Prevod bude trvať niekoľko sekúnd. Vo februári štartujú okamžité platby

Redakcia | rubrika: Článok | 24. 1. 2022
Už len pár dní a Slovensko sa dočká ďalšej digitálnej bankovej novinky – okamžitých platieb. Kým dnes trvajú medzibankové prevody minimálne deň, od 1. februára to budú sekundy.
Prevod bude trvať niekoľko sekúnd. Vo februári štartujú okamžité platby

Zdroj: Shutterstock

Podľa údajov Slovenskej sporiteľne sa to týka až troch štvrtín platieb. To je počet štandardných platieb, ktorý pošlú klienti sporiteľne interne a do ďalších dvoch veľkých bánk, ktoré tiež plánujú spustiť okamžité platby v rovnakom čase ako Slovenská sporiteľňa. Klienti by mali získajú túto inováciu automaticky ako súčasť balíka služieb, teda nemali by platiť nič navyše.

Čo sú okamžité platby?

Okamžité platby sú naozaj veľkou technologickou inováciou v platení. Úspešne už fungujú vo svete a od februára 2022 ich môžu využívať aj ľudia na Slovensku.  Doteraz trval prevod peňazí do druhej banky jeden pracovný deň. Okamžité platby prinášajú možnosť posielať a prijímať peniaze z jednej do druhej banky za pár sekúnd.

Táto služba bude dostupná 24 hodín denne, 365 dni v roku, bez ohľadu na víkend alebo sviatky. Okamžité platby budú však fungovať iba medzi bankami, ktoré sa rozhodli túto službu ponúkať. Teda je potrebné, aby službu podporovala banka odosielateľa a súčasne aj banka príjemcu. Aktuálne sú to tri najväčšie banky na trhu, cez ktoré ide výrazný podiel všetkých transakcií na Slovensku.

Výhody okamžitých platieb

Takéto ultra rýchle platby prinesú veľa výhod. Znamená to napríklad, že sa s kolegami za spoločný obed či na darček poskladáte aj cez mobil na pár klikov - jeden človek zaplatí účet kartou a zvyšní mu za pár sekúnd pošlú peniaze na účet. Benefity prinesú nielen ľuďom, ale aj firmám.

Rýchlejšia úhrada faktúr a pohľadávok prinesie efektívnejšie riadenie financií, zníži potrebu externého financovania na prekrytie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami, tiež sa zefektívnia procesy v elektronickom obchode.

Určite sa potešia aj majitelia e-shopov, ktorým to prinesie ďalší atraktívny spôsob platenia za služby. Poslúžia aj pre drobných remeselníkov, keďže aj za ich služby klient niekedy zaplatí stovky eur, pričom nezvyknú mať platobný terminál.

S Payme okamžite aj cez chatovacie aplikácie

Spoločné náklady je dnes možné rozúčtovať aj pomocou aplikácií ako Messenger či WhatsApp. Umožňuje to služba Payme, za vývojom ktorej stoja členovia Slovenskej bankovej asociácie. Funguje v každej četovacej aplikácii, netreba sa nikde registrovať ani zadávať osobné údaje.

Pomocou Payme si priamo v aplikácii svojej banky alebo na stránke payme.sk jednoducho vygenerujete žiadosť o platbu, ktorá bude mať formu webového odkazu. Ten pošlete cez četovaciu aplikáciu, esemeskou alebo e-mailom.

Príjemca klikne na odkaz, automaticky sa dostane do svojej bankovej aplikácie alebo internetbankingu, kde sa mu zobrazí vyplnený platobný príkaz. Ten už len potvrdí a peniaze sú na ceste k vám. Vďaka okamžitým platbám prídu na účet v priebehu pár sekúnd.

Okamžité platby cez Georgea

Okamžité platby môžu posielať klienti Slovenskej sporiteľne cez Georgea či internetbanking pre firmy Business24. Aby platba prešla ako okamžitá, je potrebné, aby službu podporovala banka odosielateľa a súčasne aj banka príjemcu.

Poslať okamžitú platbu by malo byť jednoduché - klienti si tak ako doteraz zadajú platobný príkaz cez Georgea či firemné bankovníctvo Business24 a označia tlačidlo, aby platba odišla ako okamžitá. Služba bude dostupná 24 hodín denne, 365 dní v roku, bez ohľadu na víkend alebo sviatky.

„Potenciál okamžitých platieb je obrovský, keďže okrem bánk na Slovensku bude možné posielať či prijímať rýchle platby do akejkoľvek inej banky v 36 krajinách, ktorá túto službu ponúka. Presne takto v našej banke tvoríme inovácie – aby boli dostupné a užitočné pre čo najviac klientov,“ dodáva Milan Hain, člen predstavenstva zodpovedný za IT a bankové operácie Slovenskej sporiteľne.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci sú úplní majstri platieb na internete. Využívame ich čoraz viac, ukázal prieskum

11. 7. 2024 | Redakcia

Slováci sú úplní majstri platieb na internete. Využívame ich čoraz viac, ukázal prieskum

Slováci si veľmi rýchlo obľúbili inovácie, akou je napríklad digitálna peňaženka. Ako ukázal prieskum MasteCard, až tretina Slovákov uprednostňuje tento typ platby, keďže sa im nechce... celý článok

Popularita mladej banky raketovo rastie. Slováci v nej majú viac ako 180 miliónov eur

10. 7. 2024 | Redakcia

Popularita mladej banky raketovo rastie. Slováci v nej majú viac ako 180 miliónov eur

Revolut, jedna z najhodnotnejších európskych fintechových spoločností, hlási rekordný rok. S príjmami vo výške 2,1 miliardy eur a ziskom pred zdanením 503 miliónov eur, Revolut upevňuje... celý článok

Karta alebo bankomat? Ako platiť na dovolenke a neprísť zbytočne o peniaze

4. 7. 2024 | Natália Stašíková

Karta alebo bankomat? Ako platiť na dovolenke a neprísť zbytočne o peniaze

Letné dovolenky sú v plnom prúde a otázka, či platiť kartou alebo v hotovosti, je stále aktuálna. Platobné karty ponúkajú bezpečnosť a často aj výhodnejšie kurzové prepočty, no aj tu... celý článok

Slovenské banky končia s obľúbeným produktom, ktorý vynášal až 15 % ročne

1. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovenské banky končia s obľúbeným produktom, ktorý vynášal až 15 % ročne

Vkladná knižka bola svojho času naozaj výhodným bankovým produktom a výnosy na nej boli skutočne zaujímavé. V súčasnosti ich banky už neponúkajú, naopak, končia s nimi. Na vkladných... celý článok

Priložte oko. Vo vybraných obchodoch testujú platenie bez karty či telefónu

13. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Priložte oko. Vo vybraných obchodoch testujú platenie bez karty či telefónu

Bezkontaktné platby hodinkami a telefónmi vyzerajú pri tejto technológii ako z doby kamennej. V Poľsku testujú terminály, ktorým na zaplatenie stačí vaše oko.