Transakčná daň skrýva pascu pre subjekty s výnimkou, ukladá im skytú povinnosť

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 21. 3. 2025
Od 1. apríla začína platiť transakčná daň a musia ju platiť všetky subjekty, okrem tých, čo majú výnimku v zákone. No aj neziskové organizácie, občianske združenia a školy musia včas nahlásiť svoj transakčný účet banke, inak im hrozí, že im z transakcií budú strhávané dane rovnako ako komerčným subjektom.
Transakčná daň skrýva pascu pre subjekty s výnimkou, ukladá im skytú povinnosť

Zdroj: Shutterstock AI

Od apríla vstupuje do platnosti nová transakčná daň, no aj subjekty, ktoré sú od nej zákonom oslobodené, musia byť v strehu. Zákon totiž obsahuje naozaj zvláštnu „chuťovku“. Neziskové organizácie, občianske združenia, školy či iné výnimky totiž musia včas nahlásiť banke svoj transakčný účet, inak im začnú byť z transakcií strhávané dane rovnako ako komerčným firmám. Upozorňuje na to Jitka Božeková, partnerka poradenskej skupiny Atlas Group.

Transakčná daň: kto ju platí a koľko

Od apríla 2024 vstupuje na Slovensku do platnosti nová transakčná daň, ktorá sa dotkne väčšiny podnikateľov a firiem. Táto legislatívna novinka prináša povinnosť platiť daň z odchádzajúcich platieb, pričom výška tejto dane sa bude líšiť v závislosti od formy platby. Pre podnikateľov to znamená nielen nové finančné náklady, ale aj zvýšené administratívne zaťaženie.

Pri klasických bankových prevodoch – ako je napríklad úhrada faktúr alebo záväzkov – bude uplatnená sadzba vo výške 0,4 % z výšky transakcie. Dobrou správou je, že táto sadzba má horný limit, konkrétne 40 eur na jednu platbu. Ak teda podnikateľ platí napríklad 10 000 eur alebo viac, daň už nebude vyššia ako týchto 40 eur.

Oveľa nákladnejší bude výber hotovosti z účtu, kde sa daň vyšplhá na 0,8 % zo sumy a čo je dôležité – bez akéhokoľvek horného limitu. Výber väčšej hotovosti tak môže výrazne navýšiť náklady firmy. Naopak, použitím platobnej karty sa podnikateľ môže vyhnúť väčšine tejto daňovej záťaže. „Z pohľadu výšky sadzieb vyplýva, že pre toho, kto uhrádza, je najvhodnejšie zvoliť si platbu kartou, pretože tá nie je predmetom dane. Platí sa iba daň vo výške 2 eurá za použitie platobnej karty, a to bez ohľadu na to, koľkokrát bola platobná karta počas roka použitá a v akej sume boli vykonané transakcie,“ vysvetľuje Jitka Božeková, partnerka poradenskej skupiny Atlas Group. 

Potrebujú podnikatelia nový účet?

S príchodom tejto dane však prichádza aj nová povinnosť – podnikateľský účet. Každý podnikateľ, vrátane SZČO, si bude musieť do 31. marca 2024 zriadiť podnikateľský účet, ak ho ešte nemá. Cieľom tohto opatrenia je oddeliť súkromné a firemné transakcie, ktoré budú od apríla podliehať zdaneniu. Zákon priamo nehovorí o povinnosti mať podnikateľský účet, no z tohto typu účtu môže banka strhávať daň automaticky. Ak si klient ako transakčný účet zvolí svoj osobný bežný účet, musí si daň vypočítať a odviesť sám.

Všeko o transakčnj dani: nový účet nepotrebujete, ale má to háčik (PREHĽAD)

Nie všetky transakcie budú však zdanené. Výnimky sa týkajú napríklad platieb smerujúcich na dane, odvody alebo príspevky – ako sú platby do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Oslobodené sú aj transakcie medzi účtami jedného daňovníka v rámci jednej banky či platby za štátne dlhopisy. Takisto sa daň nebude týkať transakcií platobnou kartou, s výnimkou spomínaného ročného poplatku za jej použitie.

Máte výnimku? Pozor na dôležitú povinnosť

Medzi subjekty oslobodené od transakčnej dane patria aj niektoré neziskové organizácie, vrátane občianskych združení. Tu však treba byť obzvlášť obozretný – oslobodenie nie je automatické. „Každé občianske združenie musí svojej banke oznámiť osobitný účet, z ktorého budú realizované finančné transakcie. Tento účet musí byť nahlásený najneskôr do 31. marca 2025. Ak tak združenie neurobí v stanovenom termíne, banka ho automaticky zaradí medzi daňovníkov a začne mu strhávať daň z transakcií, ktoré sú jej predmetom,“ upozorňuje Jitka Božeková.

Pre občianske združenia je preto mimoriadne dôležité, aby túto administratívnu povinnosť neodkladali. Neoznámenie účtu včas môže znamenať neželané finančné straty, ktorým sa dá ľahko predísť jednoduchým administratívnym úkonom. Transparentná a včasná komunikácia s bankou je v tomto prípade kľúčová.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zarábate online ako influencer? Tieto príjmy už sleduje štát

25. 6. 2025 | Redakcia

Zarábate online ako influencer? Tieto príjmy už sleduje štát

Svet influencerov prechádza transformáciou – z hobby na sociálnych sieťach sa stal seriózny biznis, ktorý si získava pozornosť nielen fanúšikov, ale aj daňových úradov. Influenceri... celý článok

Dovolenka v SR a daň za ubytovanie roku 2025: kto na nej môže ušetriť?

12. 6. 2025 | Barbora Magočová

Dovolenka v SR a daň za ubytovanie roku 2025: kto na nej môže ušetriť?

Aj v roku 2025 zvýšilo daň za ubytovanie viacero turisticky atraktívnych miest v SR. Prinášame prehľad aktuálnych sadzieb tejto dane v najnavštevovanejších slovenských lokalitách; zistíte... celý článok

Slováci nenávidia transakčnú daň, ukázal prieskum. Voliči koalície sú ale väčšinou spokojní

26. 5. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nenávidia transakčnú daň, ukázal prieskum. Voliči koalície sú ale väčšinou spokojní

Zavedenie transakčnej dane na Slovensku vyvolalo širokú diskusiu a podľa najnovšieho prieskumu pre TV Markíza ovplyvňuje každodenný život dvoch tretín Slovákov. Takmer 40 percent respondentov... celý článok

Transakčná daň nie je až taká nezrušiteľná: Premiér už pripúšťa, že by sa mohla zmeniť

19. 5. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň nie je až taká nezrušiteľná: Premiér už pripúšťa, že by sa mohla zmeniť

Premiér Robert Fico oznámil, že transakčná daň, ktorá vzbudila mnohé diskusie, môže byť predmetom zmien. Pristúpil by aj na jej zrušenie, no pod prísnou podmienkou. Potvrdil, že o návrhoch... celý článok

Transakčná daň vás dobehne aj v zahraničí. Prídete o čas aj o peniaze

15. 5. 2025 | Redakcia

Transakčná daň vás dobehne aj v zahraničí. Prídete o čas aj o peniaze

Transakčná daň na Slovensku sa stala novou výzvou pre podnikateľov, ktorí hľadajú spôsoby, ako jej uniknúť. Presun sídla do zahraničia sa na prvý pohľad javí ako logické riešenie, ale... celý článok