Ako si vybrať dobrého advokáta? 7 dôležitých tipov ako a kde začať

PR článok | rubrika: PR článok | 7. 8. 2023
Hľadanie kvalitnej advokátskej kancelárie, ktorá by odborne reprezentovala vaše záujmy, si vyžaduje množstvo času, prostriedkov a skúšania. Ako zistíte, či ste v dobrých rukách a kedy sa vám má rozsvietiť varovná červená zástava?
Ako si vybrať dobrého advokáta? 7 dôležitých tipov ako a kde začať

Zdroj: Pexels.com

Komerčná spolupráca

Potrebujem dobrého advokáta

Advokát je zo zákona povinný reprezentovať vás, zastupovať vás a vaše záujmy. Je spojencom pri riešení situácii týkajúce sa obchodného práva, pracovného práva, trestného, či ďalších odvetví práva. V prípade problému je potrebné kontaktovať advokáta čo najskôr. V takom prípade viete zabrániť prípadným súdnym sporom. Ako ale nájsť advokáta, ktorému budete dôverovať?

Zadefinujte si svoje potreby

Ešte predtým, ako začnete so samotným hľadaním si jasne stanovte vaše potreby a požiadavky. Skúste si zodpovedať tieto tri jednoduché otázky: Ako by ste v jednej vete charakterizovali váš problém? Aký druh právnej pomoci potrebujete? Aké sú moje očakávania a čo chcem dosiahnuť? Pripravte si všetky dostupné dokumenty, ktoré si advokát môže preštudovať už na začiatku.

Zameranie advokáta

Advokáta vždy hľadajte podľa špecializácie. Rovnako, ako neurologička rieši špecifické problémy, tak aj advokáti majú svoju špecifikáciu, alebo smer, v ktorom sú odborníci. Vytipujte si advokáta, ktorý je zameraný na odbor práva, ktoré potrebujete. Ak bojujete so svojím zamestnávateľom, hľadajte advokáta s expertízou na pracovné právo. V prípade, ak riešite obchodné zmluvy, predaj spoločnosti, či ochranu spotrebiteľa, potrebujete odborníka na obchodné právo. Prvou nápovedou vám môže byť filter na webovej stránke Slovenskej advokátskej komory. Len odborník so špecializáciou vie vykonať dôkladnú due diligence, ktorá vám pomôže pri rozhodovaní.

Urobte si prieskum

Advokáti na Slovensku musia byť zaevidovaní v zozname advokátov, ktorý patrí pod Slovenskú advokátsku komoru. Pri výbere advokáta sa obráťte sa na svoje okolie, rodinu, priateľov, zistite, či poznajú profesionála, akého hľadáte. Sledujte online portály, vyhľadajte si referencie od bývalých klientov. Kontaktujte ich a zistite, či situáciu reflektujú rovnako aj po dlhšom čase. Advokáti sa častokrát vyjadrujú k spoločenským a právnym otázkam v médiach. Prídu vám ich tvrdenia profesionálne a odborné? Preskúmajte reputáciu advokáta všetkými dostupnými spôsobmi. Referencie sú strategickým zdrojom informácii.

Nič nepodceňujte

Skontrolujte si dosiahnuté vzdelanie, certifikácie, publikácie či deklarované úspechy advokáta. Informácie si vyhľadajte alebo o ne požiadajte pri konzultácii. Je skutočným odborníkom na obchodné právo alebo má skôr všeobecný prehľad? Predstavte si prípad, kedy si chcete založiť firmu, no potrebujete právnu podporu. Advokát bez expertízy na obchodné právo vám nebude vedieť fundovane poradiť v jedinečných prípadoch. Naopak, expert na obchodné právo poskytuje právne poradenstvo a vykonáva kvalitný due diligence proces pred transakciami. V takých prípadoch ide o kontinuálnu spoluprácu s advokátom a jeho odbornosť je preto nevyhnutná. Ako budúci klient musíte mať silnú dôveru v zručnosti a vedomosti vášho advokáta.

Prvá konzultácia s advokátom

Úvodná konzultácia určí rytmus celej vašej spolupráce. V tejto fáze sa nebojte vyjadriť vaše neistoty, otázky a problémy. Na základe prvotnej diskusie budete vedieť zhodnotiť, či advokát spĺňa vaše požiadavky a potreby. Taktiež si overte, či váš prípad prevezme osoba, s ktorou vediete konzultáciu, alebo niekto iný. Častokrát prípad sleduje viacero ľudí, preto je dobré od úvodu vedieť, s kým jednáte a kto do prípadu vidí.

Ľudský prístup

Advokát by na vás mal v prvom rade informovať a objasniť vám možnosti, ako právnu situáciu riešiť. Mal by sa preto vyjadrovať jasne a zrozumiteľne. Taktiež by sa mal uistiť, že rozumiete jeho tvrdeniam. Zdá sa vám, že bude vedieť reprezentovať vaše požiadavky a potreby? Budete si vedieť vytvoriť dôveru? Ak áno, váš výber je jasný. Na prvej konzultácii rýchlo zistíte, či si sedíte aj na ľudskej úrovni.

Finančný aspekt

Pred podpísaním zmluvy o spolupráci sa jasne dohodnite na finančných podmienkach. Akým spôsobom je advokát platený? Ide o hodinovú sadzbu alebo jasne stanovenú sumu za službu. Údaj o sume a platbe musí byť uvedený transparentne.

Vyberte si advokáta a verte inštinktom

Výber advokáta je dôležité rozhodnutie, ktoré si vyžaduje vzájomnú dôveru v spoluprácu. Musíte si byť istý, že advokát bude pracovať vo vašom najlepšom záujme. Vyhľadajte si relevantné referencie, overte si zdroje a neváhajte sa pýtať nepríjemné otázky. Okrem toho, že advokát musí byť expertom na potrebnú oblasť práva, musíte si sadnúť aj na ľudskej úrovni. Jednoducho povedané, hovoriť rečou toho istého kmeňa. Aby spolupráca bola úspešná, musí stáť na pevných základoch. Vzájomná dôvera je preto kľúčom pri hľadaní advokáta.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

advokát, vzdelanie

Toto ste už čítali?

Od štátu môžete získať až 19 000 eur na renováciu vášho domu: Aké podmienky musíte splniť?

25. 9. 2023 | Marek Mittaš

Od štátu môžete získať až 19 000 eur na renováciu vášho domu: Aké podmienky musíte splniť?

Na začiatku septembra 2023 bola spustená štvrtá výzva v rámci Plánu obnovy rodinných domov. Tentokrát bol vyčlenený rozpočet vo výške 190 miliónov eur pre 10 000 záujemcov. Žiadateľ... celý článok

Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

19. 9. 2023 | Barbora Magočová

Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

Ak sa podieloví spoluvlastníci nedokážu ohľadom spoločnej veci dohodnúť, vždy na tom niektorý z nich tratí. Za akých podmienok si môžete nárokovať peňažnú náhradu, ak zo spoločnej veci... celý článok

Nákladné elektrobicykle zmenia pravidlá logistiky a mestá k lepšiemu

27. 8. 2023 | Redakcia

Nákladné elektrobicykle zmenia pravidlá logistiky a mestá k lepšiemu

V Nemecku stúpli predaje nákladných elektrobicyklov na viac ako 200 tisíc kusov za rok. Břetislav Hanzel z firmy Cargo Bike Daddy zameranej na predaj a požičiavanie nákladných elektrobicyklov... celý článok

Pozor na potraviny. Čo by ste mali sledovať, aby ste sa nenechali oklamať?

25. 8. 2023 | Barbora Magočová

Pozor na potraviny. Čo by ste mali sledovať, aby ste sa nenechali oklamať?

Prevádzky ponúkajúce potraviny či hotové jedlá musia plniť množstvo rôznych povinností. Prakticky všetky sú stanovené práve kvôli tomu, aby ste takpovediac nekúpili „mačku vo vreci“.... celý článok

Je lepšie požičať si od rodiny, alebo od finančnej inštitúcie?

23. 8. 2023 | Redakcia

Je lepšie požičať si od rodiny, alebo od finančnej inštitúcie?

Pokazené auto, chladnička alebo akútna rekonštrukcia kúpeľne? Nečakané situácie, ktoré si žiadajú väčšie investície. Čo robiť, keď momentálne nemáte dostatok voľných financií? Jedným... celý článok