PN živnostníka: Všetko, čo potrebujete vedieť

Redakcia | rubrika: Článok | 7. 3. 2023
Živnostníci majú nárok na nemocenskú dávku počas dočasnej práceneschopnosti. Dnes vám prinesieme všetky podstatné informácie o tom, čo robiť, keď vás lekár vypíše na PN. Čítajte ďalej, aby ste si v prípade choroby vedeli poradiť.
PN živnostníka: Všetko, čo potrebujete vedieť

Zdroj: Shutterstock

Aké podmienky musíte splniť, aby ste boli PN? 

Choroba, úraz či karanténa sú dôvody, kedy ako živnostník môžete byť uznaný za dočasne práceneschopného (ďalej PN). Na vyplácanie nemocenskej dávky tak máte nárok vtedy, ak spĺňate tieto zákonom stanovené podmienky:

  • lekár vás musí uznať za dočasne PN,
  • musíte mať platné nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehote po jeho zániku,
  • počas PN nesmiete poberať materské,
  • musíte mať zaplatené poistné nemocenského poistenia v riadnej výške a včas, pričom sa toleruje suma dlžného poistenia nižšia ako 5 €.

4,4 % z odvodov, ktoré odvádzate do Sociálnej poisťovne, slúži na úhradu nemocenského poistenia. Ak vám teda zanikla odvodová povinnosť z dôsledku nízkych príjmov alebo ste začínajúci živnostník, nemáte na nemocenské nárok.

Po zániku poistenia ešte existuje ochranná lehota, ktorá trvá až 7 dní po zániku poistenia. Počas nej máte nárok na nemocenské plnenie. Existujú však prípady, kedy ochranná lehota je kratšia alebo dlhšia ako 7 dní. Je to vtedy, keď:

  • nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, pričom dĺžka lehoty je rovnaká ako dĺžka poistenia (napríklad, keď poistenie trvalo 3 dni, tak ochranná lehota je 3-dňová),
  • nemocenské poistenie zaniklo počas tehotenstva, vtedy je ochranná lehota 8 mesiacov.

Aká je výška nemocenskej dávky?

Nárok na nemocenskú dávku máte za každý kalendárny deň počas trvania dočasnej PN, ale maximálne po dobu 52 týždňov. Jej výška je percentuálny podiel z denného vymeriavacieho základu (DVZ). 

Trvanie PN 

Výška nemocenskej dávky

od 1. do 3. dňa

25 % z DVZ

od 4. dňa 

55 % z DVZ

Pozor si dajte ale vtedy, keď PN vznikne na základe požitia alkoholu alebo iných návykových látok. V takom prípade je výška nemocenskej dávky krátená o polovicu.

Výpočet denného vymeriavacieho základu

DVZ je základnou jednotkou pre určenie výšky nemocenskej dávky a u každého živnostníka je iný. Vypočítame ho takto: 

Súčet vymeriavacích základov na platenie nemocenského poistného dosiahnutých v rozhodujúcom období

Počet dní rozhodujúceho obdobia 

Výsledný DVZ sa zaokrúhli na 4 desatinné miesta smerom nadol. Aby sme však dobre vypočítali DVZ, musíme správne určiť aj rozhodujúce obdobie. 

Rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ

Vznik nemocenského poistenia

Určenie rozhodujúceho obdobia

Príklad

Nemocenské poistenie trvá nepretržite za celý predchádzajúci kalendárny rok (t.j od 01. 01. do 21. 12.)

Predchádzajúci kalendárny rok

PN vznikla v 02/2023. Rozhodujúce obdobie je tak celý rok 2022.

Nemocenské poistenie vzniklo počas predchádzajúceho kalendárneho roku

Od vzniku nemocenského poistenia do konca predchádzajúceho roku

PN vznikla v 02/2023 a nemocenské poistenie platí od 01. 05. 2022. Rozhodujúce obdobie je tak od 01. 05. 2022 do 31. 12. 2022.

Nemocenské poistenie vzniklo v aktuálnom kalendárnom roku

Od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla PN

Nemocenské poistenie vzniklo 01. 01. 2023 a PN nastala 02. 03. 2023. Rozhodujúce obdobie je tak od 01. 01. 2023 do 28. 02. 2023.

Nemocenské poistenie vzniklo v aktuálnom mesiaci, kedy vznikla aj PN

Od vzniku poistenia do predchádzajúceho dňa, kedy vznikla PN

Poistenie vzniklo 01. 02. 2023 a PN vznikla 25. 02. 2023. Rozhodujúce obdobie je tak od 01. 02. 2023 do 24. 02. 2023

PN vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia

Neprihliada sa na rozhodujúce obdobie. Výška nemocenskej dávky sa určí podľa pravdepodobného DVZ (PDVZ)

Zdroj: Sociálna poisťovňa

PDVZ je 1/30 z vymeriavacieho základu, z ktorého by sa uhradilo poistné na nemocenské poistné v daný kalendárny mesiac, kedy vznikla PN.

Príklad výpočtu nemocenskej dávky

Ste živnostník, ktorý je povinne zdravotne poistený od roku 2019. Lekár vás 12. 01. 2023 vypísal na PN, ktorá trvala do 26. 01. 2023.

Keďže nemocenské poistenie máte aktívne od roku 2019, v tomto prípade je rozhodujúce obdobie celý rok 2022. Počas tohto roku máte od 01. 01. 2022 do 31. 05. 2022 vymeriavací základ (VZ) 750 € a od 01. 06. 2022 do 31. 12. 2022 je váš VZ 830 €.

DVZ vypočítame takto: 

 

Ako požiadať o PN

PN vám vystaví ošetrujúci lekár, a to dvoma spôsobmi:

  1. elektronicky,
  2. papierovo.

Tu si vás dovolíme upozorniť na to, že od 01. 06. 2023 bude možné vystaviť potvrdenie o dočasnej PN iba elektronicky. Výhoda ePN je v tom, že nie je potrebné nosiť žiadne papierové potvrdenia na pobočku Sociálnej poisťovne.

Pri prvej ePN však odporúčame nahlásiť spôsob vyplácania nemocenskej dávky. Ak totiž nezadáte číslo účtu, Sociálna poisťovňa vám dávku pošle na adresu trvalého bydliska.

Vaše povinnosti počas PN

Podobne ako to je u bežného zamestnanca, aj u SZČO platí, že musíte dodržať liečebný režim. Musíte oznámiť zmenu adresy, kde sa počas PN budete zdržiavať či odstrániť akékoľvek prekážky, ktoré by bránili vo výkone kontroly. 

Dodržiavanie liečebného režimu pre vás znamená to, že počas PN sa zdržiavate na uvedenej adrese. Existujú však výnimky, ktoré vám adresu dovoľujú opustiť:

  • povolené vychádzky,
  • kontrola u lekára.

Dodržiavanie liečebného režimu môže prísť skontrolovať zamestnanec Sociálnej poisťovne. V prípade porušenia strácate nárok na nemocenskú dávku maximálne v rozsahu 30 dní.

Odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne

Dočasná PN je braná ako obdobie, kedy nemáte príjem. Počas nej nemusíte preto platiť odvody. Ak ste PN celý mesiac, tak neplatíte nič. V prípade niekoľkodňovej PN platíte len alikvotnú výšku odvodov

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

4 situácie, v ktorých vám RAPEX a RASFF ušetria zdravie aj peňaženku

13. 3. 2023 | Barbora Magočová

4 situácie, v ktorých vám RAPEX a RASFF ušetria zdravie aj peňaženku

Sledovanie systémov Safety Gate/RAPEX, RASFF či upozornení orgánov dohľadu na nebezpečné výrobky už dnes vďaka internetu nie je vôbec ťažké. Lepší prehľad o rizikách dostupného tovaru... celý článok

Podcast: Polovica firiem skončí do 5 rokov. Neopakujte rovnaké chyby!

28. 2. 2023 | Redakcia

Podcast: Polovica firiem skončí do 5 rokov. Neopakujte rovnaké chyby!

Začať podnikať nie je jednoduché. Na druhej strane je to omnoho jednoduchšie, ako v podnikaní uspieť a vytrvať. Nie je žiadnym tajomstvom, ale smutnou štatistikou, že mnoho firiem aj... celý článok

Konateľ nechce spoločníkovi vydať doklady o s.r.o.: kedy má na to právo?

9. 2. 2023 | Barbora Magočová

Konateľ nechce spoločníkovi vydať doklady o s.r.o.: kedy má na to právo?

Vlastníte podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným a medzi vami a ďalšími spoločníkmi či konateľmi panujú nezhody? V takom prípade sa vám ľahko môže stať, že budete úplne odstavení... celý článok

Rodinné podniky začnú fungovať od júla 2023: Ako sa budú líšiť od iných firiem?

17. 1. 2023 | Barbora Magočová | 3 komentáre

Rodinné podniky začnú fungovať od júla 2023: Ako sa budú líšiť od iných firiem?

Dňa 1. 7. 2023 nadobudne účinnosť novela zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorá rodinným podnikom umožní získať osobitný status. Zákon bude rozlišovať evidované... celý článok

Potrebujete sa zbaviť s.r.o.? Ako na jej likvidáciu v roku 2023?

10. 1. 2023 | Barbora Magočová

Potrebujete sa zbaviť s.r.o.? Ako na jej likvidáciu v roku 2023?

Definitívne ukončenie podnikania prostredníctvom obchodnej spoločnosti je pomerne náročné – a to nielen z administratívneho, ale aj z finančného hľadiska. Urobte si s nami jasno v tom,... celý článok