6 známych kryptomien pod lupou. Čo ste o nich nevedeli?

Redakcia | rubrika: Článok | 14. 3. 2022 | 1 komentár
Svet kryptomien je väčší než kedykoľvek predtým a každým dňom napreduje ďalej. Začiatkom roka 2022 existovalo už viac ako 10 000 kryptomien a mesačne pribúda okolo 1000 nových. Neustále zmeny vo svete digitálnych mien môžu byť pre začiatočníkov mätúce. Prinášame vám preto prehľad 6 populárnych kryptomien a krátke predstavenie každej z nich.
6 známych kryptomien pod lupou. Čo ste o nich nevedeli?

Zdroj: Shutterstock

Bitcoin

 • Trhová kapitalizácia: viac ako 763 miliárd €
 • 1 BTC = 38 160 € (hodnoty v článku sú uvádzané pre 9.3.2022)

V rebríčku popularity kryptomien sa Bitcoin dlhodobo drží na prvom mieste. Od svojho vzniku v roku 2009 sa nepodarilo zistiť, kto presne stojí za jeho vznikom. S návrhom celej siete a princípom fungovania sa spája meno Satoshi Nakamoto, ale ide iba o pseudonym. Osoba (alebo skupina), ktorá sa za týmto fiktivnym menom skrýva, dodnes ostáva v anonymite.

Bitcoin funguje na princípe blockchainu, ako aj mnoho iných kryptomien. Záznamy o jednotlivých transakciách sú distribuované v sieti niekoľkých tisícov počítačov, čo zabezpečuje decentralizovaný charakter meny. Na výrobu nových Bitcoinov (Bitcoin mining) je potrebné riešiť náročné výpočty z oblasti kryptografie. má najväčšiu šancu stať sa relevantnou menou, reportáže hoci niektoré krajiny ho zakazuju, iné ho vítajú a dokonca Salvador zavádí bitcoin ako zákonné platidlo

Ethereum

 • Trhová kapitalizácia: viac ako 297 miliárd €
 • 1 ETH = 2 474 €

Za vznikom tejto kryptomeny stojí platforma Ethereum zameraná na vývoj smart kontraktov a decentralizovaných aplikácií pre oblasť finančníctva. Jej cieľom je poskytnúť prístup k bezpečným finančným produktom bez kontroly tretej strany pre všetkých ľudí bez ohľadu na národnosť či vieru.

Dosiahnutie týchto zámerov by nebolo možné s použitím tradičných mien, ktoré sú kontrolované vládnymi organizáciami. Ethereum preto založilo v roku 2015 vlastný token, známy ako Ether. Môžete ho využívať na všetky transakcie v rámci platformy, ale v poslednej dobe sa stal aj obľúbeným investičným nástrojom.

Litecoin

 • Trhová kapitalizácia: viac ako 6,3 miliárd €
 • 1 LTC = 97 €

Ak sa Bitcoin považuje za digitálne zlato, Litecoin je digitálne striebro. Ide o prvú kryptomenu, ktorá išla v stopách Bitcoinu. Na trhu sa objavil v roku 2011 a v tomto prípade je autor verejne známy. Zakladateľom je Charlie Lee – bývalý inžinier zo spoločnosti Google a úspešný absolvent MIT.

Litecoin funguje na princípe globálnej open-source platobnej siete, ktorá nie je kontrolovaná žiadnou centrálnou autoritou. V mnohom sa podobá na Bitcoin, avšak táto kryptomena je obľúbená vďaka kratšej dobe potrebnej na overenie transakcie.

Polkadot

 • Trhová kapitalizácia: viac ako 16 miliárd €
 • 1 DOT = 16 €

Platforma Polkadot na trh s kryptomenami priniesla zaujímavú myšlienku prepájania permissioned a permissionless blockchainov. Rozdiel medzi nimi spočíva v obmedzení prístupu do danej siete. Polkadot teda poskytuje funkcie zahŕňajúce dva odlišné typy blockchainov, ktoré by bez jednej zastrešujúcej platformy neboli možné.

Za vznikom Polkadot stojí Gavin Wood – jeden zo spoluzakladateľov Ethereum. Keďže sa mu nepáčilo, kam Ethereum smerovalo, rozhodol sa pre prácu na vlastnom projekte. Podobne, ako to bolo pri vzniku Ether tokenu, aj platforma Polkadot založila vlastný token na uskutočňovanie interných transakcií.

Bitcoin Cash

 • Trhová kapitalizácia: viac ako 5,3 miliárd €
 • 1 BCH = 281 €

Bitcoin Cash hrá vo svete kryptomien významnú úlohu kvôli svojmu vzniku. Ide o jeden z prvých a zároveň najúspešnejších „forkov“ Bitcoinu. Proces „forkovania“ je kľúčovým prvkom z hľadiska zachovania decentralizovaného stavu kryptomeny.

Počas jej vývoja môže nastať nezhoda medzi názormi developerov či minerov. Ak by určitá skupina presadila svoj názor bez súhlasu ostatných, dalo by sa hovoriť o autorite v systéme, čo by poprelo základný princíp kryptomien. Ak sa teda nenájde spoločná dohoda, nastáva „fork,“ komunity sa oddelia a každá si danú kryptomenu vyvíja podľa vlastného uváženia.

Bitcoin Cash je výsledkom „forku,“ ktorý sa odohral v auguste 2017. V tomto prípade spočíval hlavný bod konfliktu vo veľkosti jednotlivých blokov blockchainu. V Bitcoin sieti je jeden blok obmedzený na 1 MB. Bitcoin Cash tento limit posunul na 8 MB v snahe urýchlenia potvrdzovania transakcií. Dnes je z hľadiska trhovej kapitalizácie 17. najväčšou kryptomenou.

Dogecoin

 • Trhová kapitalizácia: viac ako 14,5 miliárd €
 • 1 DOGE = 0,1 €

Za spomenutie rozhodne stoja aj kryptomeny spadajúce do kategórie tzv. meme-coinov. Ide o kryptomeny, ktoré sú vytvárané primárne s cieľom pobavenia a bez ambícií na dosiahnutie statusu globálne uznávanej digitálnej meny. Dogecoin je však priamym dôkazom toho, že aj pokus o vtip môže skončiť veľkým úspechom.

Túto kryptomenu vytvorili softvéroví inžinieri Billy Markus a Jackson Palmer v roku 2013. Ich cieľom bolo poukázať na špekulatívny charakter trhu s kryptomenami. Keď však Elon Musk vyhlásil, že jeho spoločnosť SpaceX bude prijímať platby aj v Dogecoinoch a jednu vesmírnu misiu pomenoval DOGE-1, hodnota tejto digitálnej meny začala prudko narastať.

Hazardujte opatrne

Kryptomeny sú pre niekoho komplikované, pre niekoho nevyspytateľné, no rozhodne sú zaujímavé. Možno vás digitálne meny lákajú ako investora túžiaceho po zisku alebo sa o ne zaujímate iba z technického hľadiska a chcete vedieť, ako fungujú. Nech však kryptomeny vyzerajú akokoľvek lákavo, je viac ako jasné, že mnohé stoja len na jednej premyse - generovať zisk zakladateľom. Mnohé slúžia na princípe pyramídovej hry, niektoré pripravia užívateĽov o všetky investované peniaze.

Mnové sa však môžu stať alternatívnymi platidlami. nikto však nevie predpovedať ich budúcnosť s istotou. preto aj pri kryptomenach platí, že je potrebné investovať do kryptomien opatrne a len toľko peńazí, o ktoré ste ochotní prísť. V takom prípade môžete príjemne zhodnotiť úspory a ak to nevyjde, nebude to pre vás existenčný problém.

Anketa

Investujete do kryptomien?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+37
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

21. 9. 2023 | Redakcia

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

Slovo „crowdfunding“ sa v posledných rokoch stále častejšie objavuje aj na Slovensku. Doteraz sme o ňom zvyčajne počúvali ako o spôsobe financovania nádejných projektov a startupov.... celý článok

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

18. 9. 2023 | Redakcia

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

Vo svete krypta sa stále niečo deje. Investori v tomto odvetví už sú zvyknutí na rýchle a prudké zmeny, ale aj ich vie niekedy situácia zaskočiť. Minulý týždeň bol skutočne bohatý na... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

11. 9. 2023 | Redakcia

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

Profitovať z rastu cien nehnuteľností, alebo mať príjem z ich prenájmu, neznamená nutne nehnuteľnosť vlastniť. Dokonca nepotrebujete ani veľký kapitál. Vďaka crowdfundingu môžete investovať... celý článok

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

24. 8. 2023 | Redakcia

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

Pre človeka, ktorý si celý život odkladá peniaze iba na sporiaci účet, môže svet investovania pôsobiť zmätočne. Avšak to vás nemá odradiť. Práve vďaka investíciám máte skvelú príležitosť... celý článok