Platby kartou na internete: ako bezpečne nakupovať vianočné darčeky

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 20. 11. 2012
Čoraz viac ľudí preferuje nákupy vianočných darčekov online, pretože je to rýchle, jednoduché a pohodlné. Je však dôležité byť obozretný a dbať na správne používanie svojich platobných kariet.
Platby kartou na internete: ako bezpečne nakupovať vianočné darčeky

Zdroj: Shutterstock

Čoraz viac ľudí preferuje nákupy darčekov na internete
Prostredníctvom internetu môžete v súčasnosti využiť ponuku rôznych internetových obchodov, ktorých sortiment sa neustále rozrastá. Niet sa čomu diviť, že mnohí nakupujú radšej z pohodlia svojho domova ako by mali „lietať“ po obchodoch. Internetové platby v súčasnosti zaznamenávajú boom a využíva ich stále viac a viac ľudí. Inak tomu nie je ani v prípade blížiacich sa vianočných sviatkov, s ktorými je bezprostredne spojený nákup darčekov pre svojich blízkych. Čoraz viac ľudí preferuje ich nákupy na internete, pretože je to rýchle, jednoduché a veľmi pohodlné.  Je však dôležité byť obozretný a dbať na správne používanie svojich platobných kariet – predídete tak zbytočným komplikáciám a nepríjemnostiam, ktoré vznikajú často z ich nesprávneho, neopatrného a nedostatočne uvedomelého používania. Podozrivých prípadov, zneužití a odcudzení platobných kariet totiž neustále pribúda.

Čo k nákupu cez internet potrebujete?
Na to, aby ste mohli platiť kartou za vaše nákupy na internete, je potrebné spĺňať niekoľko kritérií: Musíte byť držiteľom takej platobnej karty, ktorá umožňuje platby cez internet a na vašej platobnej karte musíte mať aktivované internetové platby. Je veľmi vhodné mať nastavený dostatočne vysoký limit na internetové platby a v neposlednom rade sa uistite, že máte na svojom účte dostatok finančných prostriedkov. Nakupovanie na internete je veľmi jednoduché. Vyberiete si tovar či službu a následne zaplatíte. Na to, aby ste mohli uskutočniť platbu cez internet, budete potrebovať niekoľko údajov, ktoré nájdete priamo na vašej platobnej karte. Ide o:

  • Číslo vašej platobnej karty – ide o číslo na prednej strane karty,
  • Meno držiteľa karty,
  • Dátum expirácie karty,
  • Obchodník od vás môže požadovať tzv. CVV2/CVC2 kód – ide o trojmiestny kód, ktorý nájdete na zadnej strane vašej platobnej karty na prúžku, kde je váš podpis,

Údaje ako adresa, bydlisko nie sú k overeniu platnosti platobnej karty potrebné, avšak je vhodné ich zadať pre prípadné reklamácie.

Buďte opatrní!
Pri platbe však musíte byť veľmi opatrní. Ak by niekto zistil číslo vašej platobnej karty, meno a dobu platnosti, mohol by ju veľmi ľahko zneužiť. Je preto dôležité, aby ste boli opatrní a dodržiavali niekoľko základných pravidiel, čím sa vyhnete zbytočným komplikáciám a nepríjemnostiam:

  • Číslo vašej karty poskytujte len dôveryhodným obchodníkom

Kartou sa odporúča platiť len na dôveryhodných obchodných miestach a internetových serveroch. Nákup je najbezpečnejší len u overených obchodníkov. Mali by ste preferovať platby u obchodníkov, ktorý podporujú bezpečnostný štandard kartových spoločností MasterCard a VISA. Neplaťte týmto spôsobom, pokiaľ si nie ste úplne istý, že obchodník je naozaj seriózny a že jeho stránky poskytujú dostatočnú úroveň zabezpečenia.

  • Presvedčte sa, že komunikácia medzi vami a internetovým obchodom je zabezpečená

Znamená to, že obchodník má zakódovaný prenos údajov o vašej platobnej karte – používa protokol SSL (grafické znázornenie v podobe zlatého zámku) alebo 3D-Secure protokol, ktorý je na interentových stránkach obchodníkov zobrazený ako „Verified by Visa“ v prípade kartovej spoločnosti Visa alebo „MasterCard SecureCode“ v prípade spoločnosti MasterCard. Tieto údaje o zabezpečení by mali byť zverejnené na internetovej stránke obchodu.

  • Údaje o karte nie je bezpečné zadávať na stránku, ktorej adresa sa začína http://

V prípade HTTP protokolu sa informácie prenášajú cez nezašifrované pripojenie a teda ak by niekto údaje pri ich prenose zachytil, ľahko ich môže zneužiť. Na prenos dôverných informácií sa používa HTTPS protokol, kedy počítač údaje zakóduje, odošle ich a obchodník si ich rozkóduje.

  • Neprihlasujte sa z cudzieho počítača

Neodporúča sa nakupovať ani z verejnej kaviarne. Počítače by mohli obsahovať vírusy, ktoré zachytia údaje o karte a odošlú ich inam, ako ste si plánovali. Pozor aj na otvorenú WIFI sieť. Ak ste pripojený cez WIFI, tak si dajte pozor na to, aby ste nezdieľali súbory z vášho počítača. Všetky, ktoré totiž zdieľate, môžu vidieť aj ostatné osoby pripojené na túto sieť.

  • Zistite si, aký je postup pri reklamovaní alebo vrátení tovaru

Je veľmi dôležité vedieť, ako máte postupovať v prípade reklamácie či vrátenia zakúpeného tovaru. Veľký pozor si dajte na obchodníkov, ktorí tieto informácie nechcú poskytnúť. Taktiež je dobré schovať si všetky materiály týkajúce sa transakcie, napríklad vytlačené kópie objednávky a číslo potvrdenia. Ak platíte kartou a transakciu sa z nejakého dôvodu nepodarilo zrealizovať, zaznačte si všetky potrebné údaje a nechajte si doklad o platbe v hotovosti v prípade reklamácie, teda prípadu, že by sa táto položka náhodou objavila vo vašom výpise.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register