Premiér Robert Fico sa ostro ohradil voči návrhom zamestnávateľských zväzov, ktoré v rámci svojich predstáv o konsolidácii verejných financií navrhujú zrušiť niektoré sociálne opatrenia, ako sú 13. dôchodky, obedy zadarmo pre žiakov a študentov či bezplatná vlaková doprava pre študentov a dôchodcov. Hoci podľa jeho vlastných slov zamestnávateľov rešpektuje, tieto opatrenia považuje za kľúčové pre sociálne slabších a ich rušenie odmieta, píše Vofinanciach.sk.
Tri nezrušiteľné opatrenia
Na sociálnej sietiFico napísal, že zamestnávatelia by mali začať každú diskusiu o úsporách vetou: „Vláda R. Fica musí urobiť poriadok v rozpočte, lebo vlády I. Matoviča, E. Hegera a Ľ. Ódora z PS jej odovzdali najhoršie financie v celej EÚ.“ Tvrdí, že konsolidácia, ktorú nazýva „Matovičova, Hegerova a Ódorova daň“, nemôže byť namierená len proti sociálne najzraniteľnejším skupinám a vyzýva, aby sa do nej zapojili aj zamestnávatelia.
Premiér zároveň spochybnil efektivitu niektorých úsporných návrhov, ako je zlúčenie ministerstiev, ktoré by podľa neho štátu prinieslo len „pinac“, teda zanedbateľné úspory. Rovnako považuje za politicky neuskutočniteľné zrušenie vyšších územných celkov (VÚC). Na margo medzinárodnej politiky sa vyjadril aj k postojom predsedu SNS, ktorý namieta sankcie voči Rusku. Fico pritom zdôraznil, že hoci ani on neverí v účinnosť sankcií, Slovensko bude vetovať len tie, ktoré ho priamo poškodzujú. „Kladiem otázku, ako poškodzuje Slovensko obmedzenie ruskej tieňovej flotily plavidiel?“, pýta sa premiér.
Zamestnávatelia: Zrušme 13. dôchodky a aspoň 1 sviatok
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) však tvrdí, že verejné financie možno konsolidovať najmä cez výdavkovú stránku rozpočtu a nie prostredníctvom zvyšovania daní. Prezident AZZZ Rastislav Machunka upozornil, že bez dôsledných krokov sa rozpočtová nerovnováha môže ďalej prehlbovať, čo by v budúcnosti ohrozilo schopnosť štátu financovať verejné služby.
Zamestnávatelia preto navrhujú sériu úsporných opatrení – od zrušenia plošných sociálnych výdavkov až po zefektívnenie prevádzky štátnej správy. Medzi ich konkrétne návrhy patrí nielen spomínané zrušenie 13. dôchodkov, ale aj ukončenie dotovania obedov a vlakovej dopravy „zadarmo“. V oblasti sociálnej politiky odporúčajú napríklad zavedenie klesajúcej podpory v nezamestnanosti po treťom mesiaci, čo by podľa nich mohlo urýchliť návrat nezamestnaných na trh práce.
V energetike sa AZZZ inšpiruje českým modelom – prechod od plošných dotácií k adresnej pomoci považujú za efektívnejší a menej nákladný prístup. Ako ďalší krok na šetrenie navrhujú aj zrušenie jedného zo štátnych sviatkov. Celkovo sa zamestnávatelia prikláňajú k zásade, že pomoc má byť adresná a cielená – len tak možno zabezpečiť efektívne využívanie verejných prostriedkov bez neprimeraného tlaku na štátny rozpočet. O energetickej pomoci v Česku nedávno pre Aktuality prehovoril český ekonóm Petr Bartoň. Zatiaľ čo slovenská vláda minula na energopomoc viac ako 4,5 miliardy eur, česká vyplatila ľuďom asi 1,5 miliardy.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.