Koncesionárske poplatky končia: Kedy už nemusíte platiť?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 21. 6. 2023
Od 01. 07. 2023 skončila vaša povinnosť platiť koncesionárske poplatky, ktoré slúžili na zabezpečenie chodu verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Za túto skutočnosť môžeme vďačiť novele zákona o dani z osobitnej stavby s prílepkom z dielne strany SaS. Dnes sa pozrieme na to, čo musíte urobiť, aby ste ich prestali platiť.
Koncesionárske poplatky končia: Kedy už nemusíte platiť?

Zdroj: Shutterstock

História „zástrčkového“ zákona

Koncesionárske poplatky za služby verejnoprávnej televízie a rozhlasu sú s nami od roku 1994. Poplatky sa delili na dve časti: 

  • zvlášť za televíziu,
  • zvlášť za rádio. 

Boli povinné pre tých, ktorí vlastnili aspoň jeden prijímač televízneho alebo rádiového vysielania. Ak ste mali v domácnosti viacero prijímačov, platil sa poplatok iba za jeden z nich. V prípade, že ste si zakúpili nový televízor, mali ste povinnosť túto skutočnosť nahlásiť. 

V roku 2003 došlo novelou zákona k stanoveniu novej mesačnej sumy koncesionárskeho poplatku vo výške 4,64 € (vtedy 140 slovenských korún). Táto suma sa nikdy nezmenila ani s infláciou, čo v konečnom dôsledku znamenalo, že televízia a rozhlas boli postupne podfinancované. 

Ďalšou zmenou bola novelizácia zákona, ktorá zaviedla tzv. „zásuvkový“ zákon. Tento zákon zmenil pravidlá pre povinných platičov koncesionárskych poplatkov. Po novom sa poplatok vyžadoval od všetkých odberateľov elektrickej energie, bez ohľadu na to, či vlastnili prijímač. Cieľom bolo získať viac financií na chod verejnoprávnej televízie a rádia. 

Vtedajší predkladateľ zákona, Marek Maďarič, túto zmenu obhajoval ako nutnosť, pretože sa výrazne zhoršila platobná disciplína pri platení poplatkov. Podľa štatistík v tom čase až 99 % domácností vlastnilo rádiový alebo televízny prijímač, no počet platičov klesol o niekoľko stotisíc. 

Došlo tiež k zjednoteniu poplatkov za Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas do jedného poplatku. Pomerný podiel bol 70 % pre televíziu a zvyšných 30 % pre rozhlas. V dôsledku zjednotenia poplatkov vznikla aj obchodná spoločnosť RTVS, ktorá zabezpečovala ich výber. 

Posledná zmena v koncesionárskych poplatkoch prišla v roku 2019 na návrh vládnej strany SNS. Dôchodcovia a poberatelia dávok v hmotnej núdzi boli oslobodení od koncesionárskych poplatkov. 

Kto všetko ušetrí?

V prvom rade to budú domácnosti, ktoré ušetria 4,64 € mesačne, čo ročne predstavuje až 55,68 €. To sú nemalé peniaze. Avšak najviac ušetria zamestnávatelia.

Fyzické osoby totiž nie sú jediné, ktoré sú viazané povinnosťou prispievať na chod RTVS. Medzi nimi sú aj podnikatelia, ktorí zamestnávajú viac ako troch zamestnancov. Rovnako ako v domácnostiach, aj v podnikoch vzniká povinnosť platiť, bez ohľadu na to, či sa na pracovisku nachádza televízor alebo rádiový prijímač. 

Výška mesačnej platby je pritom odstupňovaná podľa počtu zamestnancov.

Počet zamestnancov

Sadzba

3 – 9 zamestnancov

4,64 €

10 – 49 zamestnancov

18,58 €

50 – 249 zamestnancov

79,66 €

250 – 999 zamestnancov

199,16 €

1000 a viac zamestnancov

464,71 €

Firmy sa tešia

Zamestnávatelia vítajú zrušenie koncesionárskych poplatkov. Podľa nich boli nastavené nespravodlivo, pretože museli platiť aj za zamestnancov, ktorí boli na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Okrem povinnosti platiť odpadlo aj vysoké administratívne zaťaženie. Zamestnávatelia museli každú zmenu počtu zamestnancov hlásiť RTVS. 

