Poznáte následky neplatenia poistného do zdravotnej a Sociálnej poisťovne?

Roland Regely | rubrika: Článok | 4. 3. 2020
Neplatíte povinné odvody do zdravotnej alebo Sociálnej poisťovne? Môže to vyústiť do veľkých problémov.
Poznáte následky neplatenia poistného do zdravotnej a Sociálnej poisťovne?

Zdroj: Shutterstock

Ak neplatíte odvody, koledujete si o problém. Odvody platia všetci – aj samostatne zárobkovo činné osoby, aj zamestnávatelia za svojich zamestnancov a aj štát za chránené osoby. Poistné možno platiť aj dobrovoľne, stačí sa prihlásiť v poisťovni ako dobrovoľný platca.

Zdravotné poistenie je povinné

V prípade zdravotného poistenia platí, že toto krytie musí mať každý občan štátu. Už aj novorodenec, ktorý ešte nie je prihlásený v žiadnej poisťovni má poistné krytie zdravotnej poisťovne matky. Do 30 roku života, respektíve až do skončenia druhého stupňa vysokej školy platí zdravotné odvody štát.

Po skončení štúdia môžete ostať poistencom štátu alebo sa stanete samoplatiteľom, samostatne zárobkovo činnou osobou, prípadne zamestnancom.

Neplatiča najprv upozornia elektronickou formou

Ak ste odvody zabudli zaplatiť a uvedomíte si po termíne splatnosti, vykonajte úhradu čo najskôr. Na nedoplatok vás poisťovne v roku 2020 upozorňujú pomerne rýchlo. Zdravotná poisťovňa informuje poistenca elektronicky prostredníctvom e-mailu, SMS správy alebo mobilnej aplikácie. Ak poistenec nereaguje na takéto upozornenie – teda nezaplatí – prichádza na rad oficiálna upomienka vo forme listu na adresu uvedenú v poistnej zmluve.

 

Poisťovňa vymáha poistné i penále

Pri nezaplatení poistného sa berú do úvahy aj omeškania v horizonte niekoľkých dní. Sociálna poisťovňa napríklad vymáha poistné a aj penále v zmysle zákona – 0,05% z dlžnej sumy za každý deň omeškania. Ak teda nezaplatíte niekoľko mesiacov, suma môže narásť aj niekoľkonásobne.

Poisťovňa vyrúbi penále aj vtedy, ak ste poistné už zaplatili, ale v nižšej sume alebo ste s platením poistného meškali.

Poistné zaplaťte do 8. dňa kalendárneho mesiaca

Pokiaľ je to možné, uhraďte svoje záväzky do zdravotnej a Sociálnej poisťovne hneď prvé dni v kalendárnom mesiaci. Živnostníci resp. samostatne zárobkovo činné osoby musia zaplatiť poistné vždy do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca. Poistné sa platí vždy za predchádzajúci kalendárny mesiac.

Neplatíte? Siahnu vám aj na sociálne dávky

Na neplatenie poistného neexistuje výhovorka. Buď ste oslobodený od platenia alebo máte povinnosť platiť poistné ako SZČO, prípadne za vás uhrádza poistné zamestnávateľ.

Ak neplatíte, nehrozí vám len pokuta. Nasleduje vymáhanie dlžoby či nepriznanie sociálnych dávok ako sú materské alebo dávky v prípade práceneschopnosti. Ak sa dostanete do vymáhania, môžete požiadať poisťovňu o splátkový kalendár prostredníctvom ktorého postupne uhradíte svoje záväzky.

Od 1. júla 2017 vám už kvôli dlhom na sociálnom poistení nebude doma klopať exekútor. Novela zákona o sociálnom poistení zaviedla nový systém vymáhania dlžôb, a to prostredníctvom samotnej Sociálnej poisťovne, ktorá to bude robiť prostredníctvom takzvaného správneho výkonu. V praxi to znamená, že Sociálna poisťovňa už na vymáhanie nebude používať exekútorov, ale bude si dlh nárokovať prikázaním pohľadávky z účtu vo vašej banke, zrážkami zo mzdy alebo zrážkami z vyplácaných dávok.

Ste dlžník? Ste na verejnom zozname

Verejný elektronický zoznam dlžníkov neslúži len ako akási listina hanby. Môže byť tiež dobrým nástrojom pre vás, ak si nie ste istí, či máte svoje podlžnosti voči poisťovni zaplatené. Na zozname sa totiž nachádzajú všetky právnicke a fyzické osoby, ktoré dlhujú viac ako 3,32 eur.

Dobrovoľný platca môže ukončiť platenie kedykoľvek

Ak si odvody do Sociálnej poisťovne platíte dobrovoľne, penále a pokút sa nemusíte báť. Ak ich zabudnete platiť dva mesiace po sebe, poistenie vám zanikne. Nezaplatenie dobrovoľného poistného počas dvoch mesiacov sa totiž považuje za vôľu ukončiť takéto poistenie.

Ako sa teda nestať dlžníkom?

  • Overte si povinnosť platiť sociálne poistenie
  • Zistite si sumu poistného na konkrétny rok
  • Plaťte poistné prvé dni v mesiaci, napríklad okolo 5. kalendárneho dňa
  • Dodržiavajte špecifické symboly pri platbe
  • Posielajte peniaze na správny účet – ideálne je nastaviť si trvalý príkaz
  • Potrebujete poradiť? kontaktujte Sociálnu poisťovňu (nevedomosť neospravedlňuje)

Minimálne odvody pre rok 2020

  • zdravotné odvody 70,91 € resp. 35,45 € (14 % resp. 7 %),
  • sociálne odvody 167,89 € (33,15 %)

Anketa

Platíte ako SZČO minimálne odvody do Sociálnej poisťovne?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register