Ako a prečo zbierať dažďovú vodu

PR článok | rubrika: SEO PR | 28. 2. 2024
Zber dažďovej vody ponúka množstvo výhod, no dôležité je vedieť, ako na to. Nádrže na vodu sú totiž vyrobené z rôznych materiálov, pričom ich môžete umiestniť nad alebo pod zem. Poďme sa pozrieť na to, aké možnosti máte a prečo vôbec zbierať dažďovú vodu?
Ako a prečo zbierať dažďovú vodu

Zdroj: Shutterstock

Prečo zbierať dažďovú vodu?

Zber dažďovej vody je skvelým spôsobom, ako si zabezpečiť ekonomické aj environmentálne výhody. Pitná voda sa totiž stáva najcennejšou komoditou na svete, preto treba robiť všetko pre lepšie hospodárenie s ňou. Medzi najväčšie benefity zberu dažďovej vody patria:

  • Šetrenie vody – dažďová voda je skvelou alternatívou k vode, ktorá sa využíva na zavlažovanie, polievanie či iné vonkajšie aktivity.
  • Šetrenie energie – keďže zber dažďovej vody obchádza centralizovaný vodný systém, dochádza k šetreniu energie.
  • Šetrenie nákladov – na našom území sú čoraz suchšie letá, čo vedie k zvýšenej zálievke záhrad. Takéto polievanie pitnou vodou vás môže vyjsť na desiatky až stovky eur, pričom polievanie dažďovou vodou je úplne zadarmo. Jedinú prvotnú investíciu je potrebné dať na nádoby na vodu.
  • Menej záplav a erózií – ak je veľa zrážok, všetka voda postupne odteká do kanalizácií, ktoré ju nemusia stíhať odvádzať. Následne zostávajú zaplavené záhrady či polia, preto práve zberom dažďovej vody odľahčíte kanalizácie.
  • Živiny pre rastliny – dažďová voda je bohatá na dusík, ktorý rastlinám poskytuje hnojaci účinok.

Pokiaľ si myslíte, že dažďová voda sa dá využiť len na polievanie záhrady, vyvedieme vás z omylu. Môžete s ňou splachovať, umývať, kŕmiť zvieratá či použiť ju pri stavebných prácach. Okrem toho sa dá dažďová voda využiť aj na vykurovanie, sprchovanie či do bazéna, v týchto prípadoch je však potrebný aj kvalitný filter. Z dlhodobého hľadiska však ide o investíciu, ktorá sa vyplatí.

Ako zachytávať dažďovú vodu?

Vybrať si môžete z viacerých možností, pričom najdôležitejšie je rozhodnúť sa, či stavíte na nadzemné alebo podzemné nádrže na vodu. Obe majú svoje výhody aj nevýhody.

  • Nadzemné zachytávanie dažďovej vody – jednoduchšie riešenie, zachytíte menej vody, nádoba bude viditeľná a zaberie miesto.
  • Podzemné zachytávanie dažďovej vody – sofistikované riešenie, nádrž je pod zemou a nezaberá žiadne miesto, finančne náročnejšia prvotná investícia, väčší objem zachytenej vody.

Tip: Oba typy nádob na vodu si môžete kúpiť zde.

Nadzemné nádrže na dažďovú vodu

Ako sme spomenuli, najjednoduchšie riešenie sú nadzemné nádoby na dažďovú vodu, s ktorých inštaláciou vás nečaká žiadna práca navyše. Ak vám záleží na vzhľade vašej záhrady a potrpíte si na detaily, stavte na designové nádrže na vodu, ktoré imitujú kameň alebo vyzerajú ako moderný doplnok. 

Pri nadčasovom dome sa bude krásne vynímať sud na dažďovú vodu, ktorý pripomína tehlový múrik či veľký kvetináč. No a pokiaľ máte najradšej prírodné motívy, ideálny bude sud imitujúci peň dreva. Dizajnové nádrže na vodu nájdete tu.

Pokiaľ chcete zostať pri nadzemnej nádrži, no hľadáte niečo väčšie a prepracovanejšie, tak vám odporúčame IBC kontajnery. Majú pevnú konštrukciu a sú na palete, preto ich môžete položiť aj na nie úplne spevnený povrch. No a najväčšou výhodou je ich veľký objem. Kontajner IBC nájdete aj online v tomto obchode.

Podzemné nádrže na dažďovú vodu

Na zber väčšieho množstva dažďovej vody, ktorú budete využívať nielen na polievanie, vám výborne poslúžia práve podzemné nádrže. Keďže budú úplne pod zemou, nijako vám na záhrade nebudú zavadzať, pričom nájdete aj také s objemom až do 7 000 litrov či viac. 

Jedinou nevýhodou je ich inštalácia a zakopanie do zeme, taktiež k podzemnej nádrži budete potrebovať čerpadlo. Nič to však nemení na tom, že ide o výbornú investíciu, ktorá šetrí prírodu aj vašu peňaženku.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

24. 5. 2024 | Redakcia

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

V 17. ročníku Slovenskej pivnej korunky (SPK) sa rekordných 39 pivovarov zapojilo so 203 súťažnými vzorkami v dvanástich kategóriách, pričom odborná porota ocenila najlepšie slovenské... celý článok

Po slovenských diaľniciach zadarmo: Tieto úseky budú čoskoro bezplatné

24. 5. 2024 | Natália Stašíková

Po slovenských diaľniciach zadarmo: Tieto úseky budú čoskoro bezplatné

Pre motoristov prichádza veľká zmena, ktorá môže znamenať výrazné úspory. Vláda totiž pripravuje novelu vyhlášky o diaľničnej známke, ktorá oslobodí viaceré úseky diaľnic a rýchlostných... celý článok

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

23. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

Vláda schválila novelu Občianskeho zákonníka, ktorá prináša významné zmeny pre neplatičov splátok. Obchodníci budú môcť požadovať úhradu celej dlžnej sumy za presne stanovených podmienok,... celý článok

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

Známy český obchod s potravinami Košík.cz už funguje na Slovensku. V dvoch slovenských mestách už sa dá nakupovať v skúšobnej prevádzke.

Po slamkách a príboroch chystá EÚ nový zákaz. Dotkne sa každodennej veci

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Po slamkách a príboroch chystá EÚ nový zákaz. Dotkne sa každodennej veci

Európska únia sa pripravuje na významný krok v boji proti plastovému odpadu. Od roku 2030 plánuje zakázať miniobaly, v ktorých sa predávajú kečupy, majonézy, šampóny a ďalšie produkty.... celý článok