V národných parkoch počíta s reštrikciami ohľadom pohybu ľudí či domácich zvierat takmer každý. Možno ste ale nevedeli o zákazoch, ktoré treba rešpektovať aj v bežnej prírode. Za ich porušenie môže hroziť aj horší následok než len peňažná pokuta.
V národných parkoch kontrolujte značenia aj návštevné poriadky
Plánujete v najbližšej dobe návštevu niektorého z našich národných parkov? Potom by ste mali vedieť, že už od 3. stupňa ochrany sú možnosti prechádzok v krajine limitované. Za hranicami zastavaného územia obce sa spravidla môžete pohybovať len na:
- vyznačenom turistickom chodníku,
- náučnom chodníku.
Z uvedeného zákazu existujú aj niektoré výnimky. Súvisia napríklad s obhospodarovaním pozemkov, poľovníctvom alebo s nájmom či vlastníctvom nehnuteľnosti v chránenej lokalite.
Aj pre bežných turistov, ktorých lákajú trasy mimo chodníkov, však môže existovať uspokojivá alternatíva. Okresný úrad je totiž oprávnený vyhradiť miesta, kde obmedzenie pohybu len na chodník neplatí. Tieto miesta nájdete:
- v návštevnom poriadku národného parku a jeho ochranného pásma alebo
- v zozname zverejnenom na úradnej tabuli či webovom sídle úradu, prípadne
- na úradnej tabuli dotknutej obce.
Na územiach so 4. a 5. stupňom ochrany ďalej platí zákaz voľne pustiť psa (okrem služobného psa a poľovného psa). Ďalšie povinnosti môžu psičkárom ukladať návštevné poriadky jednotlivých národných parkov.
Tabuľka: pravidlá pre pohyb so psom v slovenských národných parkoch v roku 2025
Názov národného parku | Obmedzenia pre pohyb so psom podľa návštevného poriadku |
Tatranský národný park (TANAP) | Vstup so psom len na vôdzke (obmedzenie platí zo zákona) a len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem a ďalších vzácnych a ohrozených druhov (zjednodušene – zákaz pohybu psa vo vysokohorskom prostredí; zoznam aktuálne dostupných lokalít na webe TANAP a v prílohe č. 5 vyhlášky o návštevnom poriadku, vyznačené sú na mape uvedenej v prílohe č. 6 vyhlášky; lokality sú na svojej hranici v teréne pri všetkých turistických chodníkoch, ktoré týmito lokalitami prechádzajú, označené tabuľou) |
Národný park Nízke Tatry (NAPANT) | Len na vôdzke a s náhubkom |
Národný park Veľká Fatra (NPVF) | Len na vôdzke |
Národný park Malá Fatra (NPMF) | Len na vôdzke |
Národný park Muránska planina (NPMP) | Len na vodiacom remeni |
Národný park Poloniny (NPP) | Psa možno vodiť aj nosiť len s vôdzkou a náhubkom |
Národný park Slovenský kras (NPSK) | Len na vôdzke |
Národný park Slovenský raj (NPSR) | Len na vôdzke a s náhubkom; správa parku zároveň upozorňuje, že pes cez rebríky v roklinách neprejde. |
Pieninský národný park (PIENAP) | Len na vôdzke |
Za nerešpektovanie uvedených obmedzení vám hrozí pokuta do 3 319,39 eura; v blokovom konaní sa ukladá pokuta do 300 eur.
Aj v „obyčajnom“ lese by ste sa mali zdržať týchto aktivít
Ak ste si obľúbili venčenie vášho psíka práve v lese, mali by ste vedieť, že na lesných pozemkoch platí zákaz ich voľného púšťania. Výnimka platí pre poľovníckych a služobných psov. Majte tiež na pamäti, že v lese sa nesmie rušiť ticho a pokoj.
Porušenie vyššie uvedených zákazov je priestupkom, za ktorý sa v blokovom konaní ukladá pokuta do 70 eur; v priestupkovom konaní sa pokuta môže vyšplhať až na 165 eur.
Pozor na venčenie v poľovnom revíri
V poľovnom revíri (ktorý môže okrem lesov zahŕňať napríklad aj lúky či polia) by ste mali byť na vašich štvornohých miláčikov obzvlášť opatrní. Pre nezasvätených treba povedať, že poľovné revíry sa na Slovensku nachádzajú takmer všade mimo intravilánov obcí, nejde teda o územia, do ktorých by ste sa pri pohybe v prírode dostali len výnimočne.
Voľný pohyb psa je v poľovných revíroch aktuálne dovolený len do vzdialenosti 50 metrov od osoby, ktorá ho vedie. Výnimka platí pre služobných psov a poľovníckych psov pri výcviku a výkone poľovníctva. Porušenie tohto zákazu je priestupkom, za ktorý sa môže uložiť pokuta od 30 do 3 000 eur; pri jeho opakovaní do dvoch rokov od uloženia sankcie sa pokuta môže zvýšiť až na dvojnásobok jej hornej hranice. V menej závažných prípadoch je však možné vec vyriešiť aj pokarhaním.
Aj keď pokuta určite zamrzí, psičkári či chovatelia mačiek môžu čeliť aj oveľa horšiemu následku. Člen poľovníckej stráže je v súvislosti s plnením úloh podľa zákona o poľovníctve oprávnený:
- usmrtiť psa, ktorý sa voľne pohybuje v poľovnom revíri vo vzdialenosti väčšej ako 200 metrov od najbližšej budovy; uvedené sa však netýka poľovníckych psov a psov, ktoré majú nasadený obojok alebo prsný postroj, pričom tieto musia byť vo výraznej farbe odlišnej od farby ich srsti,
- usmrtiť mačku, ktorá sa voľne pohybuje v poľovnom revíri vo vzdialenosť väčšej ako 200 metrov od najbližšej budovy, okrem mačiek, ktoré sú viditeľne označené.
Náhradu za usmrtenie vášho psíka či mačky v poľovnom revíri môžete požadovať len vtedy, ak by k ich usmrteniu došlo v rozpore s vyššie uvedenými podmienkami.
Pokiaľ by naopak váš pes usmrtil zver alebo na nej spôsobil škodu, máte povinnosť túto skutočnosť bezodkladne nahlásiť užívateľovi poľovného revíru a vzniknutú škodu mu nahradiť.
Záverom treba dodať, že do budúcna sa plánuje nový zákon o poľovníctve. Legislatíva zatiaľ nebola prijatá; zverejnené znenie návrhu však naznačuje, že pohyb psov v poľovnom revíri by mohol byť obmedzený ešte väčšmi. Ak teda zvyknete so psíkom vybehnúť aj do voľnej prírody, mali by ste vývoj právnej úpravy v tejto oblasti pravidelne kontrolovať.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.