Za kúrenie v krbe hrozí pokuta až 5 000 eur. Podľa nového zákona nemôžete spáliť čokoľvek

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 27. 9. 2024
S príchodom vykurovacej sezóny je dôležité vedieť, čím môžete kúriť vo svojej domácnosti. Nový zákon o ochrane ovzdušia, platný od júla 2023, zavádza prísne obmedzenia na spaľovanie tuhých palív. Ak porušíte tieto pravidlá, môžete čeliť pokutám až do výšky 5000 eur.
Za kúrenie v krbe hrozí pokuta až 5 000 eur. Podľa nového zákona nemôžete spáliť čokoľvek

Zdroj: Shutterstock

S príchodom chladnejších dní sa na Slovensku naplno rozbieha vykurovacia sezóna, no pre mnohých to znamená viac než len pohodlie teplého domova. Od júla 2023 totiž platí nový zákon o ochrane ovzdušia, ktorý prísne reguluje, čím je možné kúriť v domácnostiach. Ak nebudete dodržiavať tieto pravidlá, môžete čeliť vysokým pokutám, ktoré sa môžu vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

Čo sa smie páliť v krbe a čo nie?

Cieľom tohto zákona je zlepšiť kvalitu ovzdušia a bojovať proti dlhodobým problémom so znečistením, ktoré často spôsobujú práve domácnosti spaľujúce tuhé palivá. Zákon preto zaviedol množstvo obmedzení a zákazov, ktoré by mali prispieť k zníženiu emisií škodlivých látok do ovzdušia.

Konkrétne, zákon zakazuje domácnostiam spaľovať odpad a palivo vyrobené z odpadu, pokiaľ tieto nie sú spaľované v špecializovaných zariadeniach, ako sú spaľovne odpadu alebo zariadenia na spoluspaľovanie odpadov. Okrem toho je prísne zakázané používať hnedé uhlie energetické, lignit, uhoľné kaly, uhoľný prach a iné druhotné palivá v spaľovacích zariadeniach s menovitým tepelným príkonom do 0,3 MW.

Od začiatku roka 2024 je navyše zakázané spaľovať tuhé druhotné palivá, s výnimkou tých vyrobených z odpadového dreva, ktoré spĺňajú požiadavky určené príslušnými predpismi. Domácnosti však môžu naďalej využívať biopalivá a obnoviteľné plyny, ako sú bioplyn a vodík.

Pozor na pokutu až 5 000 eur

 

Kalendár

Dnes je Svetový deň noriem

Svetový deň štandardov sa každoročne oslavuje 14. októbra. Tento deň bol zvolený preto, lebo v roku 1946 sa v Londýne stretli delegáti z 25 krajín a rozhodli sa založiť Medzinárodnú organizáciu pre normalizáciu... Viac

Preskúmajte ďalšie dni v našom kalendári

Ak porušíte tieto pravidlá, hrozí vám pokuta až do výšky 5000 eur. Pri menej závažných porušeniach, ako je používanie zakázaných druhov uhlia a ďalších tuhých palív, môže pokuta dosiahnuť výšku 500 eur. Dokonca, ak vás kontrola prichytí priamo pri čine, môžete dostať pokutu na mieste až do výšky 1000 eur.

Kontrolu nad dodržiavaním tohto zákona majú obce a Slovenská inšpekcia životného prostredia. Ak má niekto podozrenie, že v niektorej domácnosti sa používa zakázané palivo, môže tento fakt nahlásiť svojej obci. Pri prvom podnete obec zašle prevádzkovateľovi spaľovacieho zariadenia do piatich pracovných dní písomné upozornenie. V ňom ho informuje, že je podozrivý z porušenia zákona o ochrane ovzdušia a zároveň ho varuje, že pri ďalšom podnete bude vykonaná kontrola. Ak dôjde k opakovanému podnetu, obec požiada inšpekciu, aby vykonala kontrolu priamo na mieste.

Inšpektori majú právo vstúpiť do bytu alebo domu a vykonať kontrolu, pričom prevádzkovateľ je povinný umožniť im prístup. Ak nie je prevádzkovateľ známy, zodpovednosť za dodržiavanie zákona nesie vlastník objektu.

Je preto dôležité, aby ste si dôkladne skontrolovali, čím kúrite, aby ste sa vyhli pokutám a zároveň prispeli k zlepšeniu kvality ovzdušia v okolí.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

vykurovacia sezóna

Toto ste už čítali?

Slováci majú na jeseň dôležitú povinnosť. Jej zanedbanie vás môže stáť celý majetok

14. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci majú na jeseň dôležitú povinnosť. Jej zanedbanie vás môže stáť celý majetok

Revízia komínov, kotlov a vykurovacích zariadení je pred zimnou sezónou kľúčová. Ak ju zanedbáte, hrozí vám mastná pokuta a to je ešte ten lepší prípad. Zariadenia v zlom stave môžu... celý článok

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

11. 10. 2024 | Natália Stašíková

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

V rozhodovaní o hypotéke alebo nájme u Slovákov väčšinou víťazí kúpa vlastnej nehnuteľnosti na dlh. To však nemusí byť vždy najlepšie riešenie. Prečo je vlastníctvo nehnuteľností na... celý článok

Nové ceny energií pre Slovákov: Mnohé domácnosti si priplatia stovky eur ročne

25. 9. 2024 | Ivana Sladkovská

Nové ceny energií pre Slovákov: Mnohé domácnosti si priplatia stovky eur ročne

Od roku 2025 sa slovenské domácnosti musia pripraviť na vyššie ceny energií, keďže vláda plánuje ukončiť dotácie na ceny plynu a elektriny. Tento krok pravdepodobne povedie k zvýšeniu... celý článok

Daň za psa v roku 2024: „Finta“, ktorou si ju ľudia znižujú, sa nemusí vyplatiť

26. 8. 2024 | Barbora Magočová

Daň za psa v roku 2024: „Finta“, ktorou si ju ľudia znižujú, sa nemusí vyplatiť

Výška dane za psa sa na rôznych miestach Slovenska môže výrazne líšiť. Vo väčších mestách dosahuje aj desaťnásobok sumy, ktorú by ste za svojho štvornohého miláčika ročne zaplatili... celý článok

Slováci sa musia pripraviť na drsné zdraženie plynu. Štát pomôže len vyvoleným

23. 8. 2024 | Redakcia

Slováci sa musia pripraviť na drsné zdraženie plynu. Štát pomôže len vyvoleným

Slovenské domácnosti čaká od začiatku budúceho roka výrazné zvýšenie cien plynu. Cena za megawatthodinu stúpne z 25 na 37 eur, čo predstavuje nárast o polovicu. Tento skok sa týka samotnej... celý článok