Tipy a triky, ako zabrániť zneužitiu platobnej karty

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 25. 7. 2012
Ako sa má platobná karta "správne“ používať a čo robiť v prípade jej odcudzenia? Prinášame vám niekoľko užitočných rád a tipov, ako zabrániť zneužitiu platobenj karty. Aj počas letných prázdnin!
Tipy a triky, ako zabrániť zneužitiu platobnej karty

Zdroj: Shutterstock

Debetná a kreditná platobná karta je v dnešnej dobe pohodlným, rýchlym a šikovým nástrojom platenia v širokej sieti obchodov, reštaurácií, čerpacích staniciach a ďalších obchodných miestach. Pre mnohých sa platobná karta stala neoddeliteľnou súčasťou života a takmer každý z nás ju využíva aj počas zahraničnej dovolenky. Ako sa však karta má „správne“ používať a čo je nutné urobiť v prípade jej odcudzenia? Prinášame vám niekoľko rád a tipov, ako zabrániť zneužitiu platobnej karty:

 

 • Akonáhle obdržíte platobnú kartu, nezabudnite si ju na zadnej strane podpísať. Nepoužívajte v žiadnom prípade tlačené písmo a použite ideálne takú fixku, ktorá je odolná a po niekoľkých týždňoch či mesiacoch sa nezmaže. Nezabudnite si urobiť kópiu podpisového vzoru.
 • Zapamätajte si svoj PIN kód, nikdy ho nemajte napísaný niekde v peňaženke alebo dokonca na svojej platobnej karte. Ak si ho nedokážete zapamätať, využite radšej možnosť zmeny PIN kódu cez bankomaty na číslo, ktoré si ľahko zapamätáte,Takisto ho nikomu neprezrádzajte – ani svojim blízkym.
 • Platobnú kartu nikomu nepožičiavajte, a teda ani príbuzným alebo kamarátom.
 • Odporúča sa nosiť platobnú kartu oddelene od finančnej hotovosti a vašich osobných dokladov.
 • Pravidelne kontrolujte, či máte svoju platobnú kartu stále pri sebe, uisťujte sa priebežne, či ste ju niekde nezabudli alebo nestratili – najmä ak ňou často platíte.
 • Kartu majte stále na očiach – ak platíte kartou pri pokladni, tak personál by s vašou kartou nemal nikam odchádzať alebo s ňou iným nezvyčajným spôsobom narábať či manipulovať. Vždy ta tiež uistite, že karta, ktorá vám je vrátená, je skutočne tá vaša.
 • Majte taktiež vždy na pamäti, že sa nejedná len o obyčajnú kartu. Platobná karta totiž predstavuje bezhotovostnú formu vašich peňazí. Buďte prítomní pri každej platbe platobnou kartou.
 • Kartou sa odporúča platiť len na dôveryhodných obchodných miestach a internetových serveroch.
 • Pravidelne si kontrolujte výpis z účtu, ktorý dostávate poštou, osobne na pobočke alektronicky. Všetky uskutočnené transakcie sa musia zhodovať.
 • Ak platíte kartou a transakciu sa z nejakého dôvodu nepodarilo zrealizovať, zaznačte si všetky potrebné údaje a nechajte si doklad o platbe v hotovosti v prípade reklamácie, teda prípadu, že by sa táto položka náhodou objavila vo vašom výpise.
 • Starostlivo uchovajte všetky účty, letenky alebo iné cestovné doklady, na ktorých je uvedené číslo vašej platobnej karty. Rovnako platí pravidlo, že by ste nemali s nikým diskutovať o údajoch vašej platobnej karty či už osobne, telefonicky alebo e-mailom.
 • Ak zadávate v bankomate alebo v obchode pri pokladni svoj PIN kód, zakryte číselník radšej telom a rukou. Zabránite tým nechcenému odpozorovaniu kódu.
 • Majte pri sebe núdzové telefónne číslo na banku, ktorá vám vašu platobnú kartu vydala, aby ju mohla ihneď zablokovať.V prípade straty karty alebo jej odcudzenia a vám toto číslo výrazne uľahčí komunikáciu s bankou.
 • Krádež platobnej karty ohláste vo vlastnom záujme aj na polícii.

