„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 27. 5. 2024
Samozber jahôd je v plnom prúde a množstvo Slovákov využíva možnosť prísť si nazbierať čerstvé jahody priamo na farmu. Pestovateľka jahôd však poukázala na temnú stránku samozberov.
„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

Zdroj: Pixabay/pexels

Samozber jahôd je nepochybne kvalitne stráveným časom pre celú rodinu. Väčšie aj menšie deti sa takto naaučia, odkiaľ pochádza ich jedlo a koľko práce sa za ním skrýva. Deň strávený na jahodovisku však nie je vždy len pokojným popoludním, pre pestovateľov jahôd často predstavuje stres.

„Mám na vás veľkú prosbu“

Prehovorila o ňom farmárka z farmy na Zemplíne vo virálnom videu, ktoré má státisíce pozretí a v čase publikovania tohto článku takmer tri stovky zdieľaní. „Viete, že deti sú u nás vítané, ale behajú nám pomedzi riadky, otrhávajú zelené jahody... Samozrejme, že ani všetci dospelí sa nespravajú ako dospelí. Ak si k nám beriete deti, dávajte si prosím na ne pozor. Prosíme Vás o ohľaduplnosť voči nám aj voči ostatným. Sezóna ešte nekončí, tak by sme boli radi, aby si aj tí, ktorí prídu po vás mohli natrhať naše jahôdky. Idete si k nám pre jahôdky, ale nevážite si našu prácu,“ stojí v popise videa.

V samotnom videu farmárka dodáva, že deti sú na samozbere jahôd vždy vítané, dokonca majú k dispozícii aj detský kútik. Apeluje však na rodičov, aby na svoje deti dávali pozor. „Chyba nie je nikdy v deťoch, ale v rodičoch. Buď sa im venujte, alebo ich dajte do detského kútika, alebo ich jednoducho nechajte doma,“ upozorňuje.

V komentároch pod videom sú väčšinou súhlasné reakcie a video sa ďalej šíri po sociálnej sieti. V komentároch sa dokonca objavili tipy na jahodoviská, kde je deťom zakázaný vstup.

Kde sú najlepšie miesta na samozber jahôd v roku 2024?

Tohtoročný samozber jahôd začal skôr ako obvykle a jahody stále rodia. Búrky a dažde mierne spomalili sezónu, ktorá sa rútila ku koncu, takže si stále môžete nazbierať jahody na slovenských, ale aj maďarských či rakúskych farmách. Ceny za kilo jahôd na samozbere sa pohybujú okolo troch eur za kilogram, no nájdu sa aj farmy, kde šli s cenami ešte nižšie.

Kompletný prehľad jahodovísk so samozberom pripravil Lokál Žrawetz, na sociálnej sieti nájdete prehľad otvorených fariem aj s mapkou.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Na Slovensku vyčíňajú „melónoví podvodníci“. Nenechajte sa nachytať

12. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Na Slovensku vyčíňajú „melónoví podvodníci“. Nenechajte sa nachytať

Slovenské melóny ešte nie sú pripravené na zber, no na trhoch sa už objavujú produkty označené ako slovenské. Podľa odborníkov ide o klamanie zákazníkov, pretože v polovici júna sú... celý článok

SOI si posvieti na slovenské obchody novými metódami

10. 6. 2024 | Barbora Magočová

SOI si posvieti na slovenské obchody novými metódami

V roku 2023 uložila Slovenská obchodná inšpekcia pokuty v celkovej výške 1 911 728 EUR. Rozsiahle kontrolné akcie už avizovala aj na tento rok. Na ktoré oblasti sa chcú inšpektori sústrediť... celý článok

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

24. 5. 2024 | Redakcia

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

V 17. ročníku Slovenskej pivnej korunky (SPK) sa rekordných 39 pivovarov zapojilo so 203 súťažnými vzorkami v dvanástich kategóriách, pričom odborná porota ocenila najlepšie slovenské... celý článok

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

23. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

Vláda schválila novelu Občianskeho zákonníka, ktorá prináša významné zmeny pre neplatičov splátok. Obchodníci budú môcť požadovať úhradu celej dlžnej sumy za presne stanovených podmienok,... celý článok

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

Známy český obchod s potravinami Košík.cz už funguje na Slovensku. V dvoch slovenských mestách už sa dá nakupovať v skúšobnej prevádzke.