Poznáme rizikové odvetvia. Môže umelá inteligencia

Redakcia | rubrika: Článok | 20. 10. 2023
Niektoré oblasti nemajú proti vznikajúcej umelej inteligencii šancu. Ak v nich podnikáte alebo sa nimi "len" živíte, mali by ste sa mať na pozore. Alebo sa naučte využívať umelú inteligenciu pre svoje odvetvie. A ak to náhodou nevyjde, stále existujú profesie, ktoré ani tá najlepšia AI ešte dlho nedokáže prevziať.
Poznáme rizikové odvetvia. Môže umelá inteligencia

Zdroj: Shutterstock

Ak ste v posledných rokoch pracovali na vývoji softvéru, pravdepodobne poznáte server Stack Overflow. Je to miesto, kde pri troche snahy nájdete odpoveď na takmer akúkoľvek otázku o rôznych programovacích technikách a trikoch v rôznych programovacích jazykoch a operačných systémoch.

Namiesto hodín alebo dní štúdia tlačených príručiek vám nájdenie odpovede na Stack Overflow zvyčajne zaberie len niekoľko minút (alebo v náročnejších prípadoch desiatky minút). Zvyčajne správnu. Napriek tomu v poslednom čase návštevnosť tohto servera klesla približne na polovicu úrovne z rokov 2018 až 2022.

 

Rýchla pomoc v mene ChatGPT

Ak na vyriešenie problému na Stack Overflow potrebujete minúty alebo desiatky minút, na ChatGPT zvyčajne stačia sekundy. Umelá inteligencia vám navyše umožňuje upresňovať zadania postupne počas rozhovoru.

Ak niečo nefunguje, stačí poslať chybovú správu do aplikácie ChatGPT. Potom dostanete vysvetlenie, čo je pravdepodobne nesprávne a ako to opraviť.

Stack Overflow zatiaľ reagoval úspornými opatreniami. V máji prepustil desatinu svojich zamestnancov a v blízkej budúcnosti pravdepodobne prepustí ďalších 28 %. Oznámila tiež vlastný program vývoja umelej inteligencie.

Tradičné vyhľadávanie podľa kľúčových slov pravdepodobne nadobro skončilo.

ChatGPT sa už tento rok podarilo "rozdrviť" ďalšiu spoločnosť Chegg Inc., ktorá sa zaoberá systémami na podporu učenia (nie strojového, ale ľudského). Jej akcie stratili od konca roka 2022 (presnejšie do 17. októbra) celkovo dve tretiny svojej hodnoty. Spoločnosť Chegg už tiež oznámila prepúšťanie spolu s novým zameraním na vývoj umelej inteligencie.

A teraz otázka na telo: "A čo vy?" Ako je na tom vaša práca, spoločnosť alebo podnik? Hrozí, že aj vás jedného dňa nahradí umelá inteligencia? Ak vykonávate nejakú kancelársku prácu, potom vám to skutočne môže hroziť, aspoň do určitej miery.

Účtovníctvo v rukách umelej inteligencie

Zo všetkých možných odborov vám ako prvé napadne účtovníctvo. Je to činnosť, ktorú možno ľahko formalizovať a ktorá je v každom ohľade ideálna na automatizáciu pomocou AI.

Stroj sa ľahko naučí korelácie, dokáže sám čítať faktúry a podobné dokumenty v rôznych formátoch a dokonca dokáže upozorniť, keď niečo nie je v poriadku alebo keď by sa niečo mohlo optimalizovať. Mimochodom, automatické čítanie faktúr nie je novinkou.Istá česká IT spoločnosť to robila už pred niekoľkými rokmi.

V niektorých článkoch sa píše, že to neznamená, že všetky účtovnícke práce bude vykonávať špeciálny softvér. Účtovníci budú odbremenení od zdĺhavého spracovania prvotných dokladov, ale ich odborné znalosti budú stále potrebné. Je teória, že účtovníci sa budú viac zameriavať na to, čo výsledky účtovníctva hovoria o tom, ako spoločnosť funguje a ako možno jej činnosť ďalej zlepšiť. Teda na odborné a strategické poradenstvo klientom. Ale to je samozrejme presne to, čo dokáže robiť aj umelá inteligencia - odborné a strategické poradenstvo.

V zásade existuje len veľmi malý dôvod, prečo by mala účtovnícka profesia v dnešnom ponímaní existovať aj o desať rokov. Hlavným dôvodom je pravdepodobne konzervativizmus klientov, ale na ten sa nedá spoliehať večne.

Daňová optimalizácia pozastavená

To isté v bledomodrej farbe platí aj pre daňových poradcov.

Zatiaľ nie je známe, či sa niekto na Slovensku systematicky zaoberá automatizáciou daňového poradenstva. K téme sa vyjadrujú veľké poradenské spoločnosti ako EY alebo Deloitte, ale zdá sa, že vývoj je len na samom začiatku.

Daňové poradenstvo je oblasť, v ktorej by sa umelá inteligencia mohla uplatniť ešte lepšie ako v účtovníctve. Je zložitejšie ako účtovníctvo (najmä ak firma pôsobí na medzinárodnej úrovni), a napriek tomu zďaleka nejde o nepreniknuteľné "raketové inžinierstvo".

Nedávno objavená schopnosť umelej inteligencie, a to kreativita, by tu našla ideálne uplatnenie. Ak počítač dokáže vytvoriť olejomaľbu v štýle Hieronyma Boscha alebo Tamary Lempickej (aby sme vymenovali dva úplne odlišné maliarske štýly) za niekoľko sekúnd, prečo by nemohol v porovnateľnom čase prísť s niekoľkými návrhmi daňovej optimalizácie?

