Začať podnikať nie je jednoduché. Na druhej strane je to omnoho jednoduchšie, ako v podnikaní uspieť a vytrvať. Nie je žiadnym tajomstvom, ale smutnou štatistikou, že mnoho firiem aj so skvelým nápadom a úspešným štartom, do pár rokov skončí v konkurze. Príkladov v okolí pozná každý viac ako dosť. Ako teda začať a ako uspieť aj na Slovensku, ktoré nie je práve podnikateľským rajom?
Zdroj: Peniaze.sk
Nastavte správny štart podnikania
Odhodlať sa a opustiť zamestnanie, alebo rovno bez praxe a skúseností začať podnikať po škole nie je ľahké rozhodnutie. Na druhej strane, ak myslíte vo veľkom a snívate o nadštandardných príjmoch, čakať na povýšenie v zamestnaní nie je tá správna cesta. Podnikanie však nie je úplne pre každého.
„Podnikateľ musí byť schopný prevziať zodpovednosť za svoje rozhodnutia. A nie každý zvládne tlak na seba. O to viac, ak mám zamestnancov a moje rozhodnutia ovplyvňujú aj iných a ich rodiny,“ hovorí Ľuboš Kolesár, člen generálnej rady Združenia mladých podnikateľov Slovenska.
"Podnikateľ by mal byť inovátor, mať myšlienky a byť kreatívny,“ dodáva. Vedieť robiť veci inak ako väčšina aj napriek tomu, že okolie môže vaše smerovanie vidieť skepticky, nie je jednoduché a nie každý má toľko sily a guráže. Avšak je to základ úspechu.
Zisk je dôležitejší ako obrat
Podnikanie je v prvom rade činnosť za účelom zisku. Na to je potrebné myslieť od začiatku a rovnako tak na súvislý rast zisku v priebehu rokov. Pretože postupom času vždy rastú náklady, prichádza inflácia a musí preto rásť aj ziskovosť. To mnoho podnikateľov podcení.
Už pri prvej myšlienke na podnikanie je vhodné produkt otestovať na menšej vzorke klientov. Viem produkt dodať a distribuovať v dostatočnej kvalite? Mnoho podnikateľov podcení aj cenovú politiku.
Často sú v začiatkoch schopní dodávať produkt lacnejšie, no časom prídu zamestnanci, priestory, zariadenie a ďalšie a ďalšie náklady a ideály aj konkurencieschopnosť končia.
Najväčší problém je, že podnikatelia si nevedia na začiatku reálne spočítať výdaje, ktoré budú mať a mnoho ráz si myslia, že produkt dodajú lacnejšie. No len bez nákladov. „Veľakrát vidím, že podnikatelia dodávajú produkt lacnejšie, ak pracujú sami. No s rastom prídu náklady na účtovníka, lízing, zamestnancov a zrazu ich nepremyslený biznis plán dobieha,“ hovorí Kolesár.
Veľa podnikateľov zo začiatku robí všetko od CEO až po upratovačku. No ak som v nákladoch počítal len s vlastným platom, začína problém, ktorý neraz končí krachom.
Firmu je potrebné budovať komplexne a mať predstavu o tom, ako by mala vyzerať o pár rokov. Hoci v prvom rade môžem byť na všetko sám, no už mi to pomôže predstaviť si štruktúru nákladov aj v budúcnosti.
„Samozrejme niekedy je ťažké predstaviť si veci a procesy, o ktorých nemáme ani predstavu, V tomto vedia veľmi efektívne pomôcť networking, startup centrá, inkubátory, tam sa dokážu začínajúce firmy stretať, poradiť medzi sebou a obohatiť. Nájdu aj usmernenie aj od mentorov a koučov, ktorí im pomôžu vyhnúť sa zásadným chybám,“ vysvetľuje Kolesár.
Rýchly rast môže byť paradoxne riziko
Podnikanie je beh na dlhé trate. A nie každý zvláda stres aj riziko spojené s podnikaním. Najviac podnikateľov ale dobehne nesprávne nastavená finančná politika.
„Najviac firiem začína mať paradoxne problémy v období prudkého rastu. To znamená rýchly rozvoj, ktorý predbieha schopnosti podnikateľa. Firma na začiatku ponúka kvalitné služby, získava klientov, meno, pozíciu. Preto hľadá nové priestory, ľudí, autá. Rast je na prvý pohľad znakom úspechu, no enormne stúpajú aj náklady. Obraty utešene rastú, ale zisk sa nevytvára. To je moment, kedy aj pri relatívne malých problémoch môžu vznikať rýchle a nečakané krachy aj naoko úspešných firiem,“ hovorí Kolesár.
Niekedy je lepšie bežať v podnikaní maratón namiesto šprintu a nezabúdať na zisk.
Podnikanie je potrebné si dobre premyslieť. A radiť sa aj radami skúsenejších. Ak sa chcete o podnikaní dozvedieť ešte viac, vypočujte si bezplatne náš podcast.
Ľuboš Kolesár je zakladateľ, majiteľ a CEO troch firiem. Pôsobí ako biznis kouč v startup centre Technickej Univerzity v Košiciach UVP Technicom a je dlhoročným členom generálnej rady Združenia mladých podnikateľov Slovenska. V podcaste hovorí aj o správnych krokoch, návode na úspešný štart podnikania, ale aj o fungovaní biznisu, dokonca aj o inšpiratívnych príkladoch úspešných firiem zo Slovenska, ktoré sa stali svetovými.
Podcast vznikol vďaka podpore Tatra banky.
Podcast si môžete vypočuť aj na Spotify:
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.
Vytlačiť
Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.
Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.
Sledovanie systémov Safety Gate/RAPEX, RASFF či upozornení orgánov dohľadu na nebezpečné výrobky už dnes vďaka internetu nie je vôbec ťažké. Lepší prehľad o rizikách dostupného tovaru... celý článok
Živnostníci majú nárok na nemocenskú dávku počas dočasnej práceneschopnosti. Dnes vám prinesieme všetky podstatné informácie o tom, čo robiť, keď vás lekár vypíše na PN. Čítajte ďalej,... celý článok
Vlastníte podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným a medzi vami a ďalšími spoločníkmi či konateľmi panujú nezhody? V takom prípade sa vám ľahko môže stať, že budete úplne odstavení... celý článok
Dňa 1. 7. 2023 nadobudne účinnosť novela zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorá rodinným podnikom umožní získať osobitný status. Zákon bude rozlišovať evidované... celý článok
Definitívne ukončenie podnikania prostredníctvom obchodnej spoločnosti je pomerne náročné – a to nielen z administratívneho, ale aj z finančného hľadiska. Urobte si s nami jasno v tom,... celý článok