Je po vlaňajších zmenách naozaj ťažšie získať hypotéku? Pozrite si, ako na to

Redakcia | rubrika: Článok | 23. 6. 2021
Úrokové sadzby hypoték sú na historických minimách a záujem ľudí o kúpu vlastného bývania je preto v posledných rokoch rekordný. Výsledkom je výrazný nárast zadlženia domácností. Od začiatku minulého roka Národná banka Slovenska opätovne sprísnila pravidlá, ktoré majú ochrániť zákazníkov s nižším príjmom, aby im prílišné zadlženie v prípade zhoršenia ekonomickej situácie nerobilo problémy so splácaním.
Je po vlaňajších zmenách naozaj ťažšie získať hypotéku? Pozrite si, ako na to

Zdroj: Shutterstock

Zmeny sa týkajú predovšetkým „povinnej rezervy“. Pocítia ich len tí, ktorí idú pri žiadosti o úver so splátkami takpovediac „na doraz“, či nemajú na investíciu do nehnuteľnosti k dispozícií vlastné úspory. Odborníci na hypotéky z VÚB banky, ktorá hypotekárny ošiaľ na Slovensku spustila a je jedným z lídrov na trhu, však konštatujú, že táto zmena sa väčšiny žiadateľov nedotkne.

Ako zistiť, či vám postačuje príjem?

Najjednoduchšie je prísť sa poradiť do banky. V ktorejkoľvek pobočke alebo v hypotekárnom centre vám presne spočítajú, akú maximálnu hypotéku môžete získať bez problémov. Aby ste si overili, akú hypotéku budete môcť v banke získať, požiadajte o hypotekárny certifikát, ktorým sa môžete preukázať predávajúcemu alebo realitnej agentúre.

Nemusíte mať ešte vybranú nehnuteľnosť na kúpu bývania. Výška hypotéky uvedená v hypotekárnom certifikáte je určená na základe kritérií, ktoré si stanovuje banka. Tento certifikát platí až tri mesiace a je zdarma.

Bude naozaj ťažšie získať hypotéku? Vieme, ako na to!

Zdroj: Shutterstock

VÚB má pre vás niekoľko dôležitých rád:

TIP 1:  Možnosť dofinancovania hypotéky

Ak nemáte nasporené peniaze a výška schválenej hypotéky nebude postačovať na kúpu vysnívaného bytu, prípadne na zariadenie, môžete požiadať VÚB o pôžičku s výhodným úrokom.

TIP 2: Znížte si poplatok za kataster

Celý proces podania žiadosti o hypotéku ste úspešne zvládli a hypotéku máte schválenú. Podpísané úverové a záložné zmluvy je potrebné odovzdať na kataster. Banka to spravidla vybaví za vás. Za podanie návrhu na vklad je potrebné počítať s poplatkom na katastri. Poplatok si znížite, ak pred návštevou katastra vyplníte na stránke www.katasterportal.sk dokument o zamýšľanom vklade a pripojte ho k návrhu na vklad.

TIP 3: Nezabudnite na poistenie

Pred čerpaním úveru je dôležité zabezpečiť poistenie nehnuteľnosti. Poistenie nehnuteľnosti, vrátane poistenia úveru a domácnosti, vám takisto vedia zariadiť priamo v banke aj v rámci úverovej zmluvy. Nemusíte chodiť do poisťovne a vybavíte všetko na jednom mieste v banke. Zriadením poistenia sa zabezpečíte pred nepredvídateľnými životnými situáciami.

TIP 4: Myslite na budúcnosť

Pri vybavovaní hypotéky myslite aj na finančnú rezervu, ktorá by vám mala pokryť dočasné výpadky príjmu v prípade nepredvídaných udalostí. Mala by byť vo výške minimálne troch mesačných splátok alebo mesačného príjmu. Vyhnete sa tak problémom so splácaním úveru.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+23
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce