Odvody živnostníkov od 1. júla 2022: Čo sa mení?

Redakcia | rubrika: Článok | 16. 6. 2022
Začiatok júla je pre mnohých živnostníkov spojený so zmenami v platení odvodov. Do 1. 7. 2022 má Sociálna poisťovňa čas spracovať údaje z podaných daňových priznaní za posledné zdaňovacie obdobie a vyvodiť z nich úpravy, ktoré sa budú týkať jednotlivých živnostníkov. V tomto článku nájdete všetky informácie o odvodoch, ktoré potrebujete vedieť k 1. júlu 2022.
Odvody živnostníkov od 1. júla 2022: Čo sa mení?

Zdroj: Shutterstock

Čo prináša 1. júl (prípadne október)?

Na začiatok je potrebné upozorniť, že zmeny prichádzajúce 1. júla sa týkajú živnostníkov, ktorí podali daňové priznanie do konca marca 2022. Ak SZČO požiadala o predĺženie základnej lehoty, platnosť zmien popisovaných v článku sa posúva na 1. október. Ak ste teda daňové priznanie podávali neskôr, zmeny sa vás budú týkať až od 1. 10. 2022.

Na čo by ste sa mali konkrétne pripraviť? To záleží od vašej špecifickej situácie. Spravidla sa však 1. júla stretnete so:

 • zmenou výšky odvodov platených do Sociálnej poisťovne (SP),
 • vznikom povinnosti platenia odvodov do SP,
 • zánikom povinnosti platenia odvodov do SP.

Keďže v súvislosti s 1. júlom sa vo všeobecnosti často spomína „zmena odvodov“, mnohí si myslia, že sa to týka aj odvodov do zdravotnej poisťovne (ZP). Avšak kvôli preddavkovému systému fungujú platby za zdravotné poistenie trochu inak, a teda sa k 1. júlu nemenia.

Vznik a zánik povinností platenia odvodov

Váš príjem z podnikania alebo inej SZČO za zdaňovacie obdobie 2021 určí, či vôbec budete musieť platiť odvody. Kľúčovou hodnotou je v tomto prípade 6 799 €. Ak ste dosiahli príjmy v tejto alebo akejkoľvek vyššej sume, vzniká vám povinnosť poistenia SZČO. Preto budete musieť od 1. júla 2022 platiť sociálne odvody. Podmienkou však je, aby ste v daný dátum mali platné oprávnenie na vykonávanie zárobkovej činnosti.

Ak vaše príjmy v minulom kalendárnom roku dosiahli hranicu 6 799 €, môžete si v kalendári vyznačiť dátum 8. 8. 2022. Práve do tohto dňa je splatná prvá platba do Sociálnej poisťovne.

Všetko sa odvíja od vymeriavacieho základu

Vznik, zánik alebo úprava výšky povinných platieb do SP závisí na vašom vymeriavacom základe vypočítanom z daňového priznania za predošlý rok. SP vám do 21. 7. 2022 pošle všetky potrebné informácie o platení odvodov, ale vy si môžete ich výšku vypočítať už teraz.

Vymeriavací základ je v zákone definovaný ako „podiel jednej dvanástiny základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2021, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné, upraveného o príjmy a výdavky, ktoré sa nezahŕňajú do vymeriavacieho základu a koeficientu 1,486.“

Jednoducho povedané: (čiastkový základ dane, teda riadok 45 v daňovom priznaní + odvody do SP a ZP) / 1,486.

 • pre výpočet výšky odvodov do SP toto číslo podeľte 12,
 • pre výpočet výšky odvodov do ZP toto číslo podeľte počtom mesiacov, v ktorých ste vykonávali SZČ.

Výsledok sa zaokrúhľuje na cent smerom nadol.

Ohraničenie vymeriavacieho základu

Vymeriavací základ má svoj horný a spodný limit. Tieto hranice sa prepočítavajú na začiatku každého kalendárneho roka a súvisia s priemernou mesačnou mzdou v hospodárstve SR. Pre rok 2022 je minimálny vymeriavací základ nastavený na 566,50 € a maximálny na 7 931,00 €. Tieto hodnoty budú dôležité pri výpočte výšky odvodov.

Výška odvodov SZČO do SP a ZP

Od 1. júla budete platiť odvody v novej výške podľa vymeriavacieho základu z daňového priznania za rok 2021.

Výška odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré dokopy predstavujú 33,15 % z vymeriavacieho základu sa skladá z týchto častí:

 • nemocenské poistenie – 4,4 % z vymeriavacieho základu,
 • starobné poistenie – 18 % z vymeriavacieho základu,
 • invalidné poistenie – 6 % z vymeriavacieho základu,
 • rezervný fond solidarity – 4,75 % z vymeriavacieho základu.

Výška odvodov do zdravotnej poisťovne sa počíta takto:

 • 14 % z vymeriavacieho základu, ak nie ste SZČO so zdravotným postihnutím,
 • 7 % z vymeriavacieho základu, ak ste SZČO so zdravotným postihnutím.

Minimálne a maximálne odvody

Na výpočet odvodov do SP sa vzťahuje spodné aj horné ohraničenie vymeriavacieho základu. Môžu teda nastať tieto 3 situácie podľa toho, či je váš vymeriavací základ:

 • rovný alebo nižší ako minimálny vymeriavací základ – v takom prípade platíte minimálne odvody v hodnote 187,78 €,
 • vyšší ako minimálny a rovný alebo nižší ako maximálny vymeriavací základ – v takom prípade platíte odvody podľa percentuálnych podielov uvedených vyššie,
 • vyšší ako maximálny vymeriavací základ – v takom prípade platíte maximálne odvody v hodnote 2 629,12 €.

Odvody do ZP sú však ohraničené iba zdola. Znamená to, že môžu nastať tieto 2 situácie:

 • váš vymeriavací základ je rovný alebo nižší ako minimálny – v takom prípade platíte minimálne odvody v hodnote 79,31 € (alebo 39,65 € pre osoby so zdravotným postihnutím),
 • váš vymeriavací základ je vyšší ako minimálny – v takom prípade platíte odvody v hodnote 14 % alebo 7 % z vášho vymeriavacieho základu.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zomrel vám príbuzný s výnosným podnikaním? Ako v ňom pokračovať?

5. 5. 2023 | Barbora Magočová

Zomrel vám príbuzný s výnosným podnikaním? Ako v ňom pokračovať?

Viedol váš blízky až do jeho smrti prosperujúci podnik? Nadviazanie na jeho podnikanie je možné bez ohľadu na to, či ho prevádzkoval prostredníctvom s.r.o. alebo ako živnostník. Aké... celý článok

Pozor, na tieto čísla by mal v roku 2023 myslieť každý podnikateľ

3. 5. 2023 | Daniel Výcha

Pozor, na tieto čísla by mal v roku 2023 myslieť každý podnikateľ

Mzdári ich používajú pri svojej každodennej práci. Aj keď niekto pre vás vykonáva účtovníctvo, je dobré mať aspoň základné povedomie o týchto číslach. Tieto čísla totiž ovplyvňujú vašu... celý článok

Založenie eseročky v roku 2023: Čo sa zmenilo a ako postupovať?

28. 4. 2023 | Marek Mittaš

Založenie eseročky v roku 2023: Čo sa zmenilo a ako postupovať?

Rozhodli ste sa podnikať formou s.r.o.? Od 1. februára 2023 došlo k niekoľkým zmenám v porovnaní s rokom 2022. Prečítajte si, aké úkony a povinnosti musíte splniť a kedy si môžete zjednodušiť... celý článok

4 situácie, v ktorých vám RAPEX a RASFF ušetria zdravie aj peňaženku

13. 3. 2023 | Barbora Magočová

4 situácie, v ktorých vám RAPEX a RASFF ušetria zdravie aj peňaženku

Sledovanie systémov Safety Gate/RAPEX, RASFF či upozornení orgánov dohľadu na nebezpečné výrobky už dnes vďaka internetu nie je vôbec ťažké. Lepší prehľad o rizikách dostupného tovaru... celý článok

PN živnostníka: Všetko, čo potrebujete vedieť

7. 3. 2023 | Redakcia

PN živnostníka: Všetko, čo potrebujete vedieť

Živnostníci majú nárok na nemocenskú dávku počas dočasnej práceneschopnosti. Dnes vám prinesieme všetky podstatné informácie o tom, čo robiť, keď vás lekár vypíše na PN. Čítajte ďalej,... celý článok