Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 13. 9. 2010
Ste poberateľom dôchodku a chcete si ho nechať posielať na účet v banke? Čo preto musíte urobiť a na aké bankové účty je „dovolené“ dôchodok zasielať?
Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke

Zdroj: Shutterstock

V prvom rade, nie v každej banke si môžete zriadiť účet na príjem dôchodku.  Na to, aby vôbec banka mohla poskytovať takýto typ bežných účtov, musí mať podpísanú zmluvu so Sociálnou poisťovňou. V súčasnosti  tak urobili tieto banky:

  • Tatra banka, a.s., Privatbanka, a.s.,ČSOB, a.s.,Volksbank Slovensko, a.s.,OTP banka, a.s., VÚB, a.s., Dexia banka Slovensko a.s., UniCredit Bank Slovakia a.s., Slovenská sporiteľňa, a.s., Národná banka Slovenska,mBank (BRE Bank Sa)

Pravidlá pre dôchodkový účet

Aby mohol byť váš dôchodok (a to nielen starobný) zasielaný na účet v banke, musí tento účet spĺňať niektoré náležitosti:

  • dôchodkové dávky sa poukazujú nielen na účet osobitne zriadený na tento účel.
  • majiteľ účtu je dôchodca
  • ak ide o poberateľa sirotského dôchodku je majiteľom účtu jeho zákonný zástupca
  • ak je majiteľom dôchodca, účet nemôže byť použitý na podnikateľské účely
  • disponovať s prostriedkami na účte môže jeho majiteľ alebo ním určený spoludisponent

Ako postupovať ďalej

Ako poberateľ dôchodkovej dávky, musíte si zriadiť dôchodkový účet v jednej z vyššie spomínaných bánk a potom vyplniť žiadosť „Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke“. (Toto tlačivo si môžete aj priamo stiahnuť do vášho počítača tu.)

Na žiadosti potvrdí banka totožnosť dôchodcu a správnosť čísla účtu. Takto potvrdenú a podpísanú žiadosť odovzdáte na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa si však necháva priestor tri mesiace, kým zrealizuje zasielanie dávok na účet. Do tej doby budete dostávať dávky v hotovosti na adresu vášho bydliska.

Čo ak dôchojde k vypovedaniu zmluvy?

Ak dôjde k vypovedaniu zmluvy, uzatvorenej medzi Sociálnou poisťovňou a bankou, bude Sociálna poisťovňa vyplácať dávky ďalej v hotovosti na adresu bydliska. Je však nutné, aby ste podpísali Žiadosť o výplatu dávok v hotovosti poštou. Táto žiadosť je súčasťou žiadosti na „Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke“ na zadnej strane. Preto je vhodné podpísať túto žiadosť už pri požiadaní o zasielanie dôchodku na účet v banke.

V prípade, že nemáte podpísanú žiadosť o výplatu dávok v hotovosti poštou a dôjde k výpovedi zmluvy medzi Sociálnou poisťovňou a bankou, v ktorej máte zriadený účet, Sociálna poisťovňa zastaví výplatu dávok dovtedy, kým sa nedohodne spôsob výplaty dávok.

Prehľad účtov - dôchodkových účtov

BankaNázov účtuPoplatok za vedenie
VÚB BankaVÚB Senior0,30 €
Slovenská SporiteľňaSPOROžíro senior1 €
Poštová bankaPOSTKONTO Senior0
UniCredit BankSenior Balík0,33 €
VolksbankKonto tretieho veku1,99 €
Zdroj: Porovnanie bežných účtov pre poberateľov dôchodku

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce