ETF a dividendy: Ako ich zdaniť?

Redakcia | rubrika: Článok | 6. 3. 2024
ETF sú v súčasnosti obľúbeným finančným nástrojom, ktorý si vyberá veľa investorov. Ich výhodami sú atraktívne zhodnotenie a dostupnosť pre široké spektrum ľudí. Ak ste sa rozhodli zhodnotiť svoj majetok prostredníctvom ETF a získali ste vďaka nim dividendy, nezabudnite, že vás môže čakať povinnosť ich zdanenia. Ako postupovať?
ETF a dividendy: Ako ich zdaniť?

Zdroj: Shutterstock

Dvojaký spôsob zarábania

Akcie a ETF fondy sú známe tým, že umožňujú dvojaký spôsob zarábania. Okrem tradičného zhodnotenia majetku pri raste cien akcií, investorom prinášajú aj dividendy.

Dividendy predstavujú peňažné podiely z čistého zisku spoločnosti, ktoré sa vyplácajú akcionárom na základe určitého percenta z nominálnej hodnoty ich akcií. Výška dividend je ovplyvnená mnohými faktormi, vrátane hospodárskeho výsledku spoločnosti, jej likvidity, investičných plánov alebo úrovne zadlženosti.

Niektoré spoločnosti, ako napríklad AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Coca-Cola alebo PepsiCo, vyplácajú dividendy pravidelne. Iné ich vyplácajú len sporadicky, napríklad raz za rok alebo dokonca raz za dva či tri roky. Existujú aj firmy, ktoré dividendy nevyplácajú vôbec, medzi ktoré patrí napríklad aj známa spoločnosť Berkshire Hathaway.

Spôsob zdaňovania dividend z akcií a ETF

Zdaňovanie dividend môže byť pre mnohých komplikované a náročné. Všetko závisí od toho, či sú získané z akcií alebo z ETF. Následne zdaňovanie ovplyvňuje aj krajina pôvodu a výška dane, ktorá bola pri vyplácaní zrazená. 

Dividendy z akcií

V mnohých prípadoch platí, že firma, ktorej akcie vlastníte, vám z vyplatených dividend automaticky strhne zrážkovú daň. Jej výška závisí od krajiny, v ktorej daná spoločnosť sídli. Keďže väčšina investícií slovenských investorov smeruje do USA, zvyčajne sa stretnete so zrážkovou daňou vo výške 15 %.

Po tom, ako vám spoločnosť strhne pätnásťpercentnú zrážkovú daň, by ste na Slovensku už nemali doplácať nič. Dôvodom je skutočnosť, že u nás sa dividendy v minulom roku zdaňovali sadzbou 7 %, čo je o viac ako polovicu menej v porovnaní s USA.

Dividendy z ETF

Trochu odlišný prístup platí pre ETF fondy. Slovenská legislatíva nepozná pojem ETF s dividendami, preto sa na ne vzťahuje sadzba dane 19 %, resp. 25 %.

Ako zdaňovať dividendy z ETF, z ktorých už bola daň strhnutá zrážkou? Aby sa predišlo dvojitému zdaneniu, zrazenú daň si započítate voči dani splatnej u nás. To znamená, že ak bola zrážková daň vo výške 15 %, u nás doplatíte 4 %, resp. 10 %.

Následne nezabudnite zaplatiť zdravotné poistenie, ktoré je vo výške 14 %.

Ako zdaniť dividendy z ETF?

Ak ste počas minulého roka získali príjmy z dividend ETF, musíte ich uviesť v daňovom priznaní typu B. Navyše, ak ste zamestnanec, nemôžete si nechať urobiť ročné zúčtovanie daní u zamestnávateľa. Budete musieť podať daňové priznanie samostatne.

Dividendy patria medzi príjmy z kapitálového majetku, ktoré nájdete v siedmom oddiele. Uvediete ich do tabuľky č. 2 v prvom riadku s označením „úroky a ostatné výnosy z cenných papierov“.

Nezabudnite podať daňové priznanie tri mesiace po skončení zdaňovacieho obdobia, teda do konca marca. Keďže posledný marcový deň pripadá na nedeľu a 1. apríla je sviatok, posledný termín na odovzdanie daňového priznania je 2. apríl 2024. Do tohto dátumu musíte aj zaplatiť vypočítanú daň.

Ak nestihnete daňové priznanie odovzdať do 2. apríla, môžete si termín predĺžiť o tri mesiace, prípadne pri príjmoch zo zahraničia až o šesť mesiacov. O predĺžení lehoty musíte daňový úrad informovať na predpísanom tlačive najneskôr do 31. marca 2024.

Pri predĺžení lehoty na podanie daňového priznania máte čas:

  • najneskôr do 30. júna 2024, ak si lehotu predĺžite o tri mesiace,
  • najneskôr do 30. septembra 2024, ak si lehotu predĺžite o šesť mesiacov.

Dá sa vyhnúť plateniu daní z ETF dividend?

Vyhnúť sa plateniu daní z dividend ETF je možné, avšak je dôležité zvoliť správny spôsob ich vyplácania. Súčasne sú k dispozícii dve možnosti:

  • Vyplatenie priamo na účet – ak spoločnosť vyplatí dividendy z ETF fondov priamo na váš účet, musíte ich zdaniť, pretože vám z nich vznikne príjem.
  • Reinvestovanie dividend – namiesto toho, aby spoločnosť poslala peniaze z dividend na váš účet, môže ich použiť na nákup ďalších podielov vo fonde. V takom prípade nejde o príjem, z ktorého by vám vznikla daňová povinnosť, a preto daň platiť nemusíte.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dividendy v daňovom priznaní

27. 3. 2024 | Redakcia

Dividendy v daňovom priznaní

Čo sú dividendy, ako sa vyplácajú a ako ich zdaniť? Informácie sme pripravili v prehľadnom článku.

Daňové priznanie za rok 2023: Najčastejšie otázky a odpovede

26. 3. 2024 | Redakcia

Daňové priznanie za rok 2023: Najčastejšie otázky a odpovede

Pri vypĺňaní daňového priznania často nastáva situácia, kedy si daňovník nevie rady a hľadá odpovede. Preto sme pripravili prehľadný zoznam najčastejších otázok a odpovedí.

Odklad daňového priznania. Ako postupovať a kedy sa oplatí?

12. 3. 2024 | Redakcia

Odklad daňového priznania. Ako postupovať a kedy sa oplatí?

Nestíhate podať daňové priznanie? Odložte si jeho podanie o pár mesiacov. Aké sú podmienky odkladu a ako ho podať správne?

Zamestnanci od februára zarobia viac: Štát im pridá vďaka daňovej úľave

27. 2. 2024 | Daniel Výcha

Zamestnanci od februára zarobia viac: Štát im pridá vďaka daňovej úľave

Vo februári dostanú zamestnanci vyššiu výplatu, čo je dôsledkom zvýšenia výšky nezdaniteľného minima, ktoré nadobudlo platnosť na začiatku tohto roka. Aká je jeho aktuálna hodnota a... celý článok

Prehľadný návod: Termíny a podmienky vrátenia preplatku pri daňovom priznaní za rok 2023

20. 2. 2024 | Redakcia

Prehľadný návod: Termíny a podmienky vrátenia preplatku pri daňovom priznaní za rok 2023

Ak podávate daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2023, v ktorom vám vyšiel preplatok, nezabudnite oň požiadať. Ako môže preplatok vzniknúť a kedy bude vyplatený?