Máte „ružový” vodičák? Pozor, v roku 2023 končí: Ako ho vymeniť?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 28. 12. 2022
Ružové vodičské preukazy boli pôvodne považované za neobmedzené, nakoľko na nich nebol uvedený dátum platnosti. Avšak na základe smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/126 ES z roku 2006 o vodičských preukazoch ich platnosť vyprší 31. decembra 2023. Držitelia týchto preukazov ich teda budú musieť vymeniť do konca budúceho roka.
Máte „ružový” vodičák? Pozor, v roku 2023 končí: Ako ho vymeniť?

Zdroj: Shutterstock

Platnosť vodičských preukazov

Na Slovensku máme v súčasnosti 6 druhov vodičských preukazov. Najstarším z nich, ktorý je na ružovom papieri zaliaty do fólie, skončí platnosť na konci budúceho roku. Vydávané boli v období medzi 1. januárom 1993 a 30. aprílom 2004. Podľa informácií Prezídia Policajného zboru SR je v obehu ešte vyše 300 000 takýchto dokladov. Vodičom, ktorí sa pri zastavení nepreukážu (platným) vodičským preukazom, hrozí bloková pokuta vo výške 50 eur, respektíve 100 eur v rozkaznom konaní.

Ďalšou skupinou preukazov, ktorým bol dodatočne stanovený dátum platnosti, sú novšie verzie preukazov, na ktorých tiež nie je uvedený dátum platnosti. Sú to preukazy, ktoré boli vydané v období medzi 1. májom 2004 a 18. januárom 2013. Týmto platnosť vyprší 31. decembra 2032, teda o 10 rokov. O ich výmenu je ale možné požiadať aj skôr.

Nový vzor vodičského preukazu

Po novom sa bude vydávať už len jeden vzor vodičského preukazu, pričom na prednej strane sa bude uvádzať:

  • modrý obdĺžnik s 12 hviezdičkami v kruhu a s písmenami SK,
  • fotografia držiteľa,
  • osobné údaje (meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia),
  • dátum vydania a koniec platnosti,
  • sídlo úradu, ktorý doklad vydal,
  • číslo vodičského preukazu,
  • podpis držiteľa.

Na zadnej strane nájdete všetky skupiny vodičských oprávnení s dátumom udelenia oprávnenia a ich obmedzenia vo forme harmonizovaných kódov.

Nový doklad s rozmermi 8,56 cm x 5,398 cm bude vyrobený z viacvrstvového polykarbonátu s väčším počtom ochranných prvkov. Vyznačenie údajov o držiteľovi, udelených vodičských oprávneniach a aj fotografia jeho držiteľa sú vyhotovované v Národnom personalizačnom centre v Bratislave laserovým gravírovaním. Podrobnosti o vyhotovení aj obsahu sú uvedené vo vyhláške Ministerstva vnútra SR č. 9/2009 Z. z., § 32.

Vzory nových oprávnení nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR.

Ako postupovať pri výmene?

O nový vodičský preukaz je možné požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov Polície SR. Žiadateľ je povinný:

  • preukázať sa platným dokladom totožnosti – pri žiadosti o výmenu,
  • odovzdať starý vodičský preukaz o výmenu, ktorého žiada – najneskôr v čase vydania nového dokladu.

Ak je žiadateľ držiteľom aj oprávnenia na riadenie nákladných vozidiel, kamiónov alebo autobusov, musí doložiť aj osvedčenia o zdravotnej a psychickej spôsobilosti vodiča. Pokiaľ tieto osvedčenia nepredloží, platnosť vodičského oprávnenia na tieto vozidlá skončí. Na novom doklade tak bude mať pri daných skupinách uvedený dátum konca platnosti totožný s dátumom žiadosti o nový vodičský preukaz.

Doklad o zdravotnej spôsobilosti bude musieť predložiť aj každý vodič s vekom nad 65 rokov. Osvedčenie o psychickej spôsobilosti predloží len vtedy, ak je držiteľom oprávnenia na riadenie nákladných áut, kamiónov či autobusov.

Koľko žiadateľ zaplatí a ako si nový doklad prevezme?

Podľa informácií na stránke Ministerstva vnútra SR „občan, ktorý na jednom zo 79 oddelení dokladov v SR požiada o vydanie dokladu, si po nasnímaní tváre a elektronickom podpise žiadosti odnesie kópiu žiadosti, na ktorej je uvedené číslo. Toto číslo pozostáva z 19 znakov, ktoré zahŕňajú druh dokladu, označenie pracoviska podania, dátum podania žiadosti a číslo žiadosti.” Žiadateľ si doklad po jeho vyhotovení vyzdvihne osobne na určenom pracovisku.

Štandardná lehota na vydanie nového vodičského preukazy je 30 dní. Táto žiadosť je spoplatnená správnym poplatkom v hodnote 6,50 eur. Žiadateľ môže taktiež požiadať o vystavenie dokladu urýchlene, teda do 2 pracovných dní. Za túto žiadosť zaplatí 26 eur. Výnimkou je medzinárodný vodičský preukaz, ktorý na počkanie vybavíte za poplatok v nezmenenej výške 6,50 eur.

Ani v jednom z týchto prípadov sa netreba objednávať vopred, no ak sa nechcete zdržiavať, môžete sa objednať tu. Stránkové dni a hodiny konkrétnych pracovísk nájdete na príslušnej stránke Ministerstva vnútra SR. V akom štádiu je spracovanie vašej žiadosti o vydanie nového vodičského preukazu je možné sledovať na tejto stránke. Po zadaní čísla žiadosti žiadateľ uvidí, či sa doklad už nachádza na oddelení dokladov, a teda už nemusí na pobočku volať.

Od roku 2007 polícia SR taktiež informuje o vyhotovení dokladu prostredníctvom SMS správy alebo e-mailu. V prípade záujmu o túto službu je potrebné v žiadosti o vydanie dokladu uviesť tento kontaktný údaj – číslo alebo e-mail.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Najlepší čas začať sporiť.

Chcem zistiť viac

Uzatvorte si stavebné sporenie a spolu s ÚROKOVÝM BONUSOM zhodnotíme vaše vklady až do výšky 4 % v tomto roku.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+16
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dediči, pozor! Zodpovednosť za dlhy poručiteľa môžu byť veľkou záťažou!

1. 6. 2023 | Barbora Magočová

Dediči, pozor! Zodpovednosť za dlhy poručiteľa môžu byť veľkou záťažou!

Môže veriteľ pri vymáhaní záväzkov poručiteľa siahnuť aj na majetok, ktorý ste nezískali z dedičstva? Čítajte, čo vás čaká, ak ste zdedili aj dlhy.

Rozvádzate sa? Nie vždy máte právo na polovicu majetku

29. 5. 2023 | Barbora Magočová

Rozvádzate sa? Nie vždy máte právo na polovicu majetku

Počítate s tým, že polovica majetku z bezpodielového spoluvlastníctva manželov je automaticky vaša? V tom prípade by ste mali vedieť, že to tak nemusí byť vo všetkých prípadoch. Ktoré... celý článok

Čo všetko nám vzala rastúca inflácia?

24. 5. 2023 | Marek Mittaš

Čo všetko nám vzala rastúca inflácia?

Rastúca inflácia je jedným z najväčších problémov posledných mesiacov. Okrem výrazného zdražovania potravín spôsobuje aj zvyšovanie cien v oblasti bývania, zdravotnej starostlivosti... celý článok

Ako ušetriť na poplatku za odpad? Tipy + príklady úľav v najväčších mestách Slovenska

19. 5. 2023 | Barbora Magočová

Ako ušetriť na poplatku za odpad? Tipy + príklady úľav v najväčších mestách Slovenska

Výška poplatkov za komunálny odpad sa v mnohých obciach stále nedá priamo ovplyvniť tým, koľko vecí reálne vyhodíte do smetí. Existujú však dôvody, pre ktoré môžete žiadať o zníženie... celý článok

830 eur pri narodení dieťaťa: Týka sa aj vás?

17. 5. 2023 | Daniel Výcha

830 eur pri narodení dieťaťa: Týka sa aj vás?

Od mája 2023 platí novela zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, podľa ktorej bude matka oprávnená získať rodičovský príspevok vo výške 829,86 € aj v prípade, že ide o jej štvrté... celý článok