Pozor si dajte aj na skimming

Skimming, resp. podvodné načítanie údajov z magnetického prúžku platobných kariet v bankomatoch, je celosvetovým fenoménom. Ide o metódu, ktorú zaraďujeme medzi podvody s platobnými kartami. Pri tzv. skimmingu dochádza k skopírovaniu údajov z magnetického prúžku platobnej karty na inú kartu bez toho, aby ste o tom vedeli. Skimmermi nazývame tie zariadenia, ktoré údaje z magnetického prúžku načítajú a sú väčšinou umiestnené do bankomatu tak, aby vyzerali ako jeho súčasť. A vy tak namiesto do bankomatu vložíte svoju platobnú kartu do tohto skimmera, ktorý si údaje z vašej karty načíta do svojej pamäte. Za skimmingom stoja zväčša veľmi dobre organizované skupiny, ktoré väčšinou zneužijú „ukradnuté“ údaje mimo krajinu, v ktorej ich získali. 

Ako čo najbezpečnejšie vyberať hotovosť z bankomatu

 • Pri výbere z bankomatu či platbe by ste mali byť nanajvýš obozretní. Prinášame vám niekoľko rád a tipov, ako môžte predísť zneužitiu platobnej karty:Vždy si dôkladne obzrite bankomat, do ktorého chcete svoju platobnú kartu vložiť,
 • Pred vložením platobnej karty do vstupného otvoru sa uistite, že otvor nie je mechanicky poškodený alebo ním nebolo inak manipulované,
 • Pri zadávaní PIN kódu sa vždy dobre uistite, či vás niekto nepozoruje,
 • Všetky operácie uskutočňujte zásadne bez asistencie cudzej osoby,
 • PIN Kód zadávajte výhradne na klávesnici bankomatu, nikdy nie na zariadení, ktoré je na vstupných dverách samoobslužnej zóny, v ktorej je bankomat umiestnený,
 • Ak zadávate v bankomate alebo v obchode pri pokladni svoj PIN kód, zakryte číselník radšej telom a rukou, takisto tým zabránite nechcenému odpozorovaniu kódu,
 • Pri akomkoľvek podozrení, že je na bankomat pripevnené neobvyklé zariadenie alebo neštandardnom správaní bankomatu doň radšej kartu nevkladajte a hneď informujte banku, prípadne políciu, a v takom prípade z neho rozhodne nevyberajte peniaze,
 • V prípade, že vám bankomat nevydá bankovky, skontrolujte, či nebol na otvor nainštalovaný nejaký falošný kryt,
 • Odporúča sa vyberať hotovosť z bankomatov, ktoré majú tzv. diskrétnu zónu, čo znamená, že si peniaze vyberáte v uzavretom priestore a nie na frekventovanej ulici,
 • Ak bankomat používate v noci, tak sa dobre uistite, že je dobre osvetlený.

Ostražitosti nie je nikdy dosť
Skimming sa stal celosvetovým fenoménom, za ktorým stoja veľmi dobre organizované skupiny podvodníkov, ktorých cieľom je zneužitie údajov z cudzej platobnej karty. Ak zaregistrujete na bankomate, z ktorého si vyberáte hotovosť, niečo zvláštne alebo si všimnete neštandardné správanie bankomatu, ihneď kontaktujte príslušnú banku alebo políciu a peniaze si z tohto bankomatu určite nevyberajte. Mnoho prípadov skimmingu je odhalených najmä vďaka všímavosti klientov. Znie to síce ako klišé, ale skutočne dbajte na správne uchovávanie a používanie svojich platobných kariet – predídete tak zbytočným komlikáciam a nepríjemnostiam, ktoré vznikajú často z ich nesprávneho, neopatrného a nedostatočne uvedomelého používania. Podozrivých prípadov, zneužití a odcudzení platobných kariet totiž neustále pribúda, a to nielen doma, ale aj v zahraničí.  

 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

bankomat, PIN, Platobná karta

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce