Ako vymazať negatívne údaje z úverového registra? Deje sa to automaticky

Roland Regely | rubrika: Článok | 31. 5. 2019
Úverový register je listina, ktorá obsahuje kompletnú úverovú históriu občana. Nájdete v nej všetky úvery, pôžičky a hypotéky. Aj tie, o ktoré ste žiadali, no napokon nečerpali.
Ako vymazať negatívne údaje z úverového registra? Deje sa to automaticky

Zdroj: Shutterstock

Úverové registre umožňujú bankám a finančným inštitúciám nahliadať do histórie žiadateľov o nový úver. Odstránenie negatívnych záznamov prebieha automaticky. Na Slovensku existuje niekoľko úverových registrov, údaje z nich má k dispozícií väčšina bánk.

Ako sa dostanete do úverového registra

Ak využívate akýkoľvek úverový produkt, takmer určite ste evidovaní aj v niektorom z úverových registrov. Ide len o to, či máte úver alebo pôžičku v banke alebo ste dlžníkom v nebankovej inštitúcii. Samotná prítomnosť v úverovom registri nie je problém, ide len o to, či ide o pozitívny alebo negatívny záznam. Úverový register totiž zaznamenáva všetky skutočnosti – od nezaplatenia splátok načas až po samotnú žiadosť o úver.

Zoznam úverových registrov na Slovensku:

  • SRBI - Spoločný register bankových inštitúcií. Prevádzkuje ho spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, ktorú vlastnia tri banky: Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra Banka. Ale využívajú ho aj iné banky, spoločne až 19 finančných inštitúcií.
  • NRKI - Nebankový register klientskych informácií. Zhromažďuje informácie o právnických aj fyzických osobách a v súčasnosti má 23 členov.
  • SOLUS - Záujmové združenie právnických osôb, ktoré zoskupuje fyzické osoby, nie podnikateľov ani firmy.
  • CRIF - Univerzálny register, z ktorého dlžníci pochádzajú aj z bánk aj rôznych nebankoviek.
  • CERD - Centrálny register dlžníkov. Možno ho považovať aj za najmenej obľúbený medzi občanmi. Obsahuje totiž informácie o úveroch z bánk aj nebankoviek. Ide zatiaľ o najväčší národný a medzinárodný informačný systém.
 

Ako získate negatívny záznam v úverovom registri

Negatívny záznam v úverovom registri môžete získať viacerými spôsobmi. Niekoľkodňové omeškanie splátky, nepovolené prečerpanie na účte, nesplácanie úveru či hypotéky alebo ručenie na úvere niekomu ďalšiemu, kto neplní svoje záväzky.

Ak chcete vedieť, či máte negatívnu informáciu vo svojom úverovom registri, jednoducho požiadajte o výpis z úverového registra.

Negatívny záznam zmažú automaticky, môžete ich posúriť

Ak meškáte so splátkou hypotéky alebo úveru, prípadne nie ste schopní splácať, to ešte neznamená, že máte na krku neriešiteľný problém. Vždy to závisí od konkrétnej ponuky a konkrétnej banky. Všeobecné pravidlo hovorí, že údaje o finančnom produkte sa automaticky mažú po 5 rokoch od ukončenia splácania finančného produktu.

Pri zaplatení svojich záväzkov môžete požiadať o aktualizáciu údajov, avšak zmazanie negatívneho záznamu závisí najmä od veriteľa, voči ktorému ste sa „previnili“. SRBI a NRKI, čo sú dva najvýznamnejšie úverové registre, uchovávajú informácie až po dobu 5 rokov.

Pri žiadosti o nový úver častokrát pomôže, keď banke odhalíte svoju aktuálnu finančnú situáciu a dostatočne odôvodnite predošlé priestupky.

Najradikálnejšou možnosťou je oddlženie, resp. vyhlásenie osobného bankrotu. V takom prípade však budete mať problém získať nový úver.

Ako poslať žiadosť o výmaz z registra

Ak máte všetko splatené a napriek tomu ste stále vedený ako dlžník, môžete inštitúciu upozorniť písomne. Je potrebné poslať žiadosť o vymazanie údajov z registra, ktorá musí obsahovať váš notársky overený podpis. Ak máte všetky úvery riadne splatené, požiadať môžete prevádzkovateľa registra kedykoľvek o vymazanie, aby ste nemali problémy s dlhom, ktorý vlastne už ani neexistuje.

Urýchliť to celé môžete aj tým, že sa odvoláte na ochranu osobných údajov. Rozviazaním zmluvného vzťahu s poskytovateľom úveru automaticky prestáva platiť aj súhlas so spracovaním osobných údajov, ktoré sa do registra vkladajú. Odvolaním súhlasu o spracovaní osobných údajov sa výrazne urýchli zmazanie negatívneho záznamu v registri.

Aj tak však platí, že niektoré registre majú čas až 3 roky na výmaz z úverového registra. Ak tak neurobia ani po tomto čase, môžete sa obrátiť na Úrad pre ochranu osobných údajov.

Zdroj fotografia: Pixabay.com

Anketa

Koľko máte úverov a pôžičiek?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie pôžičky podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+20
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Čo sú reverzné hypotéky a ako by mohli pomôcť Slovákom?

29. 9. 2023 | Redakcia

Čo sú reverzné hypotéky a ako by mohli pomôcť Slovákom?

Na nedostatočnú výšku dôchodkov si sťažuje mnoho penzistov už dnes. Demografický vývoj Slovenska a neuspokojivý stav verejných financií však naznačujú, že situácia sa v budúcnosti nezlepší.... celý článok

Úrok nie je všetko. Ako spoznať, ktorá pôžička je tá najvýhodnejšia?

4. 9. 2023 | Jan Müller

Úrok nie je všetko. Ako spoznať, ktorá pôžička je tá najvýhodnejšia?

Chcete si zobrať pôžičku? Dnes sa pozrieme na to, ako spoznať, za ktorú pôžičku zaplatíme viac a za ktorú menej. Nie všetko je totiž na prvý pohľad vždy jasné. Každá pôžička má síce... celý článok

Potrebujete peniaze? Poradíme vám, ako si čo najvýhodnejšie požičať

8. 8. 2023 | Jan Müller | 2 komentáre

Potrebujete peniaze? Poradíme vám, ako si čo najvýhodnejšie požičať

Potrebujete peniaze? Na trhu je hneď niekoľko možností, ktoré vám takúto možnosť priamo núkajú. Hypotéky, lízingy, spotrebné úvery, úvery účelové aj neúčelové... Požičať vám môže aj... celý článok

Máte exekúciu? Kedy môže exekútor navýšiť pohľadávku?

1. 8. 2023 | Barbora Magočová | 2 komentáre

Máte exekúciu? Kedy môže exekútor navýšiť pohľadávku?

Ak pohľadávku začne vymáhať exekútor, treba počítať s markantným nárastom dlžnej sumy. Trovy exekúcie nie sú zanedbateľnou čiastkou ani pre majetného dlžníka; dopredu by ich však mal... celý článok

Nikdy by ste neuhádli, aký typ pôžičky je najvýhodnejší!

11. 7. 2023 | Jan Müller

Nikdy by ste neuhádli, aký typ pôžičky je najvýhodnejší!

Existuje veľa druhov pôžičiek a každá z nich je vhodný na niečo iné. Dobrou či zlou voľbou môžete ušetriť alebo stratiť mnoho stoviek eur. A to už je hodnota, kvôli ktorej sa oplatí... celý článok