SOI odhalila najčastejšie chyby voči spotrebiteľom; v roku 2025 plánuje tieto kontroly

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 6. 6. 2025
Na čo by sa mali podnikatelia v roku 2025 poriadne pripraviť, ak sa chcú vyhnúť mastnej pokute alebo iným sankciám zo strany SOI? A v čom by naopak mali byť obozretní spotrebitelia, ktorí si nechcú poškodiť zdravie alebo zbytočne prísť o peniaze?
SOI odhalila najčastejšie chyby voči spotrebiteľom; v roku 2025 plánuje tieto kontroly

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Slovenská obchodná inšpekcia zverejnila výročnú správu za rok 2024; informácie z nej vás môžu uchrániť pred peňažnými stratami, či už ste podnikateľom v maloobchode alebo spotrebiteľom. Okrem SOI publikoval výročné zhodnotenie aj systém Safety Gate – ktoré výrobky vyšli z jeho analýzy ako najrizikovejšie v celej EÚ?

Kontroly SOI odhalili narastajúci problém na internete 

SOI sa v roku 2024 naozaj činila. V prevádzkarňach zameraných na predaj výrobkov a poskytovanie služieb spotrebiteľom vykonala až 12 094 kontrol. Na základe konkrétnych podnetov prebehlo 1 539 kontrol; v zvyšných prípadoch išlo o iniciatívne akcie SOI. Nedostatky boli nájdené v 2 231 prevádzkarňach (18,45 %).

Na dodržiavanie poctivosti predaja bolo vykonaných aj 1 796 kontrolných nákupov, pričom k zaúčtovaniu v neprospech kupujúcich došlo v 39 prípadoch. 

Nekalé obchodné praktiky (napríklad klamlivé konanie obchodníka, agresívne obchodné praktiky) boli zistené v 143 prípadoch. Spotrebitelia sa SOI v tejto súvislosti najviac sťažovali na problémy spojené s nákupmi cez internet, a to zväčša na:

- nedoručenie objednaného tovaru alebo doručenie iného, nekvalitného, poškodeného či použitého tovaru,

- nerešpektovanie práva na odstúpenie od zmluvy (hlavne pri odstúpení z dôvodu vád tovaru),

- nevrátenie úhrad po odstúpení od zmluvy,

- nerešpektovanie práva na reklamáciu,

- neuvádzanie identifikačných údajov, pomocou ktorých by si spotrebiteľ mohol riadne uplatniť svoje práva. 

SOI zároveň dôrazne upozornila, že porušovanie povinností voči spotrebiteľom pri predaji prostredníctvom e-shopov či cez sociálne siete narastá. Veľmi časté sú napríklad podvody, ktoré prebiehajú s využitím pomenovaní internetových stránok napodobňujúcich názvy originálnych značiek výrobkov. V názve domény zvyčajne obsahujú koncovku „slovensko“ či „slovakia“ a zväčša ide o falošných predajcov módneho oblečenia, obuvi či kozmetiky.

SOI v roku 2024 hojne pokutovala, najviac právnické osoby 

V minulom roku SOI vydala v prvostupňovom konani 1 691 rozhodnutí o uložení pokuty. Celková výška peňažných pokút dosiahla 3 146 437 eur.

Fyzickým osobám (tzn. hlavne živnostníkom) uložila 245 pokút v čiastke 253 841 eur; právnickým osobám až 1 163 pokút v celkovej sume 2 554 310 eur. Podnikatelia a ich zamestnanci by si mali dať pozor aj na prehrešky, ktorými kontrolu zo strany SOI komplikujú. Za marenie jej výkonu v minulom roku padlo 283 poriadkových pokút v celkovej hodnote 338 286 eur.

Najviac pokút bolo v Trnavskom kraji; najvyššia celková suma pokút ale bola v súčte uložená v Bratislavskom kraji.

Tieto výrobky na tom boli v roku 2024 z hľadiska bezpečnosti najhoršie

Okrem výročnej správy SOI za minulý rok bola nedávno zverejnená aj výročná správa systému Safety Gate (pred 13. 12. 2024 známy pod názvom RAPEX). 

Z notifikácií do systému za rok 2024 vyplynulo, že v rámci celej EÚ sú z hľadiska bezpečnosti pre spotrebiteľov najviac problematickými kozmetické výrobky (36 % zo všetkých hlásení), nasledované hračkami (15 %) a elektrickými spotrebičmi a zariadeniami (10 %). Na celoeurópskej úrovni boli najčastejšie nachádzané nedostatky spočívajúce v chemickom riziku (49 %), nebezpečenstve zranenia (14 %) a poškodenia životného prostredia (8 %).

Na Slovensku sa notifikácie nebezpečných výrobkov týkali hlavne svetelných reťazí (24 %), elektronických spotrebičov a zariadení (20 %) a výrobkov pre starostlivosť o deti a detské vybavenie (15 %). Tromi najzásadnejšími hrozbami sa v SR stali nebezpečenstvo zásahu elektrickým prúdom (51 %), vznik poranení (32 %) a poškodenie v dôsledku uvoľňovania nebezpečných chemických látok (13 %). 

Čo plánuje SOI v roku 2025? 

Aj na rok 2025 SOI avizovala viaceré veľké kontrolné akcie. V rámci národného sektorového programu podľa príslušného európskeho nariadenia sa plánuje zamerať na elektrospotrebiče používané v domácnostiach. 

Nielen spotrebitelia, ale aj obchodníci by mali pravidelne sledovať systém Safety Gate. SOI sa totiž pri kontrolách sústredí hlavne na segmenty výrobkov, ktoré sa podľa notifikácií ukazujú ako problematické.

Oznámené boli aj kontroly v oblasti automobilového priemyslu a u hospodárskych subjektov, ktoré sprístupňujú na trh pyrotechnické výrobky, strojové a rádiové zariadenia. 

V neposlednom rade by mali svojich zamestnancov riadne poučiť prevádzky, ktoré predávajú tabakové a súvisiace výrobky. V roku 2025 sa v rámci „Národného akčného plánu na kontrolu tabaku a súvisiacich výrobkov na roky 2023-2030“ v gescii ministerstva zdravotníctva bude konať opakovaná celoslovenská kontrola dodržiavania zákazu predaja uvedených výrobkov osobám mladším ako 18 rokov. V tejto súvislosti treba podotknúť, že v minulom roku SOI zistila alarmujúci počet pochybení – porušenie zákazu odhalila v každom treťom prípade.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zákazníci neprevzali tovar z e-shopu. Podľa súdov musia platiť, hoci mohli odstúpiť

23. 7. 2025 | Barbora Magočová

Zákazníci neprevzali tovar z e-shopu. Podľa súdov musia platiť, hoci mohli odstúpiť

Vrátenie tovaru kúpeného cez internet bez udania dôvodu má svoje špecifiká – spotrebiteľ musí dať predovšetkým riadne najavo, že chce od zmluvy odstúpiť. Ak tak neurobí a skrátka len... celý článok

Podvodníci ponúkajú Slovákom falošné lieky. Môže v nich byť cement, farba či jed na potkany

11. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Podvodníci ponúkajú Slovákom falošné lieky. Môže v nich byť cement, farba či jed na potkany

Štátny ústav pre kontrolu liečiv varuje pred nebezpečným podvodom, ktorý zasahuje aj Slovensko – falošné lieky. Tieto produkty, často zamaskované ako lifestylové lieky na chudnutie... celý článok

Ceny v Európe sa líšia aj štvornásobne: ktorá krajina je najdrahšia a najlacnejšia

9. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Ceny v Európe sa líšia aj štvornásobne: ktorá krajina je najdrahšia a najlacnejšia

Koľko stojí život v Európe? Zistite, ktoré krajiny patria medzi najdrahšie a ktoré naopak medzi najlacnejšie. Pozrite si porovnanie cien tovarov a služieb v 36 európskych štátoch podľa... celý článok

Slováci za rok zjedia až 70 tabuliek čokolády. Nevzdávame sa jej ani napriek zdražovaniu

7. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci za rok zjedia až 70 tabuliek čokolády. Nevzdávame sa jej ani napriek zdražovaniu

Čokoláda patrí medzi najobľúbenejšie sladkosti na svete aj na Slovensku, no podľa štatistík jej spotreba u nás už štyri roky mierne klesá. Koľko čokolády skonzumujeme, aké sú jej ceny,... celý článok

Pozor, v sobotu 5. júla sú obchody kvôli sviatku zatvorené. Kde si aj tak nakúpite?

4. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Pozor, v sobotu 5. júla sú obchody kvôli sviatku zatvorené. Kde si aj tak nakúpite?

Aké sú otváracie hodiny počas sviatku a kde si nakúpite aj v sobotu 5. júla? Väčšina veľkých obchodov bude zatvorená, no existujú výnimky, ktoré vám umožnia doplniť zásoby aj počas... celý článok