Návod, ako prestať platiť

Platiť koncesionárske poplatky je možné dvoma spôsobmi:

  • Pomocou SIPO cez Slovenskú poštu – v tomto prípade nemusíte nič robiť, pretože od júla RTVS prestane zasielať predpis na SIPO. 
  • Cez trvalý príkaz – ak platíte poplatky prostredníctvom trvalého príkazu, musíte ho v júli zrušiť. Posledný termín na zaplatenie koncesionárskeho poplatku je 30. 06. 2023. Ak ho nezrušíte, budú vám peniaze zbytočne odchádzať z účtu. Nemusíte sa obávať, že o ne prídete, pretože ak RTVS na ne nemá právny nárok, je povinná ich vám vrátiť. To sa stane:
  • do 60 dní od zistenia tejto skutočnosti,
  • na základe predloženej žiadosti o vrátenie poplatku.

Ak ste koncesionárske poplatky uhradili dopredu na celý rok, RTVS vám automaticky vráti preplatok v druhom polroku.

Pozor na nedoplatky!

Zrušenie koncesionárskych poplatkov neznamená automatické zrušenie prípadných nedoplatkov voči RTVS. Preto, ak vám do schránky dorazí výzva na zaplatenie nedoplatku, neignorujte ju. Na jeho úhradu máte 30 dní od doručenia výzvy. V opačnom prípade si RTVS bude nárokovať dlžnú sumu a pokutu súdnou cestou. 

Štát sa postará o fungovanie STV a SRo

Koncesionárske poplatky tvoria približne 60 % príjmu RTVS a zvyšok sa platí zo štátneho rozpočtu na základe zmluvy. Novým spôsobom financovania je nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý je stanovený na 41,5 milióna eur a mal by pokryť sumu, ktorú by RTVS dostala z koncesionárskych poplatkov.

Zmluvou so štátom získa RTVS 23 miliónov eur a ďalších 8 miliónov ako kompenzáciu za ľudí, ktorí sú oslobodení od povinnosti platiť koncesionárske poplatky. Celkovo tak RTVS získa 72,5 milióna eur na svoje fungovanie. Táto suma by sa mala každý rok valorizovať o priemernú mieru inflácie zistenú Štatistickým úradom. V roku 2024 by RTVS mala na svoje fungovanie dostať 83 miliónov €.

Jednou z najväčších obáv pri zmene financovania RTVS je zachovanie jej nezávislosti a verejnoprávneho charakteru.

Anketa

Vítate zrušenie koncesionárskych poplatkov?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Od štátu môžete získať až 19 000 eur na renováciu vášho domu: Aké podmienky musíte splniť?

25. 9. 2023 | Marek Mittaš

Od štátu môžete získať až 19 000 eur na renováciu vášho domu: Aké podmienky musíte splniť?

Na začiatku septembra 2023 bola spustená štvrtá výzva v rámci Plánu obnovy rodinných domov. Tentokrát bol vyčlenený rozpočet vo výške 190 miliónov eur pre 10 000 záujemcov. Žiadateľ... celý článok

Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

19. 9. 2023 | Barbora Magočová

Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

Ak sa podieloví spoluvlastníci nedokážu ohľadom spoločnej veci dohodnúť, vždy na tom niektorý z nich tratí. Za akých podmienok si môžete nárokovať peňažnú náhradu, ak zo spoločnej veci... celý článok

Nákladné elektrobicykle zmenia pravidlá logistiky a mestá k lepšiemu

27. 8. 2023 | Redakcia

Nákladné elektrobicykle zmenia pravidlá logistiky a mestá k lepšiemu

V Nemecku stúpli predaje nákladných elektrobicyklov na viac ako 200 tisíc kusov za rok. Břetislav Hanzel z firmy Cargo Bike Daddy zameranej na predaj a požičiavanie nákladných elektrobicyklov... celý článok

Pozor na potraviny. Čo by ste mali sledovať, aby ste sa nenechali oklamať?

25. 8. 2023 | Barbora Magočová

Pozor na potraviny. Čo by ste mali sledovať, aby ste sa nenechali oklamať?

Prevádzky ponúkajúce potraviny či hotové jedlá musia plniť množstvo rôznych povinností. Prakticky všetky sú stanovené práve kvôli tomu, aby ste takpovediac nekúpili „mačku vo vreci“.... celý článok

Je lepšie požičať si od rodiny, alebo od finančnej inštitúcie?

23. 8. 2023 | Redakcia

Je lepšie požičať si od rodiny, alebo od finančnej inštitúcie?

Pokazené auto, chladnička alebo akútna rekonštrukcia kúpeľne? Nečakané situácie, ktoré si žiadajú väčšie investície. Čo robiť, keď momentálne nemáte dostatok voľných financií? Jedným... celý článok