Samozrejme, umelá inteligencia by nikdy nepredviedla obľúbený kúsok živých daňových poradcov: "Bohužiaľ, vaša daňová povinnosť sa blíži k sume x miliónov a do konca roka zostávajú tri týždne, takže s tým už asi nič neurobíme. Ale nakoniec niekto predsa len musí zaplatiť dane. Veselé Vianoce a veľa šťastia v novom roku!"

Výhody umelej inteligencie

Čím viac sa zaoberáme činnosťami rôznych profesií (finančný analytik, poistný matematik, investičný manažér, učiteľ, lekár, právnik), tým viac prichádzame k dôsledku, že umelá inteligencia by mohla podávať konzistentnejšie a všeobecne lepšie výkony, ako veľká časť ľudí v tejto oblasti.

S rozvojom umelej inteligencie sa môžu znížiť diletantské finančné modely, unáhlené diagnózy alebo unavení študenti. A môže byť menej otravných reklám. O schopnosti umelej inteligencie písať reklamné texty sa už hovorilo. Existuje však aj systém AI s názvom Everypixel Aesthetics, ktorý je schopný vybrať ilustrácie z fotobanky podľa ich šance na úspech.

Systém Everypixel Aesthetics je však nastavený na komerčný úspech v rámci publika s priemerným vkusom a nezohľadňuje skutočne estetickú stránku veci: fotografie veľkých majstrov ako Henri Cartier-Bresson, František Drtikol alebo Jaromír Funke majú smiešne nízke skóre. A v prípade Leonardovej Mony Lisy priradil len 6,6-percentnú pravdepodobnosť, že obraz bude "úžasný".

Iný systém, ohodnoťte moju fotografiu, je viac zameraný na umenie a skutočne dokáže hodnotiť fotografie a obrazy výnimočných umelcov. Uznáva Cartiera-Bressona, Drtikola a Funkeho a veľkoryso ohodnotil Monu Lisu na 94 percent. (Tip: vyskúšajte oba systémy ohodnotiť svoje vlastné fotografie. Možno budete prekvapení.)

Umelá inteligencia sa teda už vyzná v umení, a to vo vysokej aj nízkej kvalite. Ale čo ľudia? Aká úloha im zostáva?

Ako skrotiť AI

Na bilancii sú dve možnosti. Tí schopnejší zapoja AI do svojich služieb. Namiesto vychvaľovania údajných (zväčša neexistujúcich) cností ľudí ako pracovníkov sa pozrú realite do očí a využijú jedinečnú situáciu, ktorá nastáva raz za niekoľko desaťročí (naposledy v 90. rokoch v kontexte rozvoja internetu).

Ostatní budú musieť odísť do dôchodku alebo zmeniť odbor. V tejto súvislosti treba spomenúť niekoľko profesií, ktoré umelá inteligencia pravdepodobne ešte dlho neohrozí: inštalatér, elektrikár, tesár, murár, stavebný robotník, upratovačka...

A ak sa spýtate ChatGPT, sme si istí, že vám vymenujú ešte dosť ďalších.

Anketa

Využívate umelú inteligenciu?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

5 vecí, ktoré by mal vedieť o výživnom každý, kto má deti

1. 12. 2023 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré by mal vedieť o výživnom každý, kto má deti

Vyživovacia povinnosť sa zďaleka netýka len tých, ktorí ju majú určenú súdnym rozhodnutím. Musia si ju plniť všetci rodičia a niekedy dokonca aj deti. Čo ak vám na potomkov neprispieva... celý článok

Koľko stoja evidenčné čísla vozidla podľa vlastného výberu a aké sú novinky v roku 2023?

20. 11. 2023 | Daniel Výcha

Koľko stoja evidenčné čísla vozidla podľa vlastného výberu a aké sú novinky v roku 2023?

Evidenčné čísla vozidiel za posledný rok prešli veľkými zmenami. Od januára 2023 vstúpil do platnosti nový dizajn, z ktorého zmizli skratky okresov. Došlo tiež k zmenám v procese vybavovania... celý článok

Čas na výmenu vodičského preukazu sa kráti: Aký je postup, čo potrebujete a čo ak to nestihnete?

16. 11. 2023 | Daniel Výcha

Čas na výmenu vodičského preukazu sa kráti: Aký je postup, čo potrebujete a čo ak to nestihnete?

Lehota na výmenu starého ružového vodičského preukazu sa skracuje. Držitelia tak môžu urobiť do 31. decembra 2023. Ako postupovať pri výmene a čo robiť, ak to nestihnete? Máme pre vás... celý článok

Nesúhlasíte s rozhodnutím Sociálnej poisťovne? Ako sa proti nemu môžete brániť?

14. 11. 2023 | Barbora Magočová

Nesúhlasíte s rozhodnutím Sociálnej poisťovne? Ako sa proti nemu môžete brániť?

Rozhodnutia Sociálnej poisťovne vás môžu výrazne ovplyvniť prakticky vo všetkých obdobiach vášho života. Zďaleka sa netýkajú len starobných či invalidných dôchodkov; dopad na rodinné... celý článok

Vykurovacia sezóna je tu a sused vás obťažuje dymom. Ako to riešiť?

2. 11. 2023 | Barbora Magočová

Vykurovacia sezóna je tu a sused vás obťažuje dymom. Ako to riešiť?

Ceny energií zostávajú naďalej vysoké; vykurovanie domácností rôznymi lacnejšími alternatívami preto asi len tak neskončí. Kúriť ale nemožno hocičím. Ak už teraz nemôžete riadne vetrať... celý článok