Prevod do 10 sekúnd? Tri slovenské banky spustia okamžité platby už o rok

Roland Regely | rubrika: Článok | 3. 2. 2021
NBS umožní okamžité platby aj na Slovensku. Spoločnosť TransferWise prostredníctvom riešenia Visa Direct zase zjednoduší medzinárodné prevody peňazí v Európe.
Prevod do 10 sekúnd? Tri slovenské banky spustia okamžité platby už o rok

Zdroj: Shutterstock

Predstavte si, že pošlete peniaze z jednej banky do druhej a oni prídu do pár sekúnd. Bolo by to skvelé, však? Okamžité prevody peňazí sa blížia aj ku nám na Slovensko, avšak prídu najskôr v roku 2022. Novinku už ohlásili tri slovenské banky, ktoré patria medzi najväčšie - Tatra banka, SLSP a VÚB.

Posielanie peňazí pre bežných spotrebiteľov a firmy by pritom v dnešnom prepojenom svete malo byť také jednoduché a bežné ako odoslanie SMS správy. Avšak nejde to tak rýchlo, ako by sme očakávali a tak sa spotrebitelia a podniky ešte stále v mnohých prípadoch musia zmieriť s manuálnymi procesmi, vysokými poplatkami a používaním hotovosti, aby mohli priateľom, rodine či obchodným partnerom poslať peniaze. 

Jednej významnej novinky sme sa dočkali už aj minulý rok. Pomerne dlho bola stanovená maximálna suma transakcie na 15 000 EUR, od 1. 7. 2020 sa táto suma zvýšila na 100 000 EUR.

 

Na okamžité platby si počkáme do roku 2022

Okamžité platby prinesú viaceré benefity pre firmy i spotrebiteľov. V prípade okamžitých platieb sú totiž peniaze k dispozícii na účte príjemcu do niekoľkých sekúnd, a to 24 hodín denne, 365 dní do roka. 

V niektorých európskych krajinách táto možnosť už existuje, napríklad v susednom Česku. Česi to majú jednoduchšie, pretože nemajú euro, ale vlastnú domácu menu.

Mimoriadne populárne sú tieto platby už aj v škandinávskych krajinách. Okamžité platby používa napríklad Švédsko alebo Dánsko. 

To, kedy sa na Slovensku dočkáme instantných platieb, závisí aj od slovenských bánk a ich spoločnom postupe. Niektoré banky už budú mať takéto okamžité platby k dispozícii aj tento rok, avšak zatiaľ ich budú môcť používať len v limitovanom režime.

Centrálna banka podľa TASR dodala, že predpokladom spustenia systému od februára budúceho roka je, aby okamžité platby poskytovali minimálne traja poskytovatelia platobných služieb. Tí potvrdili svoj záujem a zaslali NBS potrebné vyhlásenie.

Čo prinesú okamžité platby?

 • Prevody z účtu na účet sa pripíšu do 10 sekúnd, nie za 1-2 dni ako to je v súčasnosti.
 • Platiť a prijímať platby sa bude dať v režime 7/24/365, to znamená stále, aj cez víkendy a sviatky.
 • Príjemca platby bude môcť peniaze hneď použiť.
 • Platby do 100-tisíc eur budú okamžité
 • Dostupné budú nové inovatívne typy platieb s využitím inteligentných zariadení.
 • Obchodník dostane peniaze na účet krátko po zaplatení, ľahko sa tak vytlačí hotovosť tam, kde sa nedá platiť kartou pre chýbajúci terminál.
 • Kto využije napríklad službu Payme a nechá si poslať platbu prostredníctvom linku, môže dostať zaplatené do niekoľkých sekúnd.
 • Firmám systém môže znížiť počet oneskorených platieb a urýchliť úhradu faktúr.
 • Podporí sa ľahšie riadenie toku hotovosti firmy a minimalizuje potreba externého financovania na prekrytie dočasnej platobnej neschopnosti.
 • Urýchlia a zefektívnia sa procesy v elektronickom obchode, hlavne pri ukončení nákupu – minimalizuje sa riziko neuhradenej platby.
 • V štátnej správe sa urýchlia platby daní, sociálneho poistenia a ostatných správnych poplatkov.

Visa tiež vylepšuje svoju technológiu

Spoločnosť Visa pracuje s partnermi a klientmi na zjednodušení, digitalizácii a znížení nákladov v rýchlo rastúcom svete prevodov. Má sa tak stať aj vďaka riešeniu Visa Direct, ktoré sľubuje platby v reálnom čase. Pomocou tohto riešenia sa za posledný rok spracovali už vyše 2 miliardy transakcií. 

Visa pred nedávnom oznámila, že globálna technologická spoločnosť pre medzinárodné platby TransferWise začne svojim zákazníkom poskytovať ďalšiu funkciu, ako rýchlo a bezpečne prevádzať peniaze na debetné karty v reálnom čase. Túto integrovanú službu, ktorá bola pôvodne dostupná v Španielsku, plánuje spoločnosť uviesť do prevádzky aj v Rumunsku, Maďarsku, Českej republike a Bulharsku. 

S TransferWise majú zákazníci možnosť vopred poznať štruktúru poplatkov a takisto im poskytuje transparentný prehľad nákladov spojených s odosielaním a prijímaním cezhraničných platieb. Spoločnosť TransferWise plánuje v roku 2020 pokračovať v spolupráci so spoločnosťou Visa a integrovať Visa Direct do svojej ponuky postupne v celej Európe, aj celosvetovo.

„Technológie nás síce zbližujú, stále však nevyriešili všetky výzvy spojené s cezhraničným prevodom peňazí,“ povedal Marcel Gajdoš, generálny riaditeľ Visa pre Českú republiku a Slovensko. „Vďaka spolupráci s TransferWise majú naši klienti možnosť prostredníctvom Visa Direct posielať a prijímať medzinárodné platby jednotlivcom a malým firmám rýchlo a bezpečne.“ 

Peniaze rovno na platobnú kartu

S cieľom zaviesť riešenie Visa Direct celosvetovo spolupracuje Visa s ďalšími finančnými inštitúciami, technologickými partnermi ako napríklad EMQ, MoneyGram a Remitly  – aby si mohli majitelia účtov vo viac ako 200 krajinách pripísať platby rovno na kartu, a to všetko cez jediné miesto pripojenia. 

Obdobnú technológiu posielanie peňazí priamo na platobnú kartu umožňuje napríklad Apple Pay alebo Google Pay.

„Cieľom TransferWise je umožniť efektívny, rýchly a transparentný presun peňazí po celom svete,“ povedal Kristo Käärmann, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti TransferWise. „Integrácia riešenia Visa Direct zjednodušuje celý proces prevodov peňazí a približuje nás k dosiahnutiu tohto cieľa.“

Spoločnosť Visa nedávno tiež získala Earthport, jednu z najväčších nezávislých sietí ACH na svete. Kombinovaná ponuka, ktorá zlúči existujúce funkcionality Visa a siete Earthport, umožní klientom Visa Direct vykonávať tzv. push platby pre väčšinu populácie používajúcej bankové služby, a to prostredníctvom jediného pripojenia. Práve toto je kľúčovým prvkom k dosiahnutiu cieľa spoločnosti Visa: byť jediným miestom pripojenia - sieťou sietí - pre tisíce finančných inštitúcií a miliardy koncových používateľov z celého sveta.

Anketa

Akú máte banku?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vykradli vám účet? Nezúfajte. Banka vie peniaze vrátiť

7. 11. 2022 | Barbora Magočová

Vykradli vám účet? Nezúfajte. Banka vie peniaze vrátiť

Aj vaša banka vás určite pravidelne upozorňuje na podvody vedúce ku „krádežiam“ peňazí z účtov. Jej správy neberte na ľahkú váhu; dodržiavanie odporúčaní je kľúčom k tomu, aby ste sa... celý článok

Od 1. 1. 2023 získa štát lepší prístup k informáciám o vašom bankovom konte. Čo to bude znamenať?

21. 10. 2022 | Barbora Magočová

Od 1. 1. 2023 získa štát lepší prístup k informáciám o vašom bankovom konte. Čo to bude znamenať?

Od nového roka má byť uvedený do prevádzky centrálny register účtov. Čo všetko sa z neho bude dať zistiť o vašich financiách? Čítajte, na čo a komu bude vlastne register slúžiť.

Veľký prehľad bankových účtov a poplatkov

20. 10. 2022 | Redakcia

Veľký prehľad bankových účtov a poplatkov

Bankový účet je nástroj, ktorý slúži každému na iné účely, plní iné potreby a spĺňa konkrétne požiadavky. Neexistuje preto jeden najlepší účet pre každého. Náš kompletný prehľad osobných... celý článok

Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

26. 9. 2022 | Marek Mittaš

Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

Hlavné dekoračné prvky počas jesene sú tradične tekvička, suché listy a konár šípok. Ak však budete chcieť túto jeseň svoj interiér osviežiť, a nielen vytiahnuť klasické evergreeny,... celý článok

Používate na dovolenke platobnú kartu? Na týchto 5 vecí si dajte určite pozor

10. 8. 2022 | Marek Mittaš

Používate na dovolenke platobnú kartu? Na týchto 5 vecí si dajte určite pozor

Platba kartou v zahraničí je praktická, výhodná a bezpečná. Záleží však na tom, akú kartu vlastne používate, na aký typ nákupov a ako zabezpečíte jej ochranu. A to nielen pre prípad... celý článok