Daňový rezident, či nerezident?

Obzvlášť pri príjmoch zo zahraničia je niekedy ťažké zistiť či je daňovník rezident alebo nerezident SR. Daňový rezident SR daní na Slovensku všetky svoje "celosvetové" príjmy, pričom daňový nerezident daní iba príjem získaný zo zdrojov na Slovensku.

Podľa zákona o dani z príjom sa za daňového rezidenta SR považuje daňovník, ktorý má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt  alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu," (§ 2 zákona č. 595/2003 o dani z príjmov).

Častou situáciou je, že síce daňovník má trvalý pobyt na Slovensku avšak celoročne pracuje v zahraničí, kde sa aj zdržiava. Pri určovaní daňového rezidentstva sa potom postupuje nasledovne:

1. stály byt

  • jedná sa vlastnú alebo prenajatú nehnuteľnosť. V prípade, že má daňovník stály byt v oboch krajinách, je dôležité, kde má stredisko životných záujmov.

2. stredisko životných záujmov

  • ide predovšetkým o užšie osobné (manžel, deti) a hospodárske vzťahy, pričom prednosť majú vzťahy osobné. Ak ani stredisko životných záujmov nie je možné jednoznačne určiť, prihliada sa na to kde sa obvykle daňovník zdržiava.

3. kde sa obvykle zdržiava
4. štátne občianstvo.

Ak teda pracujete a žijete v zahraničí a na Slovensku máte trvalé bydlisko a i tak máte pochybnosti o vašej daňovej rezidencii voči SR, môžete v danej krajine požiadať o "Potvrdenie o daňovej rezidencii" (napr. v ČR) a na Slovensku už potom nemusíte podávať daňové priznanie, ak sú Vaše príjmy nulové alebo len do výšky 1 779,65 eur.

Neviete či máte podávať daňové priznanie? Využite náš Daňový špeciál a dozviete sa viac o vašej daňovej povinnosti.

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Daňová licencia sa vracia. Slovenské firmy povinne zaplatia až do 4 000 eur

23. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Daňová licencia sa vracia. Slovenské firmy povinne zaplatia až do 4 000 eur

Slovenské firmy tento rok podávajú posledné daňové priznanie bez takzvanej daňovej licencie. Minimálna daň platí pre všetky firmy, aj pre takzvané spiace eseročky. Odvíja sa od výnosov.... celý článok

Dividendy v daňovom priznaní

27. 3. 2024 | Redakcia

Dividendy v daňovom priznaní

Čo sú dividendy, ako sa vyplácajú a ako ich zdaniť? Informácie sme pripravili v prehľadnom článku.

Daňové priznanie za rok 2023: Najčastejšie otázky a odpovede

26. 3. 2024 | Redakcia

Daňové priznanie za rok 2023: Najčastejšie otázky a odpovede

Pri vypĺňaní daňového priznania často nastáva situácia, kedy si daňovník nevie rady a hľadá odpovede. Preto sme pripravili prehľadný zoznam najčastejších otázok a odpovedí.

Odklad daňového priznania. Ako postupovať a kedy sa oplatí?

12. 3. 2024 | Redakcia

Odklad daňového priznania. Ako postupovať a kedy sa oplatí?

Nestíhate podať daňové priznanie? Odložte si jeho podanie o pár mesiacov. Aké sú podmienky odkladu a ako ho podať správne?

ETF a dividendy: Ako ich zdaniť?

6. 3. 2024 | Redakcia

ETF a dividendy: Ako ich zdaniť?

ETF sú v súčasnosti obľúbeným finančným nástrojom, ktorý si vyberá veľa investorov. Ich výhodami sú atraktívne zhodnotenie a dostupnosť pre široké spektrum ľudí. Ak ste sa rozhodli... celý článok