Máte dlh na zdravotnom poistení? Takto si to ľahko skontrolujete

Roland Regely | rubrika: Článok | 3. 11. 2020 | 1 komentár
Zabudli ste zaplatiť zdravotné odvody? Alebo to za vás nespravil váš zamestnávateľ? To, či ste dlžník si môžete skontrolovať aj na webe.
Máte dlh na zdravotnom poistení? Takto si to ľahko skontrolujete

Zdroj: Shutterstock

Zdravotná poisťovňa je rovnako Sociálna poisťovňa povinná uverejňovať a aktualizovať vždy k 20. dňu v kalendárnom mesiaci na internete zoznam dlžníkov. Za dlžníka sa na účely tohto zákona považuje poistenec alebo platiteľ poistného, voči ktorému príslušná zdravotná poisťovňa eviduje ku dňu zverejnenia zoznamu dlžníkov:

  • pohľadávku na preddavku na poistnom po lehote splatnosti najmenej za tri mesiace,

  • pohľadávku na nedoplatku alebo pohľadávku na poistnom, ktorú bol povinný uhradiť odo dňa vzniku skutočnosti zakladajúcej vznik verejného zdravotného poistenia do dňa potvrdenia prihlášky príslušnou zdravotnou poisťovňou,

  • a celková suma pohľadávky je vyššia ako 100 eur.

Zoznam dlžníkov zdravotného poistenia na jednom mieste

Dlžníci sa môžu nájsť vždy na stránke svojej zdravotnej poisťovne resp. Sociálnej poisťovne. Môžete si to celé zjednodušiť aj tým, že si to skontrolujete na jednej stránke, ktorá zhromažďuje údaje všetkých neplatičov a aktualizuje ich približne raz za týždeň. Nachádzajú sa na nej údaje poistencov VŠZP, Union a Sociálnej poisťovne. Údaje poisťovne Dôvera tam však chýbajú, tie si možno overiť priamo na stránke Dôvery. Stačí zadať meno, obchodný názov alebo IČO a údaje máte okamžite k dispozícii.

 

Čo vám hrozí, ak neplatíte zdravotné odvody?

V prípade zdravotného poistenia platí, že toto krytie musí mať každý občan štátu. Už aj novorodenec, ktorý ešte nie je prihlásený v žiadnej poisťovni má poistné krytie zdravotnej poisťovne matky. Do 30 roku života, respektíve až do skončenia druhého stupňa vysokej školy platí zdravotné odvody štát.

Keďže je zdravotné poistenie povinné, musí ho platiť každý, za koho to nerobí štát. Problém plniť si zodpovedne túto povinnosť majú hlavne samoplatitelia a samostatne zárobkovo činné osoby. Ak patríte do skupiny pravidelných alebo dlhodobých neplatičov, máte nárok len na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť.

Navyše, akútnu zdravotnú starostlivosť, respektíve nárok na nevyhnutné ošetrenie posudzuje vaša zdravotná poisťovňa. Ak vyhodnotí, že vás ošetrili aj keď to nebolo nevyhnutné, váš dlh sa ešte navýši o náklady daného vyšetrenia. Okrem straty nároku na bežnú ambulantnú starostlivosť vám hrozí aj exekučné konanie. Nepreplatia vám ani kúpeľný pobyt alebo potrebné zdravotné pomôcky.

Dlh možno aj splácať

Zdravotné poisťovne väčšinou posielajú výzvy na úhradu, potom nasleduje výkaz nedoplatkov a napokon obdržíte predexekučnú výzvu. Tá je už poslednou možnosťou na úhradu bez navýšenia dlhu o náklady vymáhania. Ak nereagujete ani na poslednú výzvu, pohľadávka sa posúva ďalej - súdnemu exekútorovi. 

Dlh na zdravotnej poisťovni nie je neriešiteľný problém. Poisťovni môžete poslať žiadosť o riešenie dlhu formou splátkového kalendára. Ak je zo strany dlžníka ochota komunikovať a riešiť situáciu efektívne, poisťovňa žiadosti väčšinou vyhovie a stanoví mesačné splátky. Vyhnete sa tak navýšeniu dlžnej sumy o vysoké exekučné poplatky.

Tipy ako sa nestať dlžníkom:

  • Overiť si povinnosť platiť zdravotné poistenie (ste živnostník alebo zamestnanec?)

  • Vedieť sumu poistného pre konkrétny rok (v roku 2020 sú minimálne zdravotné odvody vo výške 70,91 €, ak ste osoba so zdravotným postihnutím, platíte len polovicu v sume 35,45 €)

  • Platiť poistné vždy včas (zaplaťte za poistné prvý týždeň v mesiaci, je to povinné do ôsmich dní)

  • Dodržiavať špecifické symboly pri platbe (zadávajte také údaje, ktoré umožnia vašu identifikáciu)

  • Posielať peniaze na správny účet (zriaďte si platobný príkaz a kontrolujte správnu výšku sumy podľa aktuálnych zmien na začiatku roka resp. zúčtovaní poistného za konkrétny rok)

  • Ak potrebujete poradiť, kontaktujte svoju poisťovňu (nevedomosť neospravedlňuje)

Anketa

Bola na Vás niekedy uvalená exekúcia?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Životné poistenie v roku 2023: Výhody a nevýhody

27. 7. 2023 | Redakcia

Životné poistenie v roku 2023: Výhody a nevýhody

Boli časy, kedy ponuky na životné poistenie prichádzali zo všetkých strán. Tento produkt sa vám snažili predať banky, finanční agenti a možno aj vaši susedia, ktorí vás lákali na životné... celý článok

Sociálne poistenie sa mení: O koľko dostanú invalidi viac?

13. 7. 2023 | Daniel Výcha | 2 komentáre

Sociálne poistenie sa mení: O koľko dostanú invalidi viac?

Väčší počet ľudí, ktorí poberajú invalidný dôchodok, nové diagnózy a ochorenia, ktoré určujú nárok na jeho poberanie, ako aj zvýšenie sumy samotného dôchodku – to sú dôsledky novely... celý článok

Najlepšie ponuky cestovného poistenia. Poznáme víťazov roka 2023

29. 6. 2023 | Redakcia

Najlepšie ponuky cestovného poistenia. Poznáme víťazov roka 2023

Pred letom sme na Finparáde aktualizovali rebríček cestovného poistenia. Najlepším poskytovateľom poistenia je Uniqa poisťovňa, druhé miesto zaujíma Allianz a tretie miesto patrí AXA-ASSISTANCE.... celý článok

Aké staré dlhy na sociálnom a zdravotnom poistení možno ešte vymáhať?

28. 6. 2023 | Barbora Magočová

Aké staré dlhy na sociálnom a zdravotnom poistení možno ešte vymáhať?

Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne môžu žiadať len úhradu pohľadávok, ktorých trvanie nepresiahlo určitú hranicu. Zákon ich obmedzuje nielen v možnosti staršie pohľadávky predpísať,... celý článok

Platí, že poistenie sa najviac oplatí poisťovni? Poradíme, aby sa oplatilo aj ľuďom

20. 6. 2023 | Jan Müller | 1 komentár

Platí, že poistenie sa najviac oplatí poisťovni? Poradíme, aby sa oplatilo aj ľuďom

Má zmysel poistiť sa? Ako kedy. Musíme si položiť otázku, či za to, čo dostávame, neplatíme zbytočne. Alebo zbytočne veľa. Alebo napríklad aj málo a tým pádom opäť zbytočne.