Živnosť popri práci: Aké má výhody a na čo by ste nemali zabúdať?

Redakcia | rubrika: Článok | 7. 3. 2022
Mnohí ľudia si neuvedomujú, že ako zamestnanec môžete mať aj živnosť, a teda podnikať na vlastnú zodpovednosť. Prináša to viaceré výhody. V tomto článku sa dozviete, aké benefity vám kombinácia živnosti a zamestnania prináša, ale aj aké povinnosti z nej plynú.
Živnosť popri práci: Aké má výhody a na čo by ste nemali zabúdať?

Zdroj: Shutterstock

Prečo mať živnosť popri práci?

To je prvá otázka, ktorú si pravdepodobne položí človek, keď sa dozvie, že prevádzkovanie živnosti popri zamestnaní je povolené. Je predsa nelogické, aby ste boli zamestnaní a zároveň sa starali o živnosť, keď na prvý pohľad ide o dve protichodné formy práce. Zamestnanec je viazaný na zamestnávateľa, zatiaľčo živnostník je z hľadiska pracovného života sám sebe pánom.

Ak sa však na vec pozriete z iného uhla, pochopíte, aká môže byť motivácia za týmto rozhodnutím. Zamestnanie síce je z hľadiska slobody obmedzené, no poskytuje značnú mieru istoty. V pracovnej zmluve máte určenú mzdu, ktorú dostanete bez ohľadu na to, aký výnosný bol daný mesiac.

Na druhej strane je prevádzkovanie živnosti, kde podnikáte podľa vlastného uváženia. Avšak treba tu rátať s rizikom nevyspytateľných príjmov. Produkty sa nepredávajú alebo klienti nemajú záujem o službu? V tom prípade vám nemajú odkiaľ prísť na účet peniaze. 

Kombinovaním zamestnania so živnosťou získavate výhody oboch. Túto voľbu využívajú najmä ľudia, ktorí chcú od zamestnania postupne prejsť k podnikaniu. Založia si živnosť a postupne ju rozvíjajú tak, ako popri zamestnaní stíhajú. Stále však majú zaistený príjem. Keď je ich živnosť na dostatočnej úrovni, zo zamestnania odídu a živia sa už len vlastným podnikaním.

Výhody živnosti popri zamestnaní

S prevádzkovaním živnosti sa spája niekoľko pravidiel, ktoré pre podnikateľa dokážu byť pomerne nevýhodné. Ide najmä o výšku poistného či platbu preddavkov do zdravotnej poisťovne. Ak však máte živnosť popri zamestnaní, získavate niekoľko benefitov.

Preddavky do zdravotnej poisťovne

Živnostník bez zamestnania musí od založenia živnosti platiť mesačné preddavky na zdravotné poistenie. V roku 2022 je toto minimum nastavené na 79,31 €. Pre začínajúceho podnikateľa, ktorému sa biznis ešte len rozbieha, môže byť platenie takmer 80 eur mesačne náročné.

Pri prevádzkovaní živnosti popri zamestnaní za vás mesačné odvody do zdravotnej poisťovne platí zamestnávateľ. Treba však myslieť na to, že povinných 14 % si zdravotná poisťovňa vypýta aj z príjmov získaných živnosťou. Ak nechcete túto sumu platiť naraz, môžete mesačne platiť dobrovoľné preddavky. 

Výška odvodov do zdravotnej poisťovne

Výhody v platení zdravotného poistenia nespočívajú iba v nepovinných pravidelných platbách, ale aj vo výške poistného. Opäť to je možné vďaka faktu, že odvody za vás platí aj zamestnávateľ.

Výška ročného poistného v zdravotnej poisťovni sa pre živnostníka so zamestnaním vypočíta nasledovne:

  • 14 % z vymeriavacieho základu
  • 7 % z vymeriavacieho základu, ak je živnostník osobou so zdravotným postihnutím.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že rovnaké pravidlá platia aj pre živnostníkov bez zamestnania. Je pravdou, že percentá pre výpočet sa zhodujú. Avšak na týchto živnostníkov sa vzťahuje ešte jedno pravidlo. Ak by 14 % (prípadne 7 %) z vymeriavacieho základu podľa ich reálneho príjmu bolo menej ako sledované percento z vymeriavacieho základu podľa priemernej slovenskej mzdy, musia platiť druhú spomínanú sumu.

Živnostníkovi bez zamestnania sa teda pokojne môže stať, že na odvodoch zaplatí viac ako zarobil. Pokiaľ však máte zamestnanie, tento scenár vám nehrozí.

Na toto by ste nemali zabúdať

Výhody vyplývajúce zo živnosti popri zamestnaní sú silným lákadlom. Treba však myslieť aj na opačnú stranu veci. Tu je niekoľko bodov, ktoré by ste pri zakladaní živnosti popri zamestnaní mali dôkladne zvážiť.

Proces založenia živnosti

Do živnosti budete musieť vložiť veľa času. Jednak z hľadiska samotného podnikania, no platí to už od jej zakladania. Na vybavenie živnostenského oprávnenia budete potrebovať dokumenty, ako:

  • doklad o bezúhonnosti
  • doklad o odbornej spôsobilosti (pre viazanú a remeselnú živnosť)
  • oprávnenie užívať nehnuteľnosť uvedenú ako sídlo
  • vyplnený formulár pre ohlásenie živnosti
  • pre špecifické situácie aj rôzne iné tlačivá.

Poplatky za založenie živnosti:

  • 5 € za voľnú živnosť (zadarmo pri vybavení online)
  • 15 € za viazanú alebo remeselnú živnosť (7,5 € online)

Povolenie od zamestnávateľa

Nezabúdajte na to, že ako zamestnanec nemôžete bez súhlasu zamestnávateľa vykonávať pracovnú činnosť, ktorá by sa dala považovať za konkurenciu. Pokiaľ teda plánujete podnikať v rovnakej oblasti, musí vám to najprv písomne schváliť zamestnávateľ.

Daňové priznanie

Príjem zo živnosti vás pripraví o komfort z hľadiska daňového priznania, na ktorý ste boli doteraz zvyknutí. V tomto prípade nemôžete zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane. Namiesto toho podávate daňové priznanie, v ktorom sú zahrnuté príjmy zo živnosti aj zamestnania.

Zhrnutie v skratke

Nedá sa vo všeobecnosti povedať, či sa oplatí kombinovať zamestnanie so živnosťou. Každý si musí individuálne zvážiť výhody a nevýhody, ktoré mu to prinesie. Ak vás však táto forma práce láka, zákon živnosť popri zamestnaní povoľuje a vy môžete pokojne začať podnikať.

Anketa

Podnikáte popri zamestnaní